آروند دشت آرای : خودمان را با تماشاگر می سنجیم


نمایش ” تهران، رم ، لندن ، آمستردام ”  به کارگردانی ” آروند دشت آرای ” در روز ششم جشنواره تئاتر فجر در تالار حافظ به روی صحنه رفت . به همین بهانه تئاترفستیوال گفتگویی اختصاصی با این کارگردان داشته است که می توانید متن آن را در زیر مطالعه کنید :

دشت آرای 2

آیا از اجرای ” تهران ، رم ، لندن ، آمستردام ” راضی بودید ؟

بله . اجرای اول به این دلیل که بازیگر جدید داشتیم و تغییراتی هم ایجاد شده بود کمی کند پیش رفت اما اجرای دوم خیلی خوب بود .

نمایش نسبت به اجرای عموم چه تغییراتی کرده بود ؟

تغییرات زیادی داشتیم . بازیگرمان عوض شد ، ایده ، میزانسن، خیلی تغییرات زیادی داشتیم .  وفتی بازیگر دیگری جایگزین یک بازیگر می شود ، آن فرد با خودش چیزهای جدیدی را به کار اضافه می کند و حرفهای آن فرد در کنار حرف های دیگران قرار می گیرد .

استقبال چگونه بود ؟

خیلی خوب بود . ۶۰۰ نفر در دو اجرا نمایش را دیدند . در واقع سه ردیف  روی زمین نشسته بودند .

راجع به کارتان حرف خاصی دارید ؟

فکر می کنم این نمایش ذاتش نمایشی در روند است و دائماً در حال تغییر است و  در واقع خودش ، خودش را تغییر می دهد . من این کار را یک پروژه ی ۵ ساله می دانم که در دراز مدت کامل و بهتر می شود . تئاتر ما تجربه ی آزمایشگاهی متفاوتی است ، تئاتر های ما بیشتر تئاترهای کامل و تمام شده است ولی این تئاتر ذاتش تغییر می کند . مثلا الان که بازیگرهای جدیدی هم به کار اضافه شده اند ، تئاتر ما به چیز دیگری تبدیل می شود . من فکر میکنم که این به ما کمک می کند که خودمان را با تماشاگر بسنجیم و کامل کنیم .

آیا بعد از جشنواره برنامه ای برای ” تهران، رم،….. ” دارید ؟

ما دوباره تمرین خواهیم کرد ، از یک ماه آینده این پروژه تمرین خودش را با بازیگران جدید و قدیمی خودش ادامه خواهد داد و در هلند اجرا خواهد داشت .

برای حضور در جشنواره های خارجی چطور ؟

صحبت هایی شده است که هنوز هیچ کدام قطعی نیست . قرار است در شهرهایی که اسمشان در تئاتر برده شده است ، این کار اجرا شود .

جشنواره را از لحاظ مدیریت و کیفیت آثار معرفی شده چگونه ارزیابی می کنید ؟

من جشنواره ی امسال را خیلی شتاب زده می دانم . فکر می کنم هیچ چیز سر جای خود نیست ، می توانست باشد ، ولی نیست. تصور می کنم که حال و هوایی که همیشه در جشنواره ی تئاتر فجر بود سالهاست که از جشنواره رفته و امسال هم به همین شکل است .  دید من نسبت به جشنواره ی امسال مثبت نیست . البته فکر می کنم شرایط شدیدا تاثیرگذار بوده است ، جشنواره ای که با بودجه ای کمتر از سالهای پیش برگزار می شود قطعا مشکلاتی دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *