فراخوان یازدهمین جشنواره تئاتر رضوی منتشر شد


فراخوان یازدهمین جشنواره تئاتر رضوی در ۴ بخش تولید متون، مسابقه، استانی (ویژه خراسان بزرگ) و بین‌الملل اعلام شد.

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال ، یازدهمین دوره جشنواره تئاتر رضوی با هدف معرفی اندیشه ها و آموزه های حضرت علی‌ابن موسی‌الرضا (ع) به زبان فاخر نمایش، بسط و گسترش فعالیت های مذهبی و مرتبط، سیره ائمه معصومین به ویژه حضرت رضا (ع)، اشاعه فرهنگ والای رضوی در سطح جامعه و معاصرسازی مفاهیم دینی در ۴ بخش تولید متون، مسابقه تئاتر، استانی (ویژه ۳ استان خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی) و بخش بین‌الملل برگزار خواهد شد.

دبیرخانه یازدهمین جشنواره بین المللی تئاتر رضوی در این فراخوان با سپاس از همکاران اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین که ۱۰ دوره مسابقه نمایشنامه نویسی رضوی را مدیریت کرده آورده است: به اطلاع علاقمندان می رساند با توجه به مشورت های صورت گرفته با کارشناسان و ضرورت کاربردی کردن بخش نمایشنامه نویسی و اهمیت پیوند نگارش نمایشنامه و تولید نمایش در یک مدیریت واحد ، این بخش نیز به مأموریت های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان شمالی و دبیرخانه جشنواره تئاتر رضوی افزوده شد.

لذا در بخش نمایشنامه نویسی پروژه تولید متون را با نگاهی آموزشی و تولیدی طراحی شده است که مطابق آن ۳ نفر ازمتخصصین برجسته نمایشنامه نویسی کشور به عنوان مشاور، نظارت و هدایت پروژه را عهده دار خواهند بود. هیأت مشاوران پس از بررسی طرحها و ایده‌­ها، تا سقف ۱۵ اثر را در مرحله اول انتخاب و معرفی خواهد کرد و منتخبین معرفی شده می­‌بایست در زمان مقرر اثر نهایی خود را جهت ارزیابی به دبیرخانه ارسال کنند. در این مرحله هیأت مشاوران آماده ارائه رهنمودهای تخصصی به این آثار هستند و در صورت تمایل صاحب اثر مراحل اصلاح و تکمیل نمایشنامه زیر نظر این هیأت صورت خواهد گرفت.

بخش استانی جشنواره یازدهم به منظور ایجاد جریان تئاتر رضوی در سطح استان­های خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی و حمایت ویژه از گروه­‌های سازمان یافته تئاتری در این ۳ استان شکل گرفته و پذیرفته شدگان باید در محدوده زمانی اردیبهشت تا اول مردادماه ۱۳۹۵ یک هفته در سطح استان اجرای عمومی داشته باشند.

در فراخوان آمده است که ستاد برگزاری جشنواره با رویکرد توجه ویژه به هنر نمایش در جهان اسلام و کشورهای همسایه در صدد رایزنی و انتخاب آثار نمایشی واجد کیفیت مطلوب برای حضور در بخش بین الملل جشنواره است. نمایش­‌های تولید مشترک میان هنرمندان ایرانی و سایر کشورها نیز در این حوزه مورد توجه خواهند بود.

مطابق گاه‌شمار جشنواره مهلت ارسال متن و طرح و ایده به بخش تولید متون تا ۱۵ فروردین‌ماه ۱۳۹۵ ، بخش مسابقه تا ۲۰ فروردین‌ماه ۱۳۹۵ و استانی تا ۱۵ اسفندماه ۱۳۹۴ اعلام شده است.

گروه های متقاضی می‌بایست ضمن مطالعه دقیق فراخوان ، موضوعات پیشنهادی مندرج در آن، فرم تقاضای حضور و مدارک قید شده در فراخوان را به دبیرخانه دائمی جشنواره بین المللی تئاتر رضوی در مجموعه تئاتر شهر بجنورد ارسال کنند.

یازدهمین جشنواره تئاتر رضوی توسط بنیاد بین المللی فرهنگی و هنری امام رضا (ع)، اداره‌کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، استانداری خراسان شمالی و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی در مردادماه ۱۳۹۵ و با میزبانی خراسان شمالی و شهر بجنورد برگزار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *