در گفت و گو با تئاتر فستیوال :

تینا لوند : واکنش ها نسبت به نمایش “آنجا” در کشورهای مختلف مشابه بود .


نمایش “آنجا” به نویسندگی و کارگردانی جو استرامگرن تنها نمایشی بود که از کشور نروژ در بخش بین الملل سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر به روی صحنه رفت . به دلیل عدم حضور کارگردان در ایران ، خبرنگار تئاتر فستیوال گفت و گویی با تینا لوند مدیر اجرایی کمپانی تئاتر نروژ داشت که می توانید آن را در ادامه بخوانید .

تئاتر فستیوال

تینا لوند در توضیح نمایش “آنجا” گفت : نمایش “آنجا” داستان ۴ مرد است که در حالی که داشتند از جایی به جای دیگر سفر می کردند ، در جایی که دقیقا نمی دانیم کجا گیر افتاده اند و این درگیری را دارند که آیا به سمت چیزی که نمی شناسند ، رو به جلو بروند یا اینکه به عقب و به سمت چیزی که می شناسند برگردند .

او با بیان اینکه تا به امروز این نمایش در کشورهای اروپای شرقی مثل روسیه ،  بلاروس،  لیتوانی واجرا شده است ، در مورد واکنش مخاطبان کشورهای مختلف به خبرنگار تئاتر فستیوال گفت : مسلما واکنشی که در این کشورها دریافت کرده ام ، متفاوت بود چون شعر آهنگ هایی که در نمایش پخش می شد ،  به زبان روسی بود و تماشاگران این کشورها متوجه آن می شدند . در قسمت هایی از آهنگ ، تماشاگران آن کشورها می خندند چون شعر را متوجه می شوند اما برای ما این شعرها معنایی ندارد چون ما اصلا روسی بلد نیستیم و نمی فهمم که چرا تماشاگران می خندند . این اتفاقی است که در ایران هم افتاد و وقتی از رادیو صدایی می آمد ، تماشاچی خندیدند . حالا نمی دانم صدا برایشان خنده‌دار بود یا متوجه چیزی شدند . تقریبا تمام دنیا این نمایش را اجرا کرده ایم و می توان گفت واکنش ها شبیه و یکسان بودند چون بیشتر اتفاقاتی که می افتد در مورد انسان و روابط بین آن ها است و چیزی که برای ما خنده دار است ، در اینجا و فرانسه هم خنده دار است ، به همین علت یک واکنش مشابه را دریافت کردیم .

مدیر اجرایی کمپانی تئاتر نروژ در مورد سبک رایج تئاتر در نروژ گفت : سوال سختی است چون در حال حاضر انواع مختلفی از تئاتر اجرا می‌شود . کاری که ما انجام می دهیم تئاتر فیزیکال است اما کارهای کلاسیک هم در نروژ اجرا می شود . نروژ یک نمایشنامه نویس معرف به نام ایبسن دارد که آثارش خیلی معروف و کلاسیک است . اما چیزی که الان بیشتر اجرا می‌شود کارهای اروپایی است که خیلی روی بورس است.

تینا لوند در پایان در مورد حضور در ایران و جشنواره تئاتر فجر گفت : کمپانی ما قبلا در سال ۲۰۰۱به ایران آمده بود ولی هیچکدام از ما که الان در این فستیوال هستیم قبلا در ایران نبوده ایم و متاسفانه در دو  روزی که در ایران بوده ایم نمایشی از ایران را ندیده ایم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *