در گفت و گو با تئاتر فستیوال :

اصغر همت : جشنواره تئاتر فجر بدون هیچ مشورتی با خانه تئاتر برگزار می شود .


در ایام سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری دکتر سعید اسدی ، خبرنگار تئاتر فستیوال گفت و گویی با اصغر همت بازیگر تئاتر ، سینما و تلویزیون که چندی است در کسوت مدیر عامل خانه تئاتر فعالیت می کند ، در مورد نحوه ی برگزاری جشنواره تئاتر فجر ، آثار ارائه شده در جشنواره و سمت و سوی جشنواره سی و پنجم داشته است ؛ که می توانید آن را در ادامه بخوانید :

تئاتر فستیوال

اصغر همت درباره برگزاری سی و پنج دوره جشنواره تئاتر فجر به خبرنگار تئاتر فستیوال گفت : صحبت ما از سال های بسیار دور – از اوایل انقلاب – بر این بود که جشنواره تئاتر فجر باید برآیند اجراهای تئاتر در طول یک سال باشد ، که هیچ وقت این اتفاق رخ نداد . اگرچه در بعضی دوره ها ، استثناهایی خوشایند رخ داد ، ولی بعد از آن این مسئله پیگیری نشده است .

وی نظرات سلیقه ای دبیران هر دوره را یکی از معضلات اصلی جشنواره تئاتر فجر دانست و در این رابطه افزود : مدیر جشنواره تئاتر فجر در هر دوره تغییر می کند و هر کس سلیقه ی خاص خود را اعمال می کند ، در واقع ما روند تبیین شده ای در مورد جشنواره تئاتر فجر نداریم . بنابراین سلیقه ی مدیر یا کسانی که در هر دوره ، مسئولیت به عهده آنها است ، اعمال می شود .

او همچنین اضافه کرد : جشنواره در طول این سال ها فراز و فرود بسیاری داشته است . تکلیف ما هنوز هم در بخش بین الملل ، تئاتر شهرستان و یا تئاترهایی که در طول سال اجرا می شوند ، مشخص نیست . البته استثنائا در این دوره از جشنواره ، تمامی کارها تولیدی نبودند ، که ما مجبور باشیم حدود ۶۰ گروه را وادار به تمرین کنیم تا از بین آنها ۱۵ اثر انتخاب شود تا برای سال آینده به آنها سالن دهیم . حداقل ۹۰% آثار راه یافته به این دوره از جشنواره تئاتر فجر ، برآیند کارهای اجرا شده در طول سال در تهران ، شهرستان ها و جشنواره های استانی بوده اند .

بازیگر نمایش “پرتره مرد ریخته” با ابراز خشنودی از این اتفاق گفت : اگر واقعا مدیران برنامه ریز جشنواره به دلیل صرفه جویی و یا از روی اجبار این کار را نکرده باشند ؛ اتفاق خوبی است . با این حال سی و چند سالی دیر رخ داده است و باید تبعات و ضعف هایش را پذیرفت و در سال های آتی ضعف های آن را جبران کرد .

همت درباره کارهای سفارشی اجرا شده در جشنواره امسال اذعان داشت :  در این دوره نیز شاهد سفارش چند اثر برای اجرا در جشنواره بوده ایم که اگر همین چند اثر سفارشی هم نباشد ، جشنواره ما دوران بهتری را پیش رو خواهد داشت .

مدیر عامل خانه تئاتر در رابطه با آثار اجرا شده در بخش مسابقه بین الملل جشنواره تئاتر افزود : متاسفانه به دلیل مشغله کاری ، نتوانستم همه نمایش ها را ببینم . اما چند اثری را که دیدم یا آنچه از دوستان در این باره شنیده ام ، به خصوص در بین آثار بخش بین الملل  ، می توان گفت که این آثار با شرایط تئاتر ما هم خوانی ندارد . دید کارشناسانه در امور تئاتر بین الملل ضعیف بوده است . باید بعد از جشنواره در نشست های کارشناسانه ای این موضوع را بررسی کرد ، باید بررسی کنیم که چه کارهایی را انتخاب کنیم و به جشنواره بیاوریم ؟! آیا قصدمان این است که نشان دهیم ما از تئاتر دنیا عقب هستیم و باید به سمتی برویم که خودمان را به آن برسانیم ؟! توانایی ما نسبت به بیشتر گارهایی که در این دوره از جشنواره دیدیم ، بیشتر است .

وی همچنین افزود : ما نباید به هیچ وجه آثار ضعیف تر از حد خودمان را به بخش بین الملل دعوت کنیم . به نظر من اگر بخواهیم تئاترمان را به سوی آثار اجرا شده سوق دهیم ، آسیب جدی برای تئاترمان رخ خواهد داد . این مسئله ای بود که امسال نه فقط نظر من بلکه نظر بسیاری از دوستانی است که کارشناسانه نگاه می کنند . باید بعد از جشنواره در یک بررسی همه جانبه و در یک شرایط کاملا تعاملی و دلسوزانه از دید مجریان جشنواره و منتقدین آنها به یک جمع بندی برسیم . چرا که جشنواره تئاتر فجر سمت و سوی تئاتر ما را مشخص می کند .

اصغر همت در خصوص اهمیت اجرای نمایش هایی چون ” در اعماق ” که از کشور گرجستان اجرا شد ، توضیح داد : به نظر من نمایش ” در اعماق ” علی رغم پاره ای مشکل ، واجد یک سری از ارزش هایی است که می توان بر آن تکیه کرد . این گروه نمایشی یک متن مشخص را کار کردند و از کشوری آن را به روی صحنه بردند که صاحب پیشینه ی تئاتری در شکلی نزدیک به سلیقه ی تئاتری ما است .

او با اشاره به اجرای نمایش شاخص ” از کشور فرانسه در این باره اضافه کرد : ما نباید سودای این را در سر داشته باشیم که بدون اینکه طی مراحل کرده باشیم ، خود را در شرایطی که کشورهای صاحب تئاتر هستند ، قرار دهیم . آثاری را که به جشنواره ما می آورند ، گوشه ای از این مشکل است ، چون من مطمئن هستم نمایش هایی که در این جشنواره اجرا می شوند ، وجه غالب تئاتر آن کشورها نیست . مثلا از فرانسه گروهی دعوت می شود که می خواهند کتاب خوانی را برای ما رواج دهند . در یک بررسی کلی به نظر می رسد این نمایش را برای جهان سوم و برای ما ساخته اند . جایی که می دانند کتاب خوانی آن در حداقل است و می خواهند نشان دهند چگونه وقتی کتاب می خوانیم ، کمتر مشکلات اجتماعی داریم . مشکل این جاست که بیان این نوع تئاتر ، بیانی نیست که تماشاگر عادی با آن ارتباط برقرار کند .

وی در این رابطه ادامه داد :  ما تئاتر را  فقط برای اهالی تئاتر اجرا نمی کنیم . تئاترهای انتخابی باید راهی را به ما که هیچ ارتباطی با کشورهای خارج نداریم و در جریان اتفاقات روز تئاتری نیستیم ،  نشان دهد . جشنواره تئاتر فجر بهترین فرصت است که ما با آثار اساسی و کارگردان های بزرگ دنیا روبرو شویم . مسئولین جشنواره که برای دعوت از گروه های خارجی هزینه می کنند ، بهتر است از گروه های دست چندم برای حضور در ایران دعوت نکنند . این موضوع باید کاملا در محیطی دوستانه و تعاملی مورد بررسی قرار گیرد و افرادی که دلسوز تئاتر هستند با مسئولین مربوطه در مورد اینکه به چه صورت این گروه ها انتخاب می شوند ، گفت و گو کنند و به نتیجه برسند .

مدیر عامل خانه تئاتر درباره دغدغه های صنفی خود در خانه تئاتر اظهار داشت : در خانه سینما و خانه موسیقی ، بیشتر کارها بر عهده صنف است ، اما در حال حاضر خانه تئاتر به عنوان یک نهاد صنفی چه تاثیری می تواند بر اجرای جشنواره تئاتر فجر داشته باشد ؟ سوال من این است که چطور شما بدون هیچ مشورتی با تنها صنف تئاتری این مملکت جشنواره تان را می چرخانید ؟

در پایان اصغر همت در خصوص گفت و گوی خود با آقای سیدرضا صالحی امیری ، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره صنف تئاتر عنوان کرد : خوشبختانه آقای وزیر شدیدا به صنفی شدن امور توجه دارد و در صدر برنامه های ایشان است . امیدوارم با توجهی که آقای وزیر نشان میدهند از سال آینده شاهد مسائل این چنینی نباشیم و بتوانیم این مشکلات را به حداقل برسانیم و این موضوع فقط با یک نظر و دید کارشناسانه و متعهدانه رخ می دهد  .

۵ نظر ثبت شده است .

 1. خدامی گفت:

  سلام .
  خیلی از شخصیت اصغر همت خوشم میاد . یک آرامشی همیشه در رفتارش هست . کاش بیشتر بازی کنه

 2. مهتاب گفت:

  جشنواره از همه لحاظ خیلی خوب بود . هم نظم و هم برنامه ریزی . فقط کاش از کارای خارجی بهتری دعوت می کردن .

 3. سارا گفت:

  مگه خانه تئاتر هم کاری می کنه کلا ؟؟؟؟؟؟

 4. نیما شعیبی گفت:

  دمش گرم بالاخره یکی حرف حساب زد

 5. سروش گفت:

  واقعا دیگه امسال همه اعتراض کردن به کار ای خارجی … واقعا هم بد بود . تو رو خدا سال دیگه نکنین این کارو !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *