” توفان ” مشترک ایران و فرانسه در جشنواره بین المللی شکسپیر


اجرای نمایش “توفان”؛ کار مشترک ایران و فرانسه در جشنواره بین المللی شکسپیر فرانسه به روی صحنه می رود .

 تئاتر فستیوال

به گزارش  تئاتر فستیوال ، گروه “تئاتر ۸۸” با همکاری کمپانی تئاتر سیکومور فرانسه ، اقتباسی از نمایشنامه “توفان” را به کارگردانی مشترک اصغر نوری و کریستوف مرشیان مرداد ماه سال جاری در سه شهر فرانسه اجرا می کند . این اجراها در قالب شانزدهمین دوره جشنواره بین المللی شکسپیر خواهد بود که همه ساله از ۲۶ ژوئیه (۲ مرداد) تا ۲ اوت (۱۱مرداد) در شهر تورنون و چند شهر مجاور آن برگزار می شود.

متن نمایش را اصغر نوری با استفاده از ترجمه های فارسی و فرانسه “توفان” شکسپیر به دو زبان فارسی و فرانسه تنظیم کرده و ۱۲ بازیگر ایرانی و فرانسوی در آن بازی می کنند . با تاکید روی ایده جنون در نمایشنامه شکسپیر ، نمایش در یک تیمارستان اتفاق می افتد و بازیگران دیوانه هایی هستند که به هدایت دیوانه اعظم ، پروسپرو ، نمایش را برای هم اجرا می کنند . اصغر نوری و کریستوف مرشیان ، در چند جای نمایش ، در نقش پزشکان این تیمارستان وارد صحنه می شوند و نقش کوتاهی ایفا می کنند .

اصغر نوری ، نمایشنامه نویس ، کارگردان ، مترجم و مدرس تئاتر پیش از این در سال های ۹۱ و ۹۲ دو اقتباس از نمایشنامه های شکسپیر را به نام های “هملت به روایت هوراشیو” و “ریچارد سوم از تهران تا تورنون” در جشنواره شکسپیر اجرا کرده و در هر دو اجرا از تکنیک روایی نمایش ایرانی و موسیقی سنتی ایرانی استفاده کرده است . این تکنیک اجرایی به قدری مورد توجه و استقبال گروهای شرکت کننده در جشنواره قرار گرفت که کمپانی برگزارکننده جشنواره سال گذشته از اصغر نوری دعوت کرد که ورک شاپی تحت عنوان “ظرفیت های روایتگری در اجرای متون شکسپیر” برگزار کند . در همین جشنواره متن “مکبث و کارگرش” ، نوشته اصغر نوری به کارگردانی کامران قربانی به روی صحنه رفت و ایده کار مشترک گروه “تئاتر ۸۸” و کمپانی سیکومور روی نمایشنامه “توفان” شکل گرفت .

در کارگردانی نمایش “توفان” علاوه بر استفاده از تکنیک روایی نمایش ایرانی ، از عروسک و ویدئو آرت هم استفاده شده است و صحنه ای از نمایش به صورت تئاتر کاغذی اجرا می شود . ساختار نمایشنامه “توفان” که در آن دو دسته انسانی در بیشتر از دو سوم زمان نمایش در دو مکان مجزا از هم قرار گرفته اند ، این امکان را به دو گروه ایرانی و فرانسوی داد که از ابتدای امسال ، تمرین های خود را در تهران و تورنون آغاز کنند و در این مدت دو کارگردان پیوسته باهم در ارتباط بودند و فیلم تمرین هاشان را برای هم می فرستادند . گروه “تئاتر ۸۸” روز چهارشنبه ۲۴ تیر تهران را به قصد تورنون ترک می کند تا دو هفته قبل از شروع جشنواره در این شهر باشد و دو گروه بتوانند تمرین های نهایی را باهم انجام دهند.

فرشاد حقیقی ، نوازنده و مدرس موسیقی سنتی ایرانی ، آهنگسازی نمایش “توفان” را به عهده دارد و محمدرضا چرختاب ، یلدا صرافی ، آرش نوری و ندا فرهنگ مهر بازیگران ایرانی آن هستند . شلاله قدسی به عنوان طراح حرکات موزون و کیوان برومند به عنوان تصویربردار و طراح ویدئو آرت گروه را همراهی می کنند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *