افسایی : خیانت همچون ویروسی خطرناک در حال پخش شدن است


” سیامک افسایی ” نویسنده و بازیگر نمایش ” وقتی کنار پنجره می ایستیم ” از سقز در سی و سومین جشنواره تئاتر فجر شرکت داشته است . خبرنگار تئاتر فستیوال به بهانه ی اجرای این نمایش در جشنواره تئاتر فجر ، گفت و گویی را با این کارگردان انجام داده است که آن را می توانید در ادامه مطالعه کنید .

سیامک افسایی 2

لطفا بطور مختصر خود و نمایش خود را برای مخاطبان معرفی کنید .

سیامک افسایی هستم ، نویسنده و یکی از بازیگران این نمایش . این نمایش توسط گروه کتل در تبریز کار شده است . و در بخش تازه های تئاتر جشنواره فجر حضور دارد.

ایده ی شکل گیری نمایشنامه چه بوده است ؟

من اعتقادم بر این است که یکی از تهدیداتی که بنیان خانواده را هدف گرفته و همچون ویروسی خطرناک در حال پخش شدن است مسئله خیانت می باشد . این موضوع دغدغه ی من است و در چندین کار از زوایای مختلف به این موضوع پرداخته ام . این هم یکی از کارهای من بود که آقای جمالی خواندند و خیلی خوششان آمد و قرار شد با هم کار کنیم . در طول تمرین نیز تغییراتی در متن ایجاد شد که نتیجه ی نهایی آن چیزی است که الان به روی صحنه رفته است .

بازخورد اثر را چگونه دیدید ؟

چیزی که الان به ما می گویند خیلی مثبت است و آنطور که پیش بینی می کردیم پیش رفت . البته امیدواریم اینها تعارف نباشد و واقعاً آن چیزی که در دلشان است گفته باشند .

آیا تجربه بازیگری دیگری نیز داشته اید؟ از نقش خود در این نمایش بگویید ؟

تجربه بازیگری زیادی دارم . چون این متن را خودم نوشته ام از لحاظ زوایای روحی و ساختار رفتار شناسی برایم آشنا بود و این کار خیلی راحت بود چون با این نقش زندگی کرده و خودم این شخصیت را خلق کرده بودم . البته در ابتدا نمی خواستم خودم این نقش را بازی کنم و می خواستم تا در کنار کار باشم چون سالهاست که بازیگر هستم . آقای جمالی مرا می شناسند و گفتند خودت این نقش را بازی کن و من هم قبول کردم .

کمی از کارهای دیگری که بازی کرده اید برایمان بگویید .

ما مدام در جشنواره فجر حضور داشتیم . مثلا با نمایش  “درباره ی ماهان” که نوشته ی من بود  و  خودم نیز در آن بازی می کردم و آقای صدیق جمالی هم کارگردانی کرده بودند . نمایش بازی به کارگردانی خانم “آل رشاد” را نیز در جشنواره فجر داشتیم . گروه کتل در سال قبل با نمایش ” سعادت لرزان مردمان تیره روز ” در جشنواره حضور داشت . و در واقع هر سال در جشنواره فجر هستیم .

 آیا برنامه ای برای اجرای عموم  این اثر دارید ؟

بله حتما اجرای عموم خواهیم داشت .

اگر  صحبت پایانی راجع به نمایشتان و یا جشنواره دارید بفرمایید .

کشور ما شرایط بد و بحرانی را طی میکند . در این شرایط همچنین جشنواره با همه کاستی ها و ضعف هایی که خودمان هم می دانیم همت بزرگی می خواهد . من از دبیرخانه جشنواره واقعاً تشکر می کنم به خصوص آقای صالح پور که این سمت را  پذیرفتند ، زیرا این سمت را هر کسی نمی پذیرفت . البته جشنواره ضعفهایی هم دارد اما من نمی خواهم به این ضعف ها  بپردازم .

آیا در این چند روز در جشنواره کاری دیده اید ؟

کار  فرانسه را دیده ام کار خوبی بود اما چون دیالوگ محور بود من خیلی از دیالوگ ها سر در نیاوردم .

يک نظر ثبت شده است .

  1. پريسا .ميم گفت:

    خسته نباشید آقای افسایی خسته نباشید
    من کار رو دیدم خیلی عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *