تودیع و معارفه سرپرست شورای ارزشیابی و نظارت نمایش برگزار شد


جلسه تودیع و معارفه سرپرست شورای ارزشیابی و نظارت بر نمایش روز گذشته با حضور مهدی شفیعی مدیر کل هنرهای نمایشی ، حسین موذن سرپرست سابق این شورا ، رحمت امینی که سرپرستی شورای ارزشیابی و نظارت را بر عهده گرفته  و اعضا شورای مرکزی ارزشیابی و  نظارت در اداره کل هنرهای نمایشی برگزار شد.

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، در این مراسم مهدی شفیعی مدیر کل هنرهای نمایشی ضمن تبریک شروع سال به اعضا شورای مرکزی نظارت گفت: سال ۹۴ سال پرکاری برای حوزه تئاتر بود. طبق آماری که در شورا وجود دارد در این سال‌ها در تهران بیش از ۷۰۰ نمایش روی صحنه رفته که بالغ بر ۱۱۵۰ مجوز اجرا صادر شده است. سال ۹۴ سالی بود که اکثر چهره های تئاتری کشور تولید داشتند.

وی تصریح کرد: سال گذشته ضرورت داشت متناسب با شرایط روز و متناسب با کمیت اجراها آیین نامه شورا اصلاح شود. با توجه  به شرایط جدید و تعداد زیاد تقاضاهای اجرا در نقاط مختلف کشور به ویژه تهران نیاز به بازنگری در روند صدور مجوز ، سرعت بخشی به این پروسه ، برجسته تر شدن نقش مدیران تالار ها و مدیران تقاضا دهنده اجرا در آیین نامه دیده شد.

وی درخصوص برنامه های پیشروی شورا یادآور شد: تشکیل صنف تماشاخانه ها مراحل نهایی خود را طی میکند و بحث موسسات تک منظوره و تماشاخانه های خصوصی با ضرورت اشتغال زایی و توجه به فعالیت های بخش خصوصی ، می بایست با سازو کار مناسب تری برنامه ریزی شود.

شفیعی ادامه داد: بحث تئاتر های کمدی تهران و تعامل با این صنف نیزاز موارد ضروری است که باید در دستور کار شورا باشد.

مدیر کل هنرهای نمایشی ضمن تشکر از حسین موذن تاکید کرد: ایشان همچنان عضو شورای مرکزی هستند. از حسن همکاری ایشان و آقای امینی در شورای ارزشیابی و نظارت بسیار سپاسگذارم . امیدوارم دکتر امینی با پیشینه هنری و سوابقی که در این زمینه داشته اند و سوابق مدیریتی شان اتفاقات خوبی در این حوزه رقم بزنند.

رحمت امینی سرپرست ارزشیابی و نظارت بر نمایش و دبیر شورای مرکزی این شورا نیز ابراز امیدواری کرد که حضورش در شورای ارزشیابی و نظارت در مسیر تکاملی مرکز هنرهای نمایشی باشد.

وی با اشاره به دیدگاهش نسبت به تعریف این شورا گفت: در دوره جدید تاکیدم بر این است اگر اثری هنری، ارزشمند و هنرمندانه تولید شده، کمتر دچار نظارت به معنای ممیزی شود.

همفکری دانشگاهیان، استقلال سالن ها، گفتمان هنرمندان

امینی در حاشیه این مراسم گفت: ایده همفکری با دانشگاهیان همیشه در ذهنم بوده ، تجربیات علمی و مراوداتم با هنرمندان بیشتر شده و حتما عقیده ام بر اینکه یک اثر هنری باید ارزشمند باشد، محکم تر شده است.

امینی با تاکید بر اینکه باید به سالن های تئاتری استقلال بیشتری داد، ادامه داد: اگر مدیر یک سالن طی بازبینی، تئاتری را تایید و امضا کرده است، برای ما اعتبار زیادی دارد چرا که می دانیم روی ابعاد نظارتی اش دقت شده است و ما زودتر مجوزش را صادر می کنیم.

وی در ادامه هنرمندان را شهروندان این کشور معرفی کرد که شرایط را به خوبی می شناسند و افزود: خود من به عنوان یک فعال این حوزه مراقب هستم اثرم به کسی توهین نکند و از ابتذال دور باشد. اگر قرار است چشم سومی تئاترها را نظارت کند، باید خیال هنرمند از کارش را راحت کند. در این صورت است که می توان گفت شورای ارزشیابی و نظارت به درستی کارش را انجام داده است.

وی تصریح کرد: قاعدتا چشم سومی وجود دارد که می خواهد اثر را از هرگونه تعرض و شکایتی مصون بدارد. اگر همکاران من در شورا با این دید اثر را ببیند، از آن هنرمند بطور ویژه مراقبت کرده اند. کارشناس ما به عنوان یک مشاور همراه تولید کننده اثر است.

امینی در پایان خاطر نشان کرد: پیشنهاد جلسات گفتمان کارگردان های با تجربه با کارشناسان شورا را دارم  چرا که در اینصورت می توانیم آرا و نظرات را به هم نزدیک کنیم. این جلسات تعاملی حتما کارکرد مفیدی خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *