یادداشتی بر نمایش " دامپزشکی " به کارگردانی شیرین جروقی :

دامپزشکی اثری ناقص و فروریخته


%d8%af%d8%a7%d9%85%d9%be%d8%b2%d8%b4%da%a9%db%8c

” دامپزشکی” اثری ضعیف و غیر قابل دفاع است .

اثری که از ابتدا سعی در خلق موقعیتی متفاوت دارد ، اما ناموفق است .

کارگردان ” دامپزشکی ” آنقدر تمرکزش را بر خلق فضای کمدی نمایش معطوف کرده است که فضای اصلی نمایش را فراموش کرده و به نوعی قصه اصلی در حاشیه قرار می گیرد و دیالوگ های مثلا طنازانه ی پرسوناژها اصل و متن نمایش را تشکیل می دهد .

در این نمایش نه شخصیت پردازی داریم ، نه طراحی صحنه ای درست و نه قصه ای چفت و بست دار و معین .

بازیگران یک به یک به روی صحنه می آیند بی آنکه معرفی شوند ، بی دلیل به یکدیگر پرخاش می کنند ؛ در گوشه ای از صحنه باکسی به عنوان حمام طراحی شده است که متاسفانه از این باکس به عنوان عنصر اصلی صحنه استفاده می شود و هم گارگردان در طراحی میزانسن و هم بازیگران در اجرا ، همگی فراموش می کنند که درب ورود و خروج از کدام طرف است .

بازیگران این نمایش گرچه بازی قابل قبول و تاثیرگذاری را ارائه نمی دهند ، اما مشکل اصلی به ضعیف بودن متن و طنز غیر واقعی داستان در موقعیت های مختلف برمی گردد . این که کارگردان هیچ پیش زمینه ای در ذهن خود نداشته و یا اگر هم داشته ، نتوانسته آن را به فرم اجرایی در آورد و تنها به بیان چند دیالوگ بی معنا بسنده کرده و نتیجه نمایشی ضعیف و غیرقابل دیدن شده است .

” دامپزشکی ” نمایشی است که به لحاظ شیوه روایت نمی تواند با تماشاگران خود ارتباط برقرار کند و آنها را از آغاز نمایش تا پایان دچار گمانه زنی های بی سرانجام می کند و در نهایت به نتیجه معینی نمی رسد . در حقیقت این نمایش به لحاظ سوژه و پردازش موضوع مخاطب را دچار ابهام می کند و مدام پرسش هایی را از خود ، چه در رابطه با شخصیت های نمایش و چه در رابطه با بروز ناهنجاری های داستان به جا می گذارد .

این نمایش نه در سوژه موفق است و نه در فرم . در حقیقت فرم اجرایی نمایش نیز حرفی برای گفتن ندارد و کمکی به فضای آشفته نمایش نمی کند ، انتخاب بازیگران و انتخاب نام نمایش نیز به درستی صورت نگرفته است . شاید اندکی تجزبه و تحلیل متن نمایش جدای از قسمت های طنازانه اش توسط گروه نمایش به پردازش صحیح و اجرای بی نقص آن کمک کند و در نهایت ” دامپزشکی” را از سقوط یک باره خود نجات دهد .

نسترن داوودی – دپارتمان نقد تئاترفستیوال

۳ نظر ثبت شده است .

  1. میلی گفت:

    خیلی هم کار خوبی بود تا چشتون در آد !!!

  2. شهاب گفت:

    دمت تئاتر فستیوال . خیلی افتضاح بود این نمایش . خوب زدیش

  3. مهدی خویی گفت:

    خیلی نمایش های ضعیف تو این جشنواره اجرا شد که وااااقعا سوال این بود که چرااااا باید تو جشنواره اجرا بشن ؟؟ مثل آشپزخانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *