در گفت و گو با تئاتر فستیوال :

حمید پورآذری : جشنواره تئاتر فجر در این دو سال اخیر هویت پیدا کرده است .


نمایش “خانه ابری” نوشته نشمینه نوروزی و محمدزمان وفاجویی و به کارگردانی مشترک حمید پورآذری و سیامک احصایی یکی از نمایش هایی است که در بخش مسابقه بین الملل جشنواره تئاتر فجر به روی صحنه رفت . به همین بهانه خبرنگار تئاتر فستیوال گفت و گویی با حمید پورآذری در مورد این نمایش که به روزمرگی می پردازد ، داشته است که می توانید آن را در ادامه بخوانید .

تئاتر فستیوال

حمید پورآذری با اشاره به اینکه دچار روزمرگی است ، در این رابطه گفت : در مملکتی زندگی می کنم که در آن روزمرگی وجود دارد و گویی قرار نیست اتفاقی بیافتد و این مسئله محصول چهار سال اخیر است . ما بنا نیست راهکار ارائه بدهیم ولی راهکارش این است که همگی کاری کنیم و نخواهیم این روزمرگی وجود داشته باشد . ابتدا باید تصویر دقیقی از وضعیتی که داریم را ببینیم و بعد فکر کنیم که چه کار باید کرد که کار سختی هم نیست و فکر عجیب و غریبی نمی خواهد . تنها باید کمی تجدید نظر کرد .

وی در ادامه در مورد جشنواره تئاتر فجر گفت : جشنواره تئاتر فجر رویداد مهمی است و به نظرم بعد از ۳۵ دوره ، در این دو سال اخیر در راه هویت پیدا کردن ، قدم برداشته است . جشنواره تئاتر فجر رویکرد نداشت ، به نظر می رسد در این دو سال به سمت این می‌رود که رویکرد پیدا کند و تکلیفش مشخص شود . قبلاً آثار ، تولیدات تازه بودند ، تولید جدید یعنی شتابزدگی . گروه ها نمی دانستند در کدام سالن اجرا می روند و اولین اجرای شان در جشنواره بود . اما وقتی کار در سال اجرا می شود ، همه می‌دانند سالن شان کجا است و قرار است کجا اجرا بروند و هم اینکه شتابزدگی دیگر معنایی ندارد و همه چیز مشخص است . این نکته مثبتی است و در همه جای جهان وجود دارد .

این کارگردان تئاتر در مورد تاثیر جشنواره تئاتر فجر بر تئاترهایی که در سال بعد به روی صحنه خواهند رفت ، گفت : نمی دانم چه تاثیری می‌گذارد اما می تواند یک جمع‌بندی باشد . اگر همه چیز درست انتخاب شود ، می‌تواند ویترینی باشد که در یک سال چه اتفاقاتی افتاده است . این مهمترین چیز است . وگرنه تا زمانی که زیرساخت‌ها درست نشود و تعریف نشود که تئاتر به چه درد ما می خورد و چرا باید تئاتر داشته باشیم ، جشنواره هیچ تأثیری نمی تواند بگذارد . وظیفه جشنواره تأثیرگذاری نیست بلکه یک رپرتوار است .

متاسفانه امکان نظردادن نداريد.