در گفت و گو با تئاتر فستیوال :

سامان خلیلیان : تئاتر خیابانی ، چراغ تئاتر را در روزهای شنبه روشن نگه خواهد داشت


پرونده سی و پنجمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر شامگاه سه شنبه با برگزاری مراسم اختتامیه ای در تالار وحدت بسته شد . به این بهانه خبرنگار تئاتر فستیوال در مراسم اختتامیه جشنواره تئاتر فجر به سراغ سامان خلیلیان ، مدیر بخش «اجراهای محیطی» رفته است و در رابطه با نحوه برگزاری این جشنواره در بخش خیابانی گفت و گویی داشته که در ادامه می توانید آن را بخوانید :

تئاتر فستیوال

سامان خلیلیان مدیر بخش ” اجراهای محیطی ” جشنواره تئاتر فجر در رابطه با برگزاری بخش خیابانی این دوره از جشنواره گفت : “ اتفاق جدیدی که امسال در بخش محیطی جشنواره تئاتر فجر افتاد ، این بود که ما دیگر فقط بخشی به اسم تئاتر خیابانی نداشتیم ، بلکه امسال این بخش شامل تئاتر محیطی ، آلترناتیو و دیگر گونه‌های اجرایی بود ، این مسئله باعث شد که گروه های دیگری که در این حوزه ها ، خارج از سالن های تئاتر فعالیت هنری می‌کنند ، به این بخش از جشنواره بیایند و برای اولین بار این عناوین در فراخوان رسمی جشنواره آمد . البته سال گذشته ما این تجربه را به صورت یک کار آزمایشی داشتیم  و دو نمونه کار محیطی در جدول آمد ، اما امسال به صورت رسمی دعوت کردیم و باید بگویم که استقبال خیلی خوبی شد . کما اینکه هیئت داوران در جمع‌بندی داوری از این شکل و گونه های اجرایی در بخش های دیگر شگفت زده شده بودند و ابراز خوشحالی داشتند که این بخش دیده شده و وارد جشنواره شده است .”

وی با اشاره به حضور ۳۴ اثر در بخش خیابانی افزود : ” امسال دو اثر از فرانسه و لهستان داشتیم و بسیار مورد استقبال واقع شد . امسال علاوه بر ۳۲ اثر که در این بخش حضور داشتند ، بخش مرور تئاترهای خیابانی را به عنوان رویکردی جدید در جشنواره داشتیم و برای اولین بار آثاری که در طی یک سال در حوزه تئاتر خیابانی و محیطی در ایران اجرا شده بودند ، این امکان را پیدا کردند که در جشنواره حضور پیدا کنند ، همچنین امسال این امکان میسر شد که آثار بخش مرور جشنواره هم وارد مسابقه شوند ، پیش از این برگزیدگان جشنواره مریوان به عنوان جشنواره اصلی تئاتر خیابانی در کنار آثار مسابقه فجر راه پیدا می‌کردند . امسال در بخش مسابقه ۱۹ اثر در کنار هم ، چه آثار تولید جدید و چه آثار مرور ، در چهار بخش تئاتر خیابانی، محیطی، آلترناتیو و شورایی مورد رقابت قرار گرفتند .”

مدیر بخش «اجراهای محیطی» جشنواره تئاتر فجر در پاسخ به این سوال برای اجراهای مداوم تئاتر خیابانی در طول سال چه راهکاری دارید گفت : ” این موضوع همیشه دغدغه ی اصلی من بوده است و همیشه نیز گفته ام که اگر شعار ما “تئاتر برای همه” است ، پس برای همه گیر شدن آن باید به دنبال اجرای نمایش هایی خارج از سالن های تئاتر باشیم و انصافا گروه های خیابانی در هر شرایطی ، چه در سرما و چه در گرما ، بدون هیچ رابط و حصاری هنرشان را برای مردم عرضه می کنند و نیاز است که تقویت شوند ، با آنها قرارداد بسته شود و اجرای عموم داده شود ، چون ارتزاق این گروه‌ها از این راه است.”

خلیلیان در پایان خاطرنشان کرد : ” امسال چند برنامه پیش رو داریم که پیگیری های آن انجام شده است . در دو ماهه اخیر مصوب شد در بخش آموزش ، به هر استان مبلغی حدود سه میلیون تومان داده شود . همچنین بنده برای اجرای عموم آثار برگزیده جشنواره تئاتر فجر و جشنواره تئاتر خیابانی مریوان نیز مطالبه کردم تا قراردادی برای اجرای عموم گروه های برگزیده شهرستانی ذر شهرهای خودشان و گروه های تهرانی در تهران بسته شود . این پیشنهاد تحت عنوان پرکردن یک روز تعطیل تئاتری در کل ایران با حضور گروه های تئاتر خیابانی داده شد تا چراغ تئاتر در شنبه ها هم روشن بماند .  آرزوی قلبی من این است که تئاتر شهر در تمام روزهای سال همانند خیابان های هنر همه جای دنیا که همیشه آثار هنری در آن عرضه می شود ، اجرا داشته باشد . امیدوارم این اتفاق بیفتد چون بچه های خیابانی استحقاق بهترین ها را دارند و بی هیچ منتی هنرشان را برای مردمی عرضه می کنند که از آثار آن ها لذت می برند .”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *