آیین اختتامیه چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر معلولین برگزار شد


مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره تئاتر معلولین؛ ظهر امروز ۱۷ آذرماه در تالار ۲۲ بهمن شهر اصفهان با حضور هنرمندان و مسئولان کشور و استان اصفهان برگزار شد و برگزیدگان این جشنواره در سه بخش صحنه‌ای، کودک و نوجوان و خیابانی تقدیر شدند.

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال ، بخش نخست این جشنواره به سخنرانی مسئولان مرتبط با جشنواره سپری شد. انوشیروان محسنی بندپی، مدیرکل سازمان بهزیستی علاوه بر تشکر از مسئولان و هنرمندان بخش‌هایی از پیام رییس‌جمهور به مناسبت روز جهانی معلولین را قرائت کرد و در انتهای اشارتش غربال اجباری و مشاوره پیش از ازدواج برای پیشگیری از معلولیت‌های مادرزاد را موفقیتی در دولت یازدهم برشمرد.

دکتر نو پرست، مدیرکل معاونت توان‌بخشی سازمان بهزیستی جشنواره را بستری برای هنر متعالی ایرانی و اسلامی دانست و گفت: جشنواره مسیری برای رونق بخشیدن تئاتر معلولین دانست.

وی افزایش گروه‌های خارجی، توسعه فضای آموزشی، برگزاری بخش نمایشنامه‌نویسی و مشارکت دستگاه‌های کشوری و استان را ویژگی جشنواره چهارم برشمرد.

زرگر پور، استاندار اصفهان نیز در آیین اختتامیه جشنواره اظهار داشت: باید مطالبه معلولان در ایجاد فرصت‌های برابر برای چشیدن لذت‌های زندگی باشد و گفت: باید تلاش کنیم تا قدرت معلولان در حوزه ازدواج و شغل و موقعیت‌های اجتماعی و عرصه‌های فرهنگی و هنری افزایش یابد. وی برگزاری جشنواره در اصفهان را دلیلی بر توانمند بودن معلولان دانست.

در این مراسم؛ قطب‌الدین صادقی در سخنرانی خود به‌عنوان نماینده هیئت‌داوران با اشاره به ایده تأسیس ۱۰ سالن تئاتر مخصوص مددجویان بهزیستی، نسبت به تسریع ساخت سالن‌ها و پایگاهی خصوصی در بهزیستی و ایجاد پایگاه دائمی در تهران به‌عنوان ویترینی برای کارهای مددجویان تأکید ورزید.

این استاد دانشگاه خواهان توسعه ارتباطات هنرمندان کشور با جهان بیرون‌شد تا به دانش و تجربه دست‌یافته و با آثاری با غنای والا دسترسی پیدا کنیم. وی این جشنواره را جشنواره‌ای کاربردی خواند و اظهار داشت این رویداد باید در جهت هدفی مشخص برای تعالی بخشیدن به هنر باشد.

صادقی گفت: جشنواره معلولین نه تجاری است و نه تجربی. باید از مسائلی سخن گفته شود که برای معلولان بحران باشد و این آثار به حل بحران‌های آنان کمک کند.

وی با اشاره به برخی آثار تلخ جشنواره تأکید کرد در آثار مختص معلولین نیاز به طنز است و ما نیازی به آثار دل‌رنجه نداریم؛ بلکه باید با کمک روحی بر مشکلات چیره شد.

وی افزود: با واقعیت‌های زمخت کار به‌جایی نمی‌بریم و نیاز است با تغزل و تخیل اثری هنری روی صحنه بریم. محور آثار باید خود هنرمند مددجو باشد نه بازی در نقش مکمل. میدان خلاقیت باید از آنان باشند و نباید از مددجو سوءاستفاده کرد. باید تئاتر حرفه‌ای کاملاً در اختیار مددجو باشد.

صادقی خواستار تسلط حرفه‌ای بیشتر در تولید آثار شد و تأکید کرد دست زدن به خلاقیت نشانه خوش‌بینی است. وی به حضار در اختتامیه توصیه کرد از شیوه کارهای ایرانی غفلت نورزند و باید بیان ملی خود را به‌خصوص در این نوع از تئاتر پیدا کرد.

 بیانیه بخش کودک جشنواره نیز توسط حسن دولت‌آبادی به نمایندگی از هیئت داواران قرائت شد. در این بیانیه تأکید شده بود معلولیت به‌جای ترحم به برنامه‌ریزی نیازمند است. فعالیت تئاتر مؤثر است چون اهدافی چون افزایش خودباوری، گسترش نگاه زیبا شناسانه و تعمق هستی شناسانه و الگوبرداری از قهرمانان و خروج از انزوا را دنبال می‌کند.

وی پیشنهاد کرد برای دسترسی به نمایشنامه‌های مرتبط از نمایشنامه‌نویسان شناخته‌شده تقاضای نگارش آثار مرتبط شود.

بندپی، معاون وزیر کار و امور اجتماعی در جواب انتقادهای قطب‌الدین صادقی گفت پذیرای چنین سخنانی است و تأکید کرد بهزیستی باید نسبت به عملی کردن این مسائل شرایط را فراهم کند.

وی قول داد برای تأسیس ساختمان تخصصی در حوزه تئاتر معلولین در اصفهان پنجاه‌درصد از تملک و اعتبار استان و پنجاه‌درصد هم از سمت سازمان بهزیستی اعتبارسنجی شود.

در این برنامه از تمبر جشنواره به مناسبت برگزاری چهارمین دوره رونمایی شد و علیرضا افتخاری به اجرای اثری از خود برای مخاطبان پرداخت.

همچنین مرضیه برومند و زهرا صبری از گروه نمایش «قصه بخت» از اصفهان برای شرکت در هفدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی تهران – مبارک دعوت به عمل آمد.

چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر معلولین از ۱۲ تا ۱۷ آذرماه در اصفهان برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *