تشییع پیکر انوشیروان ارجمند زیر بارش رحمت الهی


پیکر زنده‌یاد انوشیروان ارجمند بازیگر تئاتر ، سینما و تلویزیون صبح امروز سه شنبه ۲۵ آذرماه ۹۳  ابتدا در صحنه سالن اصلی تئاتر شهر و پس از آن به سمت تالار وحدت تشیع شد و در نهایت در قطعه هنرمندان بهشت‌زهرا(س) به خاک سپرده شد.

تشییع پیکر انوشیروان ارجمند

به گزارش تئاتر فستیوال ، پیکر زنده یاد انوشیروان ارجمند بنا به وصیت او و همچنین خواسته خانواده این بازیگر ساعت ۸:۳۰ امروز ابتدا به صحنه سالن اصلی تئاتر شهر برده شد تا وی آخرین خداحافظی خود را از صحنه تئاتر داشته باشد .

جمعی از هنرمندان تئاتر، تلویزیون و سینما در این مراسم حضور داشتند که از جمله آنها می توان به بهروز شعیبی، ویشکا آسایش، هومن برق نورد، فخرالدین صدیق شریف، علی دهکردی، فرهاد قائمیان، مهدی میامی، داریوش اسدزاده، محمود پاک نیت، علی لک پوریان، علی جلیلوند، سعید داخ و محمود عزیزی، داریوش فرهنگ، حسین طاهری، رضا کیانیان، محمود رضوی، حسین پارسایی، مهدی کرم‌پور، محمد طالقانی، محسن علی‌اکبری، رضا حداد، هادی منتظری، داوود گنجی، حمیدرضا پگاه، اتابک نادری، امیرحسین مدرس، عباس عظیمی، امید حاجیلی، عادل بزدوده، بهرام جمالی، سعید ذهنی، علی بوستان، پویا امینی، پرستو صالحی، ایلیا منفرد اشاره کرد.

سید جواد یحیوی اجرای این مراسم را بر عهده داشت ، وی در ابتدا از علی مراد خانی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دعوت کرد برای سخنرانی و یادی از این هنرمند فقید به روی سن بیاید .

علی مرادخانی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ابتدای این مراسم گفت: دوستی من با انوشیروان ارجمند بیش از ۳۰ سال ادامه داشت و من از دوران جوانی با این هنرمند فقید آشنا شدم. زنده‌یاد ارجمند، هنرمندی مهربان و زلال بود که هر چه در دلش وجود داشت، همانی بود که ما در ظاهر او نیز می‌دیدیم. او هنرمندی بود که همیشه در هر جایی از راستگویی و صداقت حرف می‌زد.

وی در ادامه گفت : انوشیروان ارجمند شخصیت بسیار بی‌ادعایی بود و همانقدر که در حوزه کاری خود تاثیر داشت، برای خود جایگاه ویژه‌ای قائل نبود و اتفاقا همین موضوع بود که او را محبوب کرد و برای همه کسانی که این چنین در مراسم تشییع یک هنرمند ارج می‌گذارند و برای هنرمندان دغدغه دارند، آرزوی توفیق دارم و امیدوارم این همت و وحدت همیشه در مقامی که قرار گرفته‌ایم، وجود داشته باشد و آن اینکه شما هنرمندان و مردم آن را بزرگ می‌دارید، بنابراین خدا نیز شما را بزرگ نگه می‌دارد.

احمد مسجد جامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران انوشیروان ارجمند را هنرمندی با باطن پاک معرفی کرد و گفت: شاید شما مخاطبان و مردم عزیز در آثار سینمایی و نمایشی با ویژگی‌های این هنرمند آشنا باشید اما خوب است یادآوری کنیم که زنداختتامیه جشنواره معلولین۱ه‌یاد انوشیروان ارجمند باطن بسیار پاکی داشتند که این یکی از ویژگی‌های اخلاقی این هنرمند به شمار می‌آید و شاید شما عزیزان با این ویژگی آنچنان که باید، آشنا نباشید.

پس از او حسین پاکدل کارگردان تئاتر در رابطه با درگذشت این عزیز گفت : من انوشیروان ارجمند را با زوربای یونانی قیاس می‌کنم ،من انوشیروان ارجمند را با زوربای یونانی قیاس می‌کردم. انوشیروان ارجمند در تمام آثاری که بازی می‌کرد، چنان حضور داشت که هیچ کس او را نمی‌دید. ما در این روزها گرد هم جمع می‌شویم و برای هنرمندی شریف، صحنه‌ای را ترتیب می‌دهیم که صحنه رفتن او و نمایشی بسیار قوی است و عجب که این مقسم حیات و مرگ چقدر خوب کارش را انجام می‌دهد و افراد شایسته را برای سفر به آن دنیا گلچین می‌کند.

در ادامه ایرج راد ، مدیرعامل خانه تئاتر گفت: هنرمندان عرصه تئاتر وقتی در صحنه حضور پیدا می‌کنند، زندگی می‌کنند. آنها تا آنجا که حقیقت، راستی و پاکی وجود دارد، خود را روی صحنه عیان می‌‌کنند و انوشیروان ارجمند همواره با آرامش خود به ما درس می‌داد. از این هیاهوها بپرهیزیم و با انسانیت در کنار هم زندگی کنیم.

 وی در پایان ، رفتن انوشیروان ارجمند را به همه هنرمندان تسلیت گفت و اضافه کرد : ما او را دوست داشتیم، داریم و دوستش خواهیم داشت.

حجت‌اله ایوبی رییس سازمان سینمایی کشور در این مراسم ضمن گرامیداشت یاد و خاطره زنده‌یاد انوشیروان ارجمند گفت : مصیبت درگذشت زنده‌یاد انوشیروان ارجمند را به خانواده فرهیخته و ارجمند این هنرمند و به ویژه سینماگران فرهیخته و مردم تسلیت عرض می‌کنم؛ مردمی که خاطرات بسیار خوب و فراموش نشدنی از این خانواده هنرمند و بزرگ دارند و حتم دارم هیچ‌گاه خدمات این هنرمند عزیز را در طول تاریخ فراموش نمی‌کنیم. امروز برای همه ما و کسانی که با دنیای فرهنگ و هنر کار دارند، روز تلخی است. امروز یک گوهر قیمتی را به خاک می‌سپاریم. امروز مسافری به آن دیار می‌رود که خاطراتش هرگز و هرگز فراموش شدنی نیست.

داریوش ارجمند برادر زنده یاد انوشیروان ارجمند هنرمند پیشکسوت کشورمان با تقدیر از حضور پررنگ مردم در تشییع پیکر این هنرمند گفت : همه ما خواهیم رفت و چه بهتر که این گونه بر شانه مردم از این جهان هجرت کنیم. من نه به واسطه سبب خونی، بلکه اینجا به عنوان یک رفیق، همکار و شاگرد راجع به انوشیروان ارجمند حرف می‌زنم. مردی که همیشه صبر، آرامش و دانسته‌هایش الگوی همه بود.

در ادامه این مراسم دختر زنده یاد انوشیروان ارجمند با یادی از پدر اجرای پرشور قطعه‌ای از نمایش «سایه ماه»، خطاب به پدرش اجرا کرد وگفت : ناز قدمتان، استوار حق، باطل ناحق. همت مردونه، مُهرِ مِهر علی شایسته شأن همه مردم ما. برای برقراری همه پیشکسوتان و سلامتی آنها صلوات. مرشد من وقتی دهن به نقل باز می‌کرد معرکه می‌کرد.

برزو ارجمند در مراسم تشییع پیکر پدرش در حالی که اشک می‌ریخت در ابتدا از حضار خواست تا دقایقی برای پدرش دست بزنند .

او در توضیح دلیل این کار گفت: پدرم همیشه به من می‌گفت وقتی از یک نمایش بیرون می‌آیی از صدای کف مردم می‌توانی بفهمی که چکار کردی.

وی سپس در خطاب به پدر گفت : پدرم قول می‌دهم مثل خودت سرم به پایین باشد و مثل خودت بی‌حاشیه باشم. بابا جان مقابل این همه آدم بهت قول می‌دهم که راهت را ادامه بدهم و مواظب هرآنچه که دوست داشتی باشم.

این بازیگر سینما در رابطه با روزهای پایانی عمر زنده یاد ارجمند افزود : این روزهای پایانی عمر پدر که در بیمارستان گذشت، متأسفانه مطالبی در برخی جاها از زبان پزشکان خواندم که واقعا این حرف‌ها را نزده بودند. پزشکان بیمارستان همه‌ی تلاش‌شان را کردند و پدرم را روی چشمانشان گذاشتند. الان هم قصد شلوغ‌کاری ندارم؛ چراکه پدرم واقعا بی‌حاشیه بود.

در پایان این مراسم نماز میت این هنرمند فقید همزمان با بارش باران به اقامه حجت الاسلام دعایی ، بر پیکر زنده‌یاد انوشیروان ارجمند خوانده شد.

۴ نظر ثبت شده است .

  1. مرادیان گفت:

    به خانواده محترم این بزرگوار و جامعه هنری تسلیت عرض می کنم

  2. سارا . س گفت:

    خدا رحمتشون کنه. ماندگار ترین نقششون در سریال امام علی بود.

  3. محسن گفت:

    دقت کنین ما هفته ای یکبار مراسم عزا داریماااا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *