جشنواره تئاتر خیابانی ارس برگزیدگان خود را شناخت


پنجمین جشنواره تئاتر خیابانی منطقه آزاد صنعتی و تجاری ارس شب گذشته با حضور شهرام کرمی مدیر کل هنرهای نمایشی، دکتر نریمان مدیرعامل منطقه آزاد ارس ، حجت الاسلام سنجری امام جمعه شهر جلفا، فرمانده نیروی انتظامی منطقه و مسئولان جشنواره تئاتر تبریزیم و هنرمندان پیشکسوت استان برگزیدگان خود را معرفی کرد.

به گزارش تئاتر فستیوال به نقل از ایران تئاتر در بخشی از این مراسم شهرام کرمی مدیرکل هنرهای نمایشی ایام نوروز ؛ عید خجسته ایرانی و ۷ فروردین و روز ملی هنرهای نمایشی را به حاضران تبریک گفته و افزود: تئاتر به عنوان هنر با اصالت در خدمت آگاهی بخشی به جامعه قرار دارد و با هنرمندان آگاهی همچون شما می تواند به رسالتش عمل کند.
وی رویکرد دکتر نریمان به بهره گیری از هنر برای پیشرفت منطقه را رویکردی ارزشمند عنوان کرده و افزود: امیدوارم بتوانیم در ششمین دوره جشنواره ارزیابی دقیقی داشته باشیم ، به تثبیت اش فکر کنیم و قطعا اداره کل از هیچ کمکی برای ثبت این رویداد در تقویم جشنواره های کشور دریغ نخواهد کرد. هر کمکی برای برگزاری کشوری و بین المللی جشنواره بتوانیم انجام می دهیم.
وی ابراز امیدواری کرد که با حمایت همه مسئولان اتفاقات خوبی برای جشنواره بیافتد و روزهای بسیار خوب برای ششمین جشنواره ارس را آرزو کرد.
دکتر نریمان مدیرعامل منطقه آزاد ارس دیگر سخنران این مراسم بود که با خیر مقدم به حاضران گفت: مهمترین مسئله ای که در دستور کار سازمان قرار دارد حرکت بالنده اقتصادی و تجاری است و برای این که در این بخش به نتیجه برسد نیاز به ارتقا و بالندگی بخش گردشگری دارد. منطقه آزاد ارس در جایی بسیار خوش آب و هوا و منطقه ای با ویژگی های خاص تاریخی ، جغرافیایی و زیست محیطی شکل گرفته است که می تواند مورد توجه بیشتری قرار گیرد.
وی با بیان این که در سال گذشته میزان صادرات از واردات در این منطقه بیشتر بوده از حمایت سازمان از کالای ایرانی صحبت کرده و درباره ویژگی های فرهنگی منطقه نیز گفت: استعدادهای فرهنگی بالقوه ای در منطقه داریم که باید فعال شوند. تمسک به هنر و فرهنگ یکی از راه های رسیدن به اهداف تجاری و گردشگری است. اجداد ما در طول تاریخ از همین شیوه استفاده کرده اند. در صدر اسلام صوت خوش تازه مسلمانان که قرآن را می خواندند دیگران را جذب می کرد و از این راه اسلام را ترویج می کردند.
نریمان ابراز امیدواری کرد که بتوانند جشنواره را به صورت حرکتی بین المللی برگزار کنند و افزود: امیدوارم حضور شهرام کرمی موید حرکت و حمایت از طریق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد که جشنواره تئاتر خیابانی ارس به صورت بین المللی و در ایام نوروز برگزار شود.
این مراسم که با اجرای رامین راستی هنرمند تئاتر آذربایجان و دبیر اجرایی جشنواره در سالن سازمان منطقه آزاد ارس برگزار شد ، مهندس نصیری دبیر جشنواره به ارائه گزارشی از روند برگزاری جشنواره طی چند دوره گذشته پرداخت. وی گفت: این جشنواره از نوروز سال ۹۳ با رویکرد اجرای آیین های نوروزی کار خود را شروع کرد . در دوره اول ۶ نمایش و در دوره دوم ۸ نمایش حضور داشتند. این مسیر در سال ۹۵ که برا اولین بار بخش مسابقه به آن افزوده شد به ۱۱ نمایش رسید که ۴۴ نوبت اجرا داشتند.
وی با اشاره به این که امسال ۷۰ طرح و ایده به جشنواره رسید گفت: امسال چهار استان جدید نمایندگانی در جشنواره داشتند ودر مجموع ۱۹ نمایش ۵۰ نوبت اجرا در این ایام انجام شده است. ۱۶۰ هنرمند در جشنواره حضور یافته اند.
نصیری دستاورد های جشنواره در پنجمین دوره برگزاری را ارتقا ترکیب شورای سیاستگذاری جشنواره از سطح استانی به ملی ، استفاده از نخبگان تئاتر در ترکیب هیات های داوری و انتخاب ، بسط موضوعات نوروزی به مسائل و مضوعات مبتلابه کشور در حوزه های اجتماعی ، تربیتی ، اخلاقی
وی یادآور شد: وقتی از هفت منطقه آزاد در کشور صحبت می کنیم ، از هفت اقلیم ، هفت فرهنگ و آداب و رسوم در کشور صحبت می کنیم که در جشنواره شرکت کرده اند.
دبیر جشنواره تئاتر خیابانی ارس افزود: برگزاری جشنواره در ایام نوروز چالش های خودش را دارد ولی به دلیل اشتراکات فرهنگی با کشورهای همسایه ظرفیت بین المللی شدن را دارد. چشم انداز ما برگزاری بین المللی این جشنواره است و می خواهیم که حمایت های لازم انجام شود تا بتوانیم از کشورهای همجوار آثاری را در دوره ششم داشته باشیم.
وی تصریح کرد: جشنواره تئاتر خیابانی ارس راه ۱۰ ساله را طی دو سال طی کرده که نتیجه همدلی و همیاری تمام ارگان های منظقه ارس بوده و لازم است تا از همه نیروهای انتظامی تشکر کنم که در منظقه صفر مرزی آرامش و امنیت را برای میهمانان و هنرمندان جشنواره فراهم می کنند.
ایوب آقاخانی به نمایندگی از هیات داوران نیز بر چند نکته تاکید کرد: این جشنواره باید به معنای واقعی کلمه سراسری و کشوری بشود. رقبای سرسخت تر و غریبه تر باعث رشد می شوند و به آموزش شما کمک می کنند. اگر قرار است جشنواره بین الملی باشد تنها به کشور های همسایه بسنده نشود. رشد افراد بیشتر بر اساس غریزه هنری انجام گرفته در صورتی که نیاز به رشد از طریق آموزش برای هنرمندان این جشنواره دیده می شود. مسلما مسئولان منطقه فرهنگ را در تقویت زیر ساخت های فرهنگ اقتصاد استفاده می کنند و نه در تقویت خود اقتصاد . پرداخت طرح و ایده در تئاتر خیابانی باید به ظرافت طبع برسد و از شلختگی پرهیز شود.
حجت الاسلام سنجری امام جمعه جلفا نیز در سخنانی کوتاه ابراز امیدواری کرد که تلاش هنرمندان و دست اندرکاران جشنواره در سال آینده دو چندان شود.
وی با اشاره به جاذبه هنر تئاتر که از نوجوانی با او همراه بوده و نمی گذارد که نسبت به این هنر بی تفاوت باشد، به ماندگاری واقعه عاشورا و اربعین از طریق ابزار هنر تا امروز پرداخته و ابراز تاسف کرد که فقه هنر نداریم.
وی از شهرام کرمی و دکترنریمان خواست تا کمک کنند که جشنواره به صورت کشوری و بین المللی برگزار شود و با خطاب قرار دادن هنرمندان حاضر در جشنواره و یاد از برخی نمایش ها بر قدم های پرخیر هنرمندان و آثار جذابشان درود فرستاده و گفت: کلام آخر این که من شما و هنر را دوست دارم.
در پایان این مراسم لوح تقدیر اداره کل هنرهای نمایشی توسط شهرام کرمی به دکتر نریمان مدیرعامل منطقه آزاد ارس اهدا شد.
اعلام نتایج و معرفی برگزیدگان جشنواره
با نظر هیات داوران ۴ اثر به عنوان آثار برگزیده این دوره از جشنواره انتخاب شدند. نمایش های آشوب، ما نمایشگران امروز، مردان هیرون و ماشین زمان، به طور مشترک شایسته عنوان برگزیده این دوره از جشنواره شدند.

همچنین نمایش آدی و بیدی نیز به عنوان اثر برگزیده از نگاه تماشاگران، معرفی شد.
در زمینه کارگردانی نیز عنوان نخست به الناز غفاری، کارگردان نمایش، ما نمایشگران امروز رسید. هیام احمدی، کارگردان مردان هیرون و محمد یوسفی زاده کارگردان ماشین زمان نیز به ترتیب رتبه های دوم و سوم را نصیب خود کردند. در این بخش، جعفر صدیقی، کارگردان اثر آشوب نیز شایسته تقدیر شناخته شد.
در بخش بهترین بازیگر مرد این دوره از جشنواره، رتبه اول بهترین بازیگری به وریا غفوری، بازیگر اثر ما نمایشگران امروز رسید. رتبه دوم نیز به طور مشترک به مصطفی پورقائم از نمایش آشوب و مصطفی دهشت برای نمایش فیروز آری یا نه، رسید. رتبه سوم این بخش نیز به طور مشترک به فرهاد طوفان برای نمایش قلم های رستگار و فرامرز غلامیان برای نمایش مردان هیرون رسید. در این بخش از آراز پیوندی و تایماز پیوندی نیز تقدیر شد.
در بخش بهترین بازیگر زن نیز نازیلا امینی برای اثر ما نمایشگران امروز شایسته عنوان نخست شناخته شد. ساناز درویشی نیز به خاطر نمایش عتیقه شایسته تقدیر شناخته شد.
در حوزه طراحی فضا نیز هیام احمدی و محمد یوسفی زاده به عناوین برتر رسیدند.
در زمینه طرح و ایده نیز عناوین برتر به هیام احمدی، پژمان شاهوردی و موسی احمدی رسید.
ساریه امینی و عباس نجاری نیز در بخش طراحی لباس عناوین برتر جشنواره را کسب کردند.
ناصر ولایی و حسن رستمی نیز در بخش بروشور و پوستر شایسته تقدیر شناخته شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *