آغاز به کار بیست‌ و یکمین جشنواره بین‌المللی تئا‌تر کودک و نوجوان در همدان


آیین افتتاح بیست‌ و یکمین جشنواره بین‌ المللی تئا‌تر کودک و نوجوان، عصر روز سه شنبه ۱۵ مهر در مجموعه ورزشی ابن‌سینای همدان برگزار  شد.

بیست‌ و یکمین جشنواره بین‌المللی تئا‌تر کودک و نوجوان

به گزارش تئاترفستیوال، بیست‌ و یکمین جشنواره بین‌المللی تئا‌تر کودک و نوجوان طی مراسمی در شهر همدان با حضور حسین طاهری (مدیر کل هنرهای نمایشی) ، پیام دهکردی (دبیر جشنواره)،سیداشرف طباطبایی (مدیر انجمن هنرهای نمایشی)، سید مصطفی رسولی (شهردار همدان) و محمدابراهیم الهی‌تبار (معاون سیاسی امنیتی استان همدان) و جمعی از هنرمندان نظیر کریم اکبری مبارکه، داوود کیانیان، داریوش مودبیان، مریم معترف، عادل بزدوده، رکسانا مهر افزون و … افتتاح شد.

این مراسم که با استقبال پرشور شهروندان همدانی همراه بود، با اجرای حمید رضایی، مجری شبکه استانی همدان،همراه بود که با راه‌اندازی قطار شادمانی و حضور دو عروسک نمادین آغاز کرد و این شور و هیجان با فوران شعله‌های آتش‌بازی در سالن همراه شد.

 الهی‌ تبار، معاون سیاسی امنیتی استان همدان ضمن بیان خیر مقدم به مهمانان، در سخنرانی کوتاهی که به صورت هم‌زمان برای مدعوین خارجی ترجمه می‌شد، گفت: «دوره‌های گذشته این جشنواره بسیار امیدوارکننده برگزار شد و تا امروز به کار خود ادامه داده است. در زمان حاضر که عصر ارتباطات است، هنرهای نمایشی می‌تواند در تعلیم و تربیت کودکان نقش بسیار مهمی داشته باشد. کشور ما با برخورداری از آموزه‌های دینی می‌تواند از طریق هنر تئا‌تر نقش خود را به نحو احسن ادا کند و در اعماق ذهن کودکان اثر بگذارد.»

وی افزود: «برای ساختن جهانی پر از مهر و دوستی، هنرهای نمایشی می‌تواند گام‌های مثبتی بردارد. معتقدم توانایی بسیار زیادی در زمینه هنرهای نمایشی نهفته است. ما می‌توانیم از این فرصت برای تربیت کودکان استفاده کنیم؛ کودکانی که آینده‌سازان این سرزمینند. امیدواریم جهان بزرگسالان اخلاق‌مدار‌تر بشود و روزبه‌روز در این مسیر گام‌های خوبی بردارند.»

در ادامه مراسم مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان ، اظهار کرد: «پرهیز از تئاتر زدگی باید از اولویت‌های نویسندگان و سرزندگان تئاتر قرار گیرد.»

“فاضل عبادی” با بیان اینکه برگزاری جشنواره تئاتر موجب شکوفایی و بروز خلاقیت و رشد کودکان می‌شود، تصریح کرد: برگزاری تئاتر موجب افزایش اعتماد به نفس کودکان و نفوذ در اعماق ذهنی و جان آنها می‌شود و اگر نمایشنامه‌ها متناسب و در خور شأن مخاطبان بوده و اجرایی خلاقانه داشته باشند تاثیرگذاری محسوسی در زندگی کودکان خواهند داشت.

وی با بیان اینکه جشنواره تئاتر طی دوره های گذشته نیز به میزبانی دیار هگمتانه برگزار شده است، خاطرنشان کرد: در این چند روز در همدان حرف‌هایی از جنس کودکانه به زبان فاخر هنر زده می‌شود تا کودکان به عنوان آینده سازان جامعه با بهره گیری از آن، این دوره را با موفقیت طی کنند.

پس از اتمام سخنرانی الهی‌ تبار، گروهی از نوجوان به اجرای رقص محلی آذری پرداختند.

پیام دهکردی، دبیر جشنواره در ادامه ی مراسم، در متن سخنرانی کوتاهی که آماده کرده بود، چنین بیان کرد: «به نام خداوند جان و خرد، سلام به خرد، به صلح، سلام به عشق، سلام به کودکی. نوجوانان و میهمانان عزیز، به آیین افتتاحیه بیست‌ویکمین جشنواره بین‌المللی تئا‌تر کودک و نوجوان همدان خوش آمدید. امروز نه به عنوان دبیر این جشنواره، که به عنوان یک مدرس تئا‌تر که تا پیش از پذیرش مسئولیت دبیری جشنواره، روز بدون تدریس نداشتم، سخن می‌گویم. از روزهای آغازین شروع به کارم در تهران تا کنون که اینجا ایستاده‌ام روز بدون یادگیری نداشته‌ام؛ یادگیری نکات تلخ و شیرین که البته تلخی‌ها بیشتر و حالا پس از جشنواره با دقت بیشتری سر کلاس‌هایم حاضر خواهم شد و مبحث کودکی را که نخستین سرفصل تدریس آموزشی من است با درک بیشتری تدریس خواهم کرد، چراکه بر این باورم فقدان کودکی در وجود اغلب هنرمندان هنر را از ناب‌بودن دور می‌کند. به کودکی اجازه بدهیم در ما بخندد و بی‌پروا حرکت کند و به کودکانمان اجازه کودکی‌کردن بدهیم، با امید.»

حضور عروسک زرافه با اجرای گروه نمایشی اسپانیا، دیگر بخش این مراسم افتتاحیه بود. همچنین گروهی از ورزشکاران همدانی، دقایقی از ورزش‌های باستانی را با ضرب زورخانه‌ مرشد به نمایش گذاشتند. برگزاری این مراسم از ساعت ۱۶ تا ۱۹ به طول انجامید.

بیست‌ و یکمین جشنواره بین‌المللی تئا‌تر کودک و نوجوان همدان به دبیری پیام دهکردی از ۱۵ تا ۲۱ مهرماه در استان همدان برگزاری می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *