برپایی یادمان نمایشنامه‌نویس فقید در موزه مقدم دانشگاه تهران


یادمان زنده‌یاد حسن مقدم نمایشنامه نویس ایرانی در موزه مقدم دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال ، مراسم نکوداشت زنده‌یاد حسن مقدم نمایشنامه‌نویس نوگرای ایران به همت موزه مقدم و با همکاری ایکوم ایران، دوشنبه ۲۲ آبان از ساعت ۱۶ تا ۱۸ در موزه مقدم دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

در یادمان حسن مقدم که با عنوان «غریبه‌ای در وطن» برگزار خواهد شد اردشیر صالح‌پور، مسعود کوهستانی‌نژاد و اسماعیل جمشیدی به سخنرانی می‌پردازند. نمایشنامه‌خوانی و قرائت داستان از دیگر بخش‌های برنامه یادمان حسن مقدم خواهد بود همچنین همزمان با برگزاری این مراسم، نمایشگاه عکسی نیز در موزه مقدم به نمایش عموم گذاشته خواهد شد.

حسن مقدم به روایتی در بهمن ۱۲۷۶ و به روایتی دیگر در بهمن ۱۲۷۷ در تهران به دنیا آمد و در آبان یا آذر ۱۳۰۴ در سن ۲۷ سالگی بر اثر مرض سل در آسایشگاه لیزن درگذشت.

وی نخستین داستان خود را در سال ۱۲۹۵ در استانبول منتشر کرد. عنوان داستان «هندوانه» نام داشت و در گونه فکاهی نوشته شده ‌بود که مجامع ادبی از این کتاب استقبال فراوانی کردند. از دیگر آثار مقدم می‌توان به نرگس، زن حاجی‌آقا، شاهزاده خانم تاجی و حکایت اشاره کرد. عمده شهرت مقدم البته بابت نمایشنامه‌های وی از جمله «جعفرخان از فرنگ آمده» است.

حضور در یادمان حسن مقدم برای عموم آزاد است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *