احمد عزیزی با تعزیه “مسلم بن عقیل” در فضای باز خانه‌ هنرمندان ایران


احمد عزیزی که قرار است تعزیه “مسلم بن عقیل”‌ را در فضای باز خانه هنرمندان ایران اجرا کند؛ از ورود خرافات و موسیقی‌های خارج از قاعده، انتقاد کرد.

نمایش آیین‌های مذهبی خمسه
به گزارش تئاتر فستیوال ، از روز ۲۰ تا ۳۰ آبان‌ماه ساعت ۱۷:۳۰ هفت تعزیه در فضای جلوی خانه هنرمدان ایران به صحنه می‌رود که تعزیه “مسلم بن عقیل” یکی از آنها است.

در این مجلس، احمد عزیزی، حسن عقیقی، مهدی آقایی، امیر سیدصالحی، محمود امین‌کار، داود طایفی، علی حضوری و مهدی فیضی به عنوان تعزیه‌خوان حضور دارند.

احمد عزیزی در مورد داستان تعزیه مسلم معتقد است این تعزیه حکایت ماموریت مسلم بن عقیل است که به کوفه می‌آید تا به عنوان نایب امام حسین(ع)، مردم کوفه را محک بزند اما مردمی که به امام حسین قول بیعت داده بودند، مسلم را تنها می‌گذارند و…

این کارگردان و معین‌البکای تعزیه در پایان سخنان خود از شیوه برخی تعزیه‌های امروزی که به نام نوآوری، خود را مجاز به هر دخل و تصرفی می‌دانند؛ انتقاد کرد و گفت: ما در گروه خود، معتقد به شیوه سنتی و استفاده از تجربیات بزرگان این فن هستیم. موسیقی و شعر تعزیه‌ها باید شان امام حسین(ع) و یاران او را در حفظ کند و هر نوع و لفظ و موسیقی به بهانه نوآوری استفاده نشود. گروه ما متشکل از جوانان پرشور و انگیزه‌ای است که در نقش موافق‌خوانی و مخالف‌خوانی تلاش و سعی فروانی کرده و اجرایشان مورد استقبال مردم قرار گرفته است.

نخستین سوگواره نمایشی و آیین‌های مذهبی خمسه همزمان با ایام محرم و صفر در سراسر تهران بزرگ به دبیری مجید رفیعی در ۴ بخش صحنه‌ای، خیابانی، تعزیه و نقالی برگزار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *