بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران ؛

محورهای بیست و دومین جشنواره تئاتر دانشگاهی مشخص شد


مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دیدار با اعضای ستاد اجرایی بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی اهداف و ضرورت های فعالیت دبیرخانه این دوره را تشریح کرد.

به گزارش تئاتر فستیوال به نقل از روابط عمومی بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران، اعضای ستاد اجرایی بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایرانی عصر روز دوشنبه ۲۶ آذر با حضور در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با محمد هادی عسگری مدیرکل فرهنگی و اجتماعی این وزارتخانه دیدار کردند.

محمد هادی عسگری در این دیدار که با حضور معاونان و مدیران بخش های مختلف ستاد اجرایی بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران برگزار شد ضمن ابراز خرسندی از فعالیت های ستاد جشنواره پس از انتخاب دبیر دوره بیست و دوم توضیح داد: حضور منظم و پرانرژی همه اعضای ستاد اجرایی در این جلسه نشان از انگیزه بالای دانشجویان جوان و پرشوری دارد که برای برگزاری یک جشنواره ثمربخش و جریان‌ساز از هیچ تلاشی دریغ نخواهند کرد. من حتم دارم با این انرژی خوب و مثبت شاهد اتفاقات بسیار خوبی در این دوره خواهیم بود. این در حالی است که بنده و همه همکارانم در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نهایت تلاش خود را انجام خواهیم داد تا در کنار شما عزیزان میزبان شایسته ای برای دانشجویان، مدرسان و مخاطبان این دوره باشیم.

وی افزود: همین که جمعی از دانشجویان اهل فرهنگ و هنر برای برگزاری یک رویداد هنری جریان‌ساز دور هم جمع می شوند برای اعتبار جشنواره ای چون جشنواره تئاتر دانشگاهی کافی است. من تردیدی ندارم که با عنایت خداوند بزرگ و تلاش شما عزیزان این دوره از جشنواره نیز به اعتبار تلاش همکاران شما در دوره های پیشین و برنامه ریزی هایی که برای آینده این جشنواره در نظر گرفته شده، باشکوه و عظمت فراوانی برگزار خواهد شد.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به ضرورت ها و اهداف برگزاری جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران در دوره بیست و دوم توضیح داد: تئاتر دانشگاهی باید منزه و امید آفرین باشد و این نکته بسیار مهمی است که ضرورت دارد از سوی ستاد برگزاری جشنواره روی این نکته کلیدی و مهم توجه زیادی شود. این در حالی است که جذب دانشجویان خلاق  برای جلوگیری از انزوا طلبی ذهنی یکی دیگر از مولفه هایی است که همه ما باید در این دوره به آن توجه کنیم. خلاقیت اسم رمز مشارکت دانشجویان در هر رویدادی است و اگر شما عزیزان به این کلید واژه در جذب آثار نمایشی شرکت کننده توجه بیشتری داشته باشید قطعا ما شاهد برگزاری یک جشنواره پویا و موثر در عرصه تئاتر خواهیم بود.

نحوه انتخاب اعضای ستاد اجرایی در گزارش آقای دبیر

امین مختاری دبیر بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران نیز در این دیدار ضمن ارائه گزارشی از روند فعالیت های ستاد جشنواره در ماه های گذشته بیان کرد: در این دوره تلاش شد اعضای ستاد اجرایی از دانشجویان و فعالان دانشگاه های برتر انتخاب شوند . معاونان و مدیران جشنواره همه از دانشگاه های تهران، هنر، تربیت مدرس، سوره، علمی کاربردی و هنر اصفهان انتخاب شده اند. ضمن اینکه از دیگر رویکردهای انتخاب ستاد در این دوره از جشنواره جوان گرایی بود تا دانشجویان در بستری که جشنواره تئاتر دانشگاهی فراهم کرده، رشد پیدا کنند. این جشنواره ضمن ایجاد فضایی برای رشد هنری دانشجویان، از نظر اجرایی نیز نیروی حرفه ای تربیت و به جامعه حرفه ای معرفی کرده است.

دبیر جشنواره بیست و دوم تئاتر دانشگاهی اهمیت نقش کانون های تئاتر دانشگاه ها در این دوره از جشنواره و همچنین ایجاد زمینه مناسب در جهت تعامل بین کانون های تئاتر دانشگاه های صنعتی و دانشگاه های هنری را از اولویت های برگزاری جشنواره بیست و دوم شمرد و در رابطه با اقدامات ستاد اجرایی برای ارتقای سطح فعالیت های کانون ها و نقش آنها در برگزاری جشنواره به ذکر نکاتی پرداخت.

مختاری ضمن قدردانی از مدیرکل فرهنگی وزارت علوم در راستای ایجاد فضای مناسب برای طرح ایده های جدید، از برخی برنامه ها و طرح های اجرایی ویژه دوره بیست و دوم در بخش های مختلف جشنواره گزارشی را ارائه داد.

بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران به دبیری امین مختاری پنجم تا چهاردهم اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۸ به همت اداره کل فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در بخش های مختلف الف: مناطق «تئاتر صحنه» و ب: سراسری و بین‌المللی «تئاتر صحنه»، «تجربه های اجرا»، «نمایشنامه نویسی (جایزه استاد اکبررادی)،  «پژوهش (جایزه دکتر فرهاد ناظر زاده کرمانی)»، «ترجمه  نمایشنامه»، «عکس، پوستر و تیزر»، «غیر رقابتی»، «کارگاه ها و درس گفتارها»، «مدرسان»، «جشنواره جشنواره ها» و «پایان نامه های برگزیده» ویژه دانشجویان و فارغ التحصیلان برگزار خواهد شد. بخش تئاتر صحنه مناطق نیز نیمه اول اسفند ماه سال ۱۳۹۷ میزبان هنرمندان فعال عرصه تئاتر دانشگاهی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *