« تئاتری برای همـه » در غیاب بزرگان


تئاتر فستیوال

سی و سومین جشنواره ی تئاتر فجر ، دو روز دیگر ، کار خود را آغاز می کند . جشنواره ای که قرار است همچون گذشته اش ، مهم ترین باشد . مهم ترین در معرفی  نمایش های سال پیش رو ، مهم ترین ویترین از آثار اجرا شده در سال گذشته ، مهم ترین اتفاق برای مراوده با گروه های نمایش خارجی ، آن هم تنها به دلیل یدک کشیدن واژه ” بین المللی ” در پیشوند نام جشنواره و مهم ترین های دیگر …

آن چه  بعد از اعلام نمایش های راه یافته در بخش های گوناگون جشنواره ی امسال ، بیش از هر چیز دیگری خودنمایی می کند ، غیاب بزرگان تئاتری ست که در جشنواره حضور ندارند و البتـه ، بی تدبیری در انتخاب آثار تئاتری های با سابقه ای که در این دوره شرکت کرده اند . مصداقا نمایش ” دیده بانان ” ، به کارگردانی دکتر خاکی ، بیش از دو ماه است که در سالن چهارسو ی تئاتر شهر اجرا می شود ، یا ” مرگ فروشنده ” برهانی مرند در سالن اصلی تئاتر شهر .  حضور دوباره ی این آثار در بخش مرور جشنواره ، برای اغلب کسانی که به تازگی آن ها را دیده اند ، هیچ جذابیتی ندارد ، مگر پر شدن جدول بخش های مختلف جشنواره .

از این گذشته ، جای نام بسیاری از بزرگان دیگر تئاتر مثل هادی مرزبان که سال گذشته با اجرای نمایش ” تانگوی تخم مرغ داغ ” روزهای سخت و پر حاشیه ای را گذراند ، خالی ست . او حتی برای حضور در جشنواره سال گذشته نیز با مشکلات  دیگری برای آماده سازی دکور همین نمایش روبه رو بود و در نهایت از حضور در جشنواره کناره گیری کرد . کاش به بهانه جشنواره و جشن فجر ، از وی برای حضور در این دوره دعوت می کردند .

از سوی دیگر از حضور افرادی چون هما روستا ، پری صابری ، اکبر زنجانپور ، علیرضا نادری ، کوشک جلالی ، رحمانیان ، شهرستانی ، سلامتی و … هم خبری نیست و کاری در جشنواره امسال ندارند و این موضوع حتما در سطح کیفی جشنواره تاثیرگذار خواهد بود .

از برکت حضور بزرگانی چون عزت الله انتظامی ، علی نصیریان ، جمشید مشایخی و داوود رشیدی هم که سال هـــاست بی بهره ایم و به آن عادت کرده ایم . حیف !

در جشنواره امسال ، بخش دیگری با نام مهمان صحنه ای اضافه شده که معلوم نیست ملاک انتخاب آثار در آن چیست ؟ در ابتدا با دیدن نام هایی چون قطب الدین صادقی ، آتیلا پسیانی و مصطفی عبداللهی به نظر می رسد ، بخشی برای حضور بزرگان در نظر گرفته شده باشد ولی با حضور چند گروه دیگر ، این گمان  از بین می رود . کاش حداقل این بخش جدی تر برنامه ریزی می شد .

از میان غایبین جشنواره ی امسال ، نام دو نفر دیگر با گروه های خارق العاده شان هم خالی ست . اول از همه حسین رحیمی ، کارگردان جوان و پر تلاشی که در سال گذشته ، با کارگردانی نمایش ” پرده برداری ” و بازی گرفتن از بازیگران معلولش ، تئاتر ماندگاری را به نمایش گذاشت و در جشنواره های خارجی جایزه گرفت. و همین طور آشا محرابی که در نمایش ” دایره گچی قفقازی ” به کارگردانی استاد حمید سمندریان کار حرفه ای اش را در تئاتر آغاز کرد ،  بازی بی نقصش در نمایش ” آنتراکت بی آنتراکت ” از یاد نرفتنی ست

با همه ی این اوصاف ، جشنواره تئاتر فجر امسال ، کلکسیونی از نمایش ها را برای مخاطبینش در نظر گرفته که با توجه به غیاب اغلب بزرگان ، حداقل تا پیش از شروع آن ، تا به حال ، چیزی برای رونمایی و غافلگیری مخاطبانش نداشته و اصطلاحا کاری نکرده که مخاطبانش را تشنه ی خود کند . قضاوت در اجرا و برپایی جشنواره بماند برای بعد .

مرجان سادات هاشمی – تئاتر فستیوال

يک نظر ثبت شده است .

  1. جواد ن گفت:

    ای وای از دست این زمانه !! ای،وای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *