آقاخانی: برای من جشنواره ی فجر انگیزه ی بزرگی نیست


ایوب آقاخانی که قصد داشت نمایش«شمعدانی‌ها» را در جشنواره‌ی تئاتر فجر اجرا کند، انصراف قطعی خود را از اجرای این نمایش در این جشنواره اعلام کرد.

ایوب آقاخانی

به گزارش تئاتر فستیوال، «شمعدانی‌ها»‌نمایشی است که آقاخانی یک سالی است برای اجرای آن در حال کار است و به گفته ی خودش، امروز با وجود امتیاز بسیار بالای اعلام شده‌ی نمایشنامه در جمع شرکت‌کنندگان در بخش چشم‌انداز سی‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، ترجیح می دهد به دلایلی شخصی و گروهی که می‌شود «استراتژیک» هم نامید در این جشنواره شرکت نکند.

او در توضیح بیشتر دلایل انصراف خود از اجرای این نمایش در جشنواره تئاتر فجر گفت که برای او و بسیاری دیگر جشنواره بین‌المللی فجر تنها دریچه‌ای برای اجرای منطقی و اصولی برای عموم و گاه برای رقابت بوده است. بنابراین این انگیزه به اندازه‌ای بزرگ نیست که به عنوان سرپرست یک گروه به خاطر حضور در این جشنواره، پنج ماه یک گروه را درگیر پروژه‌ای بکند که تصویر اقتصادی آینده آن برای همه نامعلوم است.

 آقاخانی اعلام کرده است «شمعدانی‌ها» را اجرا خواهد کرد اما نه در جشنواره تئاتر فجر و از علاقه‌مندان این نمایش، حتی دبیر محترم جشنواره تئاتر فجر، خواسته است از بعد از جشنواره یعنی ۱۳ بهمن‌ماه تا اواخر سال، تماشاگر این نمایش در تالار حافظ باشند.

از نظر نویسنده و کارگردان نمایش‌های«نام همه مصلوبان عیسی است» و «کسوف» جشنواره بین‌الملل تئاتر فجر برای وزانت خود باید در برخی موارد، استثنایی و تبصره‌وار عمل کند تا بتواند حضور واقعی‌تری از توان تئاتری این کشور را در خود داشته باشد و بازتاب دهد. این جشنواره است که باید برای حضور بسیاری از خانواده تئاتر تقلا کند. اگر این جشنواره به چنین درکی نرسید، نتیجه‌اش می‌شود جشنواره سی‌ویکم که مایه شرمساری بود.

به گفته ی آقاخانی در این دوره از جشنواره هر کمکی برای برگزاری بهتر این جشن ملی لازم باشد شخصا انجام خواهم داد ولی به عنوان کارگردان، یک گروه ۱۵ نفره را درگیر یک ماراتون پنج ماهه بیهوده نمی‌کند. مگر اینکه مسئولان محترم این جشنواره بپذیرند در آخرین فرصت‌های بستن جدول، «شمعدانی‌ها» را بازبینی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *