آغاز رپرتوار «اُپرای عروسکی خیام»/ اجرا در رومانی


«اُپرای عروسکی خیام» به نویسندگی و کارگردانی بهروز غریب پور اجرای مجدد خود را در قالب برنامه اجراهای تناوبی (رپرتوار) از ۱۱ اردیبهشت آغاز می کند.

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال به نقل از مشاور رسانه ای گروه آران، «اُپرای عروسکی خیام» نهمین اثر از گروه تئاتر عروسکی آران به سرپرستی نویسندگی و کارگردانی بهروز غریب پور اجرای مجدد خود را در قالب برنامه اجراهای تناوبی (رپرتوار) از ۱۱ الی ۲۰ اردیبهشت در سالن فردوسی ساعت ۱۹:۳۰ آغاز خواهد کرد.

گروه تئاتر عروسکی آران در فروردین ماه و مقارن با روز عطار نیشابوری «اُپرای عروسکی عشق» را پس از اجراهای بهمن و اسفندماه ۱۳۹۷ روی صحنه برد و این اپرا را به ساحت او تقدیم کرد.

بهروز غریب پور نویسنده، طراح و کارگردان و بنیانگذار این گروه که عنوان شهروندی و نشان فیروزه ای نیشابور را به خاطر اجرای «اُپرای عروسکی خیام» دریافت کرده است از یازدهم اردیبهشت ماه «اُپرای عروسکی خیام» را نخست در تالار فردوسی و محل دائمی اجراهای گروه تئاتر عروسکی آران و با حمایت بنیاد فرهنگی فرهنگی رودکی و سپس در کشور رومانی و به دعوت جشنواره «سی بی یو» به اجرا در خواهد آورد به همین دلیل مدت اجراهای این اُپرا که هر روز رأس ساعت ۱۹:۳۰ در تالار فردوسی به اجرا در می آید کوتاه است و در بازه زمانی آماده سازی مقدمات سفر و انجام آن امکان تمدید اجرا وجود ندارد.

تولید «اُپرای عروسکی خیام» بالغ بر سه سال طول کشیده است. بهروز غریب پور در این اثر نمایشی، اندیشه‌ها و بخش‌هایی از زندگی حکیم عمر خیام را دستمایه قرار داده تا ضمن معرفی هرچه بهتر و بیش‌تر این عالم برجسته جهان اسلام، به رفع برخی تناقض‌ها و سوءتعبیرهایی که سال‌هاست در اذهان عمومی و دوست‌ داران خیام شکل گرفته بپردازد. این اثر درسال ۹۶ تولید و روی صحنه رفته است.

محمد معتمدی، وحید تاج، رها یوسفی، اسحاق انور و حامد فقیهی و بسیاری از آواگران دیگر نقش های مختلف این اپرا را اجرا کرده اند. آهنگسازی این اثر توسط امیر بهزاد و رهبری ارکستر آن در لندن توسط فرنوش بهزاد انجام شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *