رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر:

اختصاص مکانی ثابت برای نمایش‌های آیینی و سنتی پیگیری شود


رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با تاکید بر لزوم وجود یک محل ثابت برای نمایش‌های آیینی و سنتی، از پیگیری این موضوع در شورای شهر خبر داد.

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال به نقل از ستاد خبری نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی، محمد جواد حق‌شناس رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در نخستین شب برپایی نمایش‌های قهوه‌خانه‌ای این دوره از  جشنواره که برای اولین بار در عمارت قدیمی کاظمی در منطقه عودلاجان برگزار می‌شود حضور پیدا کرد و به تماشای چند برنامه نمایشی و نقالی از شهرهای مختلف نشست.

وی در حاشیه این برنامه‌ها درباره انتظار هنرمندان نمایش‌های آیینی و سنتی برای امکان اجرای دائمی این نوع نمایش‌ها در طول سال که لازمه آن داشتن یک  محل اجرای ثابت است، گفت: این اتفاق یعنی برپایی «قهوه‌خانه نمایش‌های ایرانی» در سرای کاظمی که تا آخر هفته هم ادامه دارد، فضایی را در شهر فراهم می‌کند تا با سرمایه‌های بزرگی که داریم و متاسفانه امروزه در خطر انقراض و نابودی و فراموشی هستند، بتوانیم کاری برای حفظ این سنت‌ها انجام دهیم.

حق‌شناس با تشکر از دست‌اندرکاران جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی افزود: چنین برنامه‌هایی قبلا بیشتر در مکان‌های رسمی و شناخته شده‌ی نمایشی مثل محوطه تالار وحدت یا تئاتر شهر  اجرا می‌شدند اما این توفیق را با همت شهرداری منطقه ۱۲ داریم که در یک فضایی متفاوت این نوع نمایش‌ها را ببینیم چرا که اساساً این منطقه با توجه به موقعیت تاریخی خود می‌تواند فضای مناسبی را برای فعالیت‌های فرهنگی و هنری فراهم کند و این اتفاق خوب خوشبختانه رخ  داده است.

وی با اشاره به ظرفیت سرای کاظمی ادامه داد: این منطقه فقط محدود به چنین فضایی نیست و شاید ۱۰ موقعیت دیگر داریم که می‌توانند مرکزی برای نمایش‌های آیینی و سنتی باشند و حتماً این خواسته که از سوی هنرمندان مطرح می‌شود به حق و درست است. انشاالله برای نمایش‌های آیینی و سنتی فضا را به گونه‌ای فراهم کنیم که بتوانیم برای این عزیزان هنرمند یک جای مناسب و ثابت در فضای شهری پیش‌بینی کنیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر در پاسخ به اینکه با توجه به مصوبات متنوع فرهنگی و هنری شورای شهر تهران آیا این امکان وجود دارد که برای این موضوع هم به طور ویژه تمهیدی در شورا اندیشیده شود ، گفت : رویکردی که امروز در شهر شاهدش هستیم این است که باید بین موقعیت‌هایی که وجود دارد تناسب‌هایی برقرارشود. ما باید از تمام ظرفیت‌های موجود در شهر استفاده کنیم و در این بخش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نهادهای دیگر مثل سازمان میراث فرهنگی یا نهادهایی که خانه‌های تاریخی را به صورت مصادره یا تملک در اختیار دارند، باید همراهی داشته باشند. این بناها سرمایه‌های شهر هستند و انتظار داریم زمینه بازگشت خانه‌های تاریخی فراهم شود تا در اختیار مردم قرار گیرد.

حق‌شناس ادامه داد: از طرف دیگر برای حفظ این ساختمان‌های ارزشمند باید از امکانات و توانمندی‌های سایر بخش‌ها غفلت نکنیم چون می‌توان با اندکی دقت و تغییر رویکرد فرصتی برای فعالیت‌های مختلف فرهنگی و اقتصادی در این مناطق ایجاد کرد. این مسئله از این منطر اهمیت دارد که اگر زندگی به بافت تاریخی و قدیمی شهر برگردد موجبات ماندگاری خانه‌ها نیز فراهم می‌شود. بر این اساس بخشی از فعالیت‌هایی که می‌تواند در این مناطق انجام شود فرهنگی و هنری مثل همین اجرای نمایش‌های آیینی و سنتی است که قطعاً در شورای شهر تهران پیگیری خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *