اعتراض محمد یعقوبی نسبت به شیوه ی اجرای نمایشنامه “رقص کاغذ پار ها”


محمد یعقوبی که این روزها در کانادا به سر می‌برد، نسبت به شیوه‌ی اجرای نمایشنامه‌ی «رقص کاغذ پاره‌ها» توسط یک گروه جوان اعتراض کرد.

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال ، این نمایش‌نامه نویس و کارگردان تئاتر در بخش‌هایی از این یادداشت نوشته است:

«با خبر شدم این‌روزها نمایش “رقص کاغذپاره‌ها” در سالن استاد فنی‌زاده اجرا می‌شود که از نامش پیداست نمایش‌نامه‌ای از من محمد یعقوبی است ولی گویا کارگردان جوان و گروه جوان‌ترش متن مرا بهانه کرده‌اند، برای گفتن هر حرف سخیف و مبتذلی.

هر کس تا امروز اجازه‌ی اجرای نمایش‌نامه‌هایم را خواسته به ویژه‌ برای اجرا در شهرستان، من در دادن اجازه‌نامه دریغ نکرده‌ام. بدون پرسش و تفتیش سلیقه‌ی درخواست‌کننده، اجازه‌نامه را نوشته و امضا کرده‌ام، تنها به دو دلیل: اگر اجرای بدی بشود لابد متن من اشکالی داشته که آن گروه بد اجرایش کرده، دلیل دوم و البته دلیل مهم‌تر این‌که اگر نمایش‌نامه‌هایم بتوانند فرصتی برای جوانان فراهم کنند تا برای تئاتر گرد هم آیند و بیاموزند که در یک کار جمعی چگونه با هم مدارا کنند و جهانی را از نو بسازند، من چرا دریغ کنم؟

من برای اجرای نمایش‌نامه‌ی “رقص کاغذپاره‌ها” بیش از هر نمایش‌نامه‌ی دیگرم اجازه‌نامه نوشته‌ام، به گمانم تا امروز بیش از ۵۰ درخواست اجرا داشته، و آنان که از من اجازه‌نامه گرفته‌اند، می‌دانند که متن اجازه‌نامه‌هایم بسیار ساده است، جز در موارد استثنایی هیچ توقع مالی از گروه‌ها نداشته‌ام ولی همواره در متن اجازه‌نامه بعد از نام درخواست‌کننده و موافقتم برای اجرای نمایش‌نامه‌ی مورد نظر تنها شرط‌م این بوده که چیزی به متن افزوده نشود. به گمانم حذف حق کارگردان است ولی افزودن به متن بدون ذکر در بروشور رفتاری غیراخلاقی است. به همین دلیل اجازه‌نامه‌هایم همیشه و به صراحت با جمله‌های زیر تمام می‌شود:

بدیهی است نامبرده‌ متعهد به رعایت حقوق نویسنده بوده و حق افزودن به متن را ندارد. با آرزوی موفقیت برای ایشان و گروه اجرا.

حالا اگر گروه نامبرده در سالن فنی‌زاده با اجازه‌ی مکتوب من اجرا می‌کند، رفتارشان را چه باید نامید؟ افزودن یک مونولوگ بی‌ربط و بی‌اجازه و بدون ذکر در بروشور، افزودن جمله‌های معترضه‌ی مبتذل در لابه‌لای نمایش از زبان نویسنده و زنش یا هر کس دیگری و هر سخن نابایست و ناشایستی در این نمایش نمونه‌ی روشن بی‌اخلاقی و بی‌تعهدی این گروه است. و توقع من این است که مسئولان محترم سالن استاد فنی‌زاده پس از خواندن این دردنامه‌ام بیش از این به چنین گروه … اجازه‌ و فرصت … ندهند و البته که از نظر من این اجرا از این پس مجاز نیست و غیرقانونی است چون به تنها شرط نویسنده تمکین نکرده است. در ضمن از کانون نمایش‌نامه‌نویسان به عنوان یک عضو خواسته‌ام به این گروه خاطی به نماینده‌گی از من تذکر قانونی داده شود.

رفتار … این گروه چندان نگرانم کرده که از این پس در دادن اجازه‌نامه به هر کس دریغ خواهم کرد و فرصت نخواهم داد، …برای سرگرمی یا موعظه‌ی تماشاگر یا به هر دلیل مبتذل دیگری متن مرا وسیله‌ی هدفش کند.»

 چندی پیش نمایش‌نامه دیگر یعقوبی «یک دقیقه سکوت» در پراگ به صحنه رفت. این نمایش روز ۱۵ آبان ماه در دیسک تئاتر پراگ به زبان انگلیسی و با بالانویس چک اجرا شد.

نمایش «یک دقیقه سکوت» پیش از این توسط محمد یعقوبی در ایران اجرا شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *