افسانه ماهیان: اوضاع تئاتر همان است که بود


مصاحبه اختصاصی با افسانه ماهیان ، کارگردان و بازیگر تئاتر

ماهیان

مرجان سادات هاشمی – تئاتر فستیوال:  این روزها جشنواره  تئاتر امید  در تالار هنر در حال برگزار ی ست. در همین راستا مصاحبه ی کوتاهی در روز افتتاحیه ی این جشنواره  با افسانه ماهیان  ، بازیگر و کارگردان  تئاتر صورت گرفت.   این مراسم در مرکز هنرهای آیینی و سنتی اجرا شد.

مراسم افتتاحیه جشنواره چطور بود؟

به نظر من خیلی خوب بود. اینکه در مکانی این مراسم ِ گشایش انجام شد که قرار است یکی از مراکز حرفه ای تئاتر کشور باشد. این خودش اتفاق بسیار مبارکی ست.  دومین مسئله حضور مسئولان و اعضای شورای شهر است که در مرکز هنر های نمایشی آمدند و در واقع حمایت معنوی خودشان را اعلام کردند. به نظر من این جشنواره فرزند خوبی ست که ما می توانیم در پیرامونمان فردایی بهتر را کمی،  برایش متصور شویم.

فکر می کنید جشنواره تئاتر امید به عنوان تنها تئاتر خصوصی ایران تا به حال چقدر حمایت شده و جایگاه خود را پیدا کرده است؟

به نظر من جایگاه خودش را از خودش، از جوان ها و نیروهای خودش  که در این جشنواره شرکت کردند ، محکم کرده است. یعنی الان،  تمام بچه هایی که در روابط عمومی و دبیرخانه و در ستاد جشنواره فعالیت می کنند کسانی هستند که در دوره های پیشین ، خودشان جزو اولین شرکت کنندگان جشنواره بودند. در واقع با گذشت زمان این نهال دارد تنومند تر و ریشه دار تر می شود. این جایگاه در واقع همین که این استقلال را پیدا کرده است و امسال فراخوان سراسری می دهد. و سال دیگر ان شاء الله بین الملل و اتفاق های دیگر، این یعنی اینکه رو به رشد است.

حمایت مسئولین چطور بوده؟

خوب بود. آقای مرادخانی حمایت کردند. آقای طاهری ،  و مسئولان دیگر.

همه چیز در بخش مادی خلاصه نمی شود. حمایت معنوی واقعا دارد صورت می گیرد. حالا باید ببینیم در عمل چه اتفاقی می افتد.

بیشتر تمرکز مراسم بر روی شناساندن این مکان و معرفی بخش های مختلف آن بود. آیا در سال های آینده اینجا به عنوان یکی از مکان های اصلی این جشنواره ، یعنی امید در نظر گرفته می شود؟

فرقی نمی کند. در واقع اینجا نهال امید کاشته شد. اگر مثلا سال بعد فستیوال امید در همین مجموعه در سالن هایی که وجود دارد، به فراخور آثار راهیافته ی  جشنواره باشد ، چرا که نه؟

چند کار در جشنواره اجرا می شود؟

۱۸ کار که از ۱۷اسفند شروع می شود و روز آخر که اختتامیه ست و ما روزی ۳ کار بر روی صحنه خواهیم داشت.

استقبال از جشنواره در سراسر کشور چطور بوده؟ چند کار خارج از تهران دارید؟

هدف ما کیفیت کار ها بود. متن های خیلی زیادی از استان های مختلف برای ما ارسال شد ولیکن آن کیفیت لازم را نداشتند ما هم نمی خواستیم به هر قیمتی این کار را انجام دهیم. بازخوان ها و بازبین ها  تصمیم گرفتند و ما هیچ دخالتی نداشتیم.

در رابطه با سطح کیفی کارها بعد از اجرای نمایش ها در روزهای آینده از شما خواهیم پرسید. با این حال نزدیک روز های پایانی سال هستیم. به نظرتان مهم ترین اتفاق تئاتری امسال برای خانواده تئاتر چه بود؟

فعلا اتفاق مهمی نیفتاده است. تغییر دولت انجام گرفته که باید به کارهای فرهنگی و بالاخص تئاتر توجه کند. ولی فعلا اوضاع تئاتر همان است که بود. اتفاق ویژه ای  نیفتاده ولی فعلا منتظریم وامیدواریم اتفاقات خوبی بیفتد.

 ممنون از وقتی که در اختیار ما قرار دادید.

۲ نظر ثبت شده است .

  1. بهروز گفت:

    برنامه ی جشنواره ی امید را دیدم. چرا اینقدر نمایش ها کوتاه هستند؟ علتش چیست؟

    • شمس الدین گفت:

      برای اینکه بودجه ندارند…. هنوز نمی توانند با بودجهی خودشان جشنواره راه بیاندازند ولی دم از تاتر خصوصی می زنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *