برنامه ی تالار چهارسو تا پایان سال ۹۴ مشخص شد


رییس مجموعه تئاتر شهر در گزارشی اجمالی از نحوه انتخاب آثار نمایشی تالار چهارسو در سال ۹۴ این مجموعه گفت.

سالن چهارسو

به گزارش تئاتر فستیوال ، به نقل از روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر، پریسا مقتدی بیان کرد: از سال گذشته به پیشنهاد مدیر کل هنرهای نمایشی وقت و حمایت معاونت محترم هنری وزارت ارشاد در راستای ارجحیت بخشیدن به خرد جمعی خانواده تئاتر ، تصمیم بر آن شد که در سال جاری شوراهای مشاوران هنری اقدام به انتخاب آثار برای تالارهای جداگانه تئاتر شهر انجام دهند. در همین راستا از حدود ۴۰ هنرمند حوزه تئاتر دعوت به عمل آمده که در انتها ۱۲ نفر با سعه صدر و با صرف انرژی و زمان بسیار قبول مسئولیت کردند و پذیرفتند در حوزه شورای مشاوران هنری مجموعه همراه ما باشند .

او گفت: رضا گوران، نیما دهقان، امیر دژاکام، رضا دادویی و سید اشرف طباطبایی اعضای شورای مشاوران هنری تالار چهارسو تشکیل داده بودند که در راستای شفاف سازی، و برای نخستین بار نسبت به دوره های گذشته، معیارهای خود را در جلسه خبری ۲۵ اسفند ماه سال گذشته اعلام کردند.

رییس مجموعه تئاتر شهر درباره معیارهای مطرح شده توسط شورای مشاوران هنری تالار چهارسو بیان کرد: داشتن سه اجرای موفق در تئاتر شهر یا پنج اجرای موفق در دیگر تالارهای نمایشی، استقبال تماشاچی به میزان بیش از پنجاه به علاوه یک درصد کارهای گذشته، کارگردان مولف، کارگردان صاحب سبک، ، اجرای اولین بار نمایش توسط کارگردان، اولویت در شرایط مساوی به نمایشنامه‌های ایرانی؛ معیارهایی بودند که در انتخاب آثار نمایشی تالار چهارسو مورد توجه بودند.

مقتدی تاکید کرد: دعوت کردن از هنرمندان و آثار نمایشی آنها در تالار چهارسو (و نه فراخوان) با موافقت تمام اعضا، شکل اجرایی به خود گرفت و قرار بر آن شد که از هشت فرصت اجرایی در سال ۹۴ تالار چهارسو، هفت اثر توسط شورا و یک اثر هم با انتخاب مدیران ارشد برای اجرای عمومی آثار نمایشی معرفی ‌شود. لازم به ذکر است در این دوره، نمایشی با موضوع دفاع مقدس و روایت بخشی از زندگی شهید چمران به کارگردانی ایوب آقاخانی با پیشنهاد مدیر کل محترم هنرهای نمایشی در کنار هفت اثر دیگر، برای اجرای عمومی معرفی شده است.

او در ادامه صحبت های خود توضیح داد: انتخاب آثار نمایشی تالار چهارسو در سال ۹۴ به پیشنهاد اعضای شورا و با رای اکثریت انجام گرفته که مستندات این بخش نیز برای روشن‌تر شدن اذهان عمومی موجود است. به هر ترتیب با توجه به پایان انتخاب آثار در تالار چهارسو از تمامی اعضای شورای هنری این تالار تقدیر می کنم. هرچند آقای دهقان و استاد دژاکام بعد از انتخاب آثار ترجیح دادند که در شورا حضور نداشته باشند اما چون تا پایان راه با مجموعه همکاری داشتند دستشان را به گرمی می‌فشاریم و امیدواریم همانطور که تاکنون از حامیان اصلی تئاتر بودند از این پس نیز در هرجایگاهی بتوانند به رشد و تعالی تئاتر ایران کمک کنند.

رییس مجموعه تئاتر شهر در معرفی کارگردانانی که به انتخاب اعضاء شورا قرار است آثار نمایشی خود را طی سال ۹۴ در تالار چهارسو روی صحنه ببرند، گفت: چیستا یثربی، سیما تیرانداز، افسانه ماهیان، امیررضا کوهستانی، ایوب آقاخانی، حمید امجد، آتیلا پسیانی ، محسن حسینی هنرمندانی هستند که از ابتدای سال ۹۴ تا پایان سال جاری آثارشان را در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر روی صحنه خواهند برد.

مقتدی در انتها به نقل قول از اعضای شورای چهارسو گفت: بدیهی است هنرمندان جوان، فعال و موفقی نیز بودند که تئاتر ایران به وجود ایشان می‌‌بالد اما در راستای معیارهای فوق نمی‌گنجد. در ضمن اعضای شورا با هنرمندان دیگری که دارای معیارهای اعلام شده بودند گفتگو و مذاکراتی داشتند که به دلیل عدم آمادگی آنان یا نداشتن تمایل برای اجرا در سال ۹۴ مذاکرت نهایی به آینده موکول شد. بی‌شک هیچ معیاری بی‌نقص نیست. اعضای شورای هنری چهارسو از کارگردانانی با سلایق مختلف و گاه متضاد و دیگر دوستان برخوردار بوده و حاصل برآیند جمعی آراء خود را اعلام کرده و امید دارد جامعه تئاتر حال که کار به دست خود تئاتری‌ها سپرده شده است. در این رابطه صبوری به خرج داده و برای دیگرانی که در سال جاری اجرا خواهند رفت آرزوی موفقیت کند که این نیاز اصلی این روزهای تئاتر ماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *