آنچه اهالی هنر از مرتضی احمدی گفتند


زنده‌یاد مرتضی احمدی از جمله هنرمندانی بود که کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که از او یاد و خاطره‌ای در ذهن نداشته باشد؛ چه از صدایش و چه از بازی‌های روان و تاثیرگذارش.
تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال ، کمتر کسی را می‌توان پیدا کرد که از مرتضی احمدی یاد و خاطره‌ای در ذهن نداشته باشد؛ چه از صدایش و چه از بازی‌های روان و تاثیرگذارش. هنرمندان ، دوستان و همکاران قدیمی مرتضی احمدی ، از او و خبر رفتن همیشگی اش  گفتند .

انتظامی: جای او دیگر به راحتی پر نخواهد شد

عزت‌الله انتظامی که از شنیدن خبر درگذشت مرتضی احمدی بسیار متاثر شده، یاد روزهایی می‌افتد که همراه با او در تئاتر پارس و تماشاخانه فرهنگ پیش پرده‌خوانی می‌کردند، و درباره او به خبرآنلاین گفته: “مرتضی احمدی کسی بود که تمام نکات ارزشمند قدیمی را در کتاب‌ها و آثارش جمع می‌کرد و بعد هم به چاپ می‌سپرد. ما روی صحنه با هم خاطرات خیلی زیادی داشتیم و او سابقه بسیار درخشانی در تئاتر و سینما دارد.”

انتظامی درباره نحوه آشنایی‌اش با زنده‌یاد مرتضی احمدی افزوده: “من در تئاتر پارس بازی می‌کردم که مرتضی برای خواندن به آنجا آمد. او سبک خودش را در پیش‌پرده‌خوانی داشت که مردم هم آن را خیلی دوست داشتند و در این کار واقعا موفق بود. من هم پیش‌پرده می‌خواندم و با هم دوست بودیم و بارها با هم روی صحنه رفتیم. تا این که من به آلمان رفتم و رابطه ما قطع شد.”

آقای بازیگر اضافه کرده: “اما بعد از بازگشتم، دوباره با هم ارتباط گرفتیم. همیشه هر وقت می‌دیدمش به او عرض ارادت می‌کردم و خیلی دوستش داشتم. هر وقت هم از او خواهش می‌کردم که سر فیلمی حاضر شود، با روی باز می‌پذیرفت و مرا شرمنده خود می‌کرد.”

او که این روزها خود به دلیل بیماری در خانه بستری است با اظهار تاسف خاطر نشان کرده: “متاسفانه در شرایطی هستم که در این هوا دکتر اجازه خروج از منزل به من نمی‌دهد وگرنه الان وظیفه‌ام بود که به خانه‌اش بروم و به خانواده‌اش تسلیت بگویم. متاسفم که مرتضی را از دست دادیم. جای او دیگر به راحتی پر نخواهد شد.”

فخیم‌زاده: احمدی نه فقط هنرمندی برجسته که انسانی برجسته بود

مهدی فخیم‌زاده، بازیگر و کارگردان سینمای ایران هم درباره مرتضی احمدی به ایران تئاتر گفت: “با مرتضی احمدی سال‌ها دوست و همکار بودم. همیشه به ایشان ارادت خاصی داشتم، چرا که مرد بزرگی بود؛ نه فقط هنرمندی برجسته که انسانی برجسته بود.”

او ادامه داد: “مرتضی احمدی، اطلاعات و قریحه و تبحر زیادی در زمینه لهجه تهرانی داشت و حتی کتاب‌هایی در این زمینه چاپ کرد. او به عنوان یک بازیگر، بیان بسیار درست و خوبی هم داشت که از سابقه پیش‌پرده‌خوانی‌اش ریشه می‌گرفت. فقدان ایشان ضایعه بزرگی است و به همه هنر دوستان تسلیت می‌گویم.”

پرستویی: مردم به خاطر خاکی بودن مرتضی احمدی را خیلی دوست داشتند

پرویز پرستویی که در پیش از انقلاب با زنده‌یاد مرتضی احمدی در ضبط کاست‌هایی مخصوص رانندگان همکاری داشته، ضمن درگذشت این بازیگر توانای سینما، تئاتر، تلویزیون و رادیو به جامعه هنری و خانواده ایسن هنرمند درباره زنده‌یاد مرتضی احمدی به ایسنا گفت: “مردم به خاطر افتادگی و خاکی بودن مرتضی احمدی ایشان را خیلی دوست داشتند. من از قبل از انقلاب او را می‌شناختم. زمانی که کاست‌هایی را به کارگردانی ایشان در جهت فرهنگ شنیداری برای رانندگان به ‌ویژه رانندگان کامیون پر می‌کردیم، با هدف حمایت از این قشر که کمتر می‌توانستند تلویزیون ببینند و بسیار هم مورد توجه قرار گرفته بود.”

پرستویی گفت: “تمام جامعه ورزش ایشان را می‌شناختند و به لحاظ علاقه‌ای که به ورزش و تیم پرسپولیس داشت، در تمام قراردادهایش قید می‌کرد در روزهایی که تیم محبوبش بازی دارد مقابل دوربین نرود.”

این بازیگر با بیان اینکه از قدیم در منزل مرتضی احمدی رفت‌وآمد داشته است، خاطرنشان کرد: “این اواخر صدمه زیادی دیده بود و قد رشیدش خمیده شده بود.”

فتحعلی‌بیگی: مرتضی احمدی همیشه با صدایش در هر ذهنی به یاد خواهد ماند

داود فتحعلی‌بیگی رئیس کانون نمایش‌های آئینی سنتی، مرتضی احمدی را هنرمندی تمام عیار دانست و گفت: او یکی از هنرپیشه‌های برجسته و خاطره‌ساز است که همیشه با صدایش در هر ذهنی به یاد خواهد ماند.

او ادامه داد: احمدی در مقام یک مولف و نویسنده، از نثر شیوا و دوست داشتنی برخوردار بود که در کتاب‌هایش به خوبی قابل مشاهده است. او خدمات شایان توجهی به فرهنگ عامه کرد که ماندگار کردن بخشی از فرهنگ نمایش‌های شادی آور، تصنیف‌ها و موسیقی سنتی ایرانی از جمله آنهاست. از جمله کتاب‌های قابل توجه این نویسنده “کهنه‌های همیشه نو” است.

این بازیگر و پژوهش‌گر در پایان گفت‌و‌گویش با سایت ایران تئاتر یادآور شد: کار‌های هنری و تالیفی مرتضی احمدی هیچ‌گاه فراموش نخواهد شد. او همیشه به عنوان هنرمندی مردمی، دوست داشنتی و نیک نفس در یاد‌ها می‌ماند.

رحمتی: مرتضی احمدی هنرمندی به معنای واقعی مردمی و محبوب بود

اکبر رحمتی بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون نیز که این روزها در نمایش مردن با دهان باز به کارگردانی دلارا نوشین در تماشاخانه سنگلج مشغول بازی است، در صفحه فیسبوک خود درباره زنده‌یاد مرتضی احمدی چنین نوشته: “آقا مرتضی هنرمندی بود که به جرات میگم جایگزینی نداره. چند سال پیش در سریالی همبازی بودیم. به محض ورود می‌گفت: اکبر بیا دیالوگامونو تمرین کنیم. منم می‌گفتم چشم آقا مرتضی. بعد یه جوری فضا رو آماده می‌کردیم که برامون خاطره بگه و واقعا از هر دری برامون حرف می‌زد. من خیلی از ایشون آموختم. هنرمندی به معنای واقعی مردمی و محبوب بود. یادش گرامی و روحش قرین آرامش.

اسدزاده: دیگرفردی همانند او نخواهیم داشت

داریوش اسدزاده نیز از همکاران و دوستان قدیمی مرتضی احمدی با اظهار تاسف به مناسبت درگذشت این هنرمند عنوان کرد: “او یکی از قدیمی‌ترین هنرمندان تئا‌تر، سینما و تلویزیون بود که با داشتنن ۹۰ سال سن توانست تاثیرات فراوانی را در عرصه‌های متفاوت هنری بگذارد.”

او به ایران تئاتر گفته: “ما رفاقتی بسیار قدیمی با یکدیگر داشتیم و روزهای بسیار خوبی را با یکدیگر گذراندیم. من ۲۰ روز پیش در منزل این هنرمند بودم و او از وضعیت مساعدی برخوردار بود. از شنیدن این خبر بسیار متاسف شدم و برای او از خداوند طلب آمرزش می‌کنم. ما دیگر فردی همانند او نخواهیم داشت. او هنرمندی بود که در همه عرصه‌ها به خوبی کار کرد و آثار قابل توجهی را از خود به یادگار گذاشت.”

انصافی: مرتضی احمدی یکی از بی‌همتا‌ترین ضرب‌خوان‌های تهران بود

جواد انصافی، بازیگر و کارگردان تئاتر و تلویزیون نیز از زنده‌ یاد مرتضی احمدی به عنوان یکی از بی‌همتا‌ترین ضرب‌خوان‌های تهران نام می برد درباره او به ایران تئاتر م گوید: “ضربی‌خوانی و بحر‌طویل‌ خوانی را هرکسی بلد نیست، اما مرتضی احمدی در هر دو زمینه حقیقتاً تک بود. او از قدیم هم در رادیو، بیات تهران می‌خواند و در این زمینه هم منحصر به فرد بود. خوشبختانه به درخواست شاگردانش، بسیاری از دانسته‌هایش را کتاب کرد. جدا از کار بازیگری، در دوبله هم منحصر به فرد بود.”

گفتنی است؛ پیکر زنده‌یاد مرتضی احمدی روز چهارشنبه، ۳ دی ماه  از مقابل تالار وحدت با حضور هنرمندان و دوستداران مرتضی احمدی تشییع و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) آرام خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *