پروژه مشترک ایران و لهستان در تئاتر شهر روی صحنه می‌رود


نمایش “اصفهان، شهر بچه‌های لهستان” نوشته محمد چرمشیر با طراحی رکسانا مهرافزون با حضور گروهی از بازیگران کودک و نوجوان ششم تا دوازدهم آذر در سالن پلاتو اجرا مجموعه تئاتر شهر روی صحنه می‌رود.

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال ، ایده این پروژه بر اساس رویدادهایی از جنگ دوم جهانی شکل گرفته است. پایان سال ۱۹۴۲ گروهی از لهستانیان از طریق دریای خزر با کشتی وارد ایران می‌شوند. اصفهان به بیش از دو هزار و پانصد کودک لهستانی که بیشترشان حداقل یکی از والدین‌شان را از دست داده بودند پناه می‌دهد. اصفهان در کنار دیگر شهرهای ایران مثل مشهد و اهواز، …  امکان زندگی و آموزش را برای کودکان لهستانی به وجود آورده تا این کودکان فرصتی برای یادگیری زبان و فرهنگ ملی خود داشته باشند.

در سال ۲۰۱۷ “باشگاه نوجوانان لَدِر تیم”  “Ladder Team Youth Club” از سوی سفارت لهستان در تهران دعوت شد تا این پروژه را که پیش از این در لابراتوار گروتوفسکی در لهستان روی صحنه رفته بود در ایران هم اجرا کند. این اجرا بخشی از برنامه‌ی یادبود هفتاد و پنجمین سالگرد مهاجرت لهستانی‌ها از شوروی به ایران است.

گروهی از نوجوانان تهرانی در طول ۲۴ جلسه پژوهش و تمرین، نسخه ایرانی پروژه را آماده کردند.

بر همین اساس سفارت لهستان در تهران با حمایت موسسه آدام میسکیه ویچ و شرکت دولتی نفت و گاز PGNiG  و همراهی باشگاه کودک و نوجوان آفتاب، موسسه گروتفسکی، مرکز هنرهای نمایشی ایران، انجمن نمایش، تاتر شهر تهران، موزه هنرهای معاصر اصفهان و سازمان فرهنگی – تفریحی شهرداری، انجمن هنرهای نمایشی ایران، موزه‌ هنرهای معاصر اصفهان، تالار هنر اصفهان، سازمان فرهنگی شهرداری اصفهان تصمیم به اجرای نمایش “اصفهان، شهر بچه های لهستان” در ایران گرفتند، این نمایش اول و دوم آذر در تالار هنر اصفهان و به مدت یک هفته از ششم تا دوازدهم آذر به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد ورود مهاجران لهستانی به ایران در تئاتر شهر تهران با به اجرا در می‌آید.

برای تکه‌های مستند این اجرا از فیلم “مرثیه ی گمشده” ساخته آقای خسرو سینایی استفاده شده است.

عوامل این این پروژه عبارتند از: طراح ایده پروژه رکسانا مهرافزون، مدیر پروژه آگاتا مازورکویچ، گروه اول پژوهش و شروع پروژه سارا رمضانی، پارسا ناظری، امیر نقوی، باران یوسفی و پارسا صادقی، نویسنده نمایشنامه و مشاور آموزشی پروژه محمد چرم‌شیر، طراح صحنه رضا حداد، طراح حرکات آیینی ایده ابوطالبی و آلینا کُرمَن، صدای زن آنا زوبژیتسکی و رویا تیموریان، بازیگران سپندار اکبری‌اعلم، دیبا پیشدادی، سایه پارسایی، دلشاد جلیلی، عرفان رهبری، رومینا قاسمی‌ زاده، روژینا قاسمی‌زاده، اشکان زمردی‌مطلق، شیدا سجادی، برتیبا عاقبتی، کیانا کرمانیان، کیارش کرخی، رستا مطهری، پناه‌دخت نوروزی و پارسا ناظری، تک خوان کیانا کرمانیان، موسیقی و صدا فردین خلعتبری، پاول رُمَنچوک و متین نیکوکار،

نور ماچه ای ماندری، سارا رمضانی،  ژیلا اسماعیلیان و علی کوزه گر، مستند و ویدئو امیر نقوی،  امیرعلی وفایی، دنیل فِرناندِس دافونسِکا و بامداد نعمت الله، مدیر تولید ماچه ای ماندری و محمد منعم، مدیر اجرا سارا پارسایی، امور مالی کوروش جمشیدیان، گروه دکور عرفان رهبری، شیدا سجادی، سپندار اکبری اعلم و محمد نفر، گروه اجرا اشکان زمردی و زهرا میرآقایی، عکس پیوتر کونا، پاول کوالسکی و سیامک زمردی، گرافیک ژیلا اسماعیلیان و مشاور هنری جلیله هیبتان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *