«جنایت و مکافات» نمایش موزیکال می‌شود


اقتباس نمایشی «جنایت و مکافات» در مسکو به روی صحنه می‌رود.

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال ، «آندری کونچالوفسکی» فیلمساز روس قصد دارد سال آینده رمان «جنایت و مکافات» فئودور داستایوفسکی را در قالب نمایشی موزیکال روی صحنه تئاتر مسکو ببرد.

بی‌شک «جنایات و مکافات» یکی از ماندگارترین آثار ادبیات کلاسیک جهان است اما کمتر کسی تصور می‌کند نسخه موزیکال آن کار خوبی از آب درآید.

کونچالوفسکی از مشهورترین کارگردانان روس است که اخیرا با نامزد شدن فیلمش در رقابت‌های اسکار مخالفت کرد. وی شدیدا با هالیوودی شدن فضای سینمای کشورش مخالف است.

به گزارش گاردین، این فیلمساز درباره اثر نمایشی جدیدش گفت: کار روی نمایش موزیکال از ۴۰ سال پیش آغاز شده و حال پس از سال‌ها نادیده گرفتن این ایده، من موسیقی که ۳۰ سال پیش تنظیم شده را به‌روز می‌کنم و «جنایات و مکافات» را به شکل راک-اپرا به روی صحنه خواهم برد. در این اثر از ترانه، موسیقی فولکور و المان‌های اپرا بهره برده‌ایم.

رمان «جنایت و مکافات» داستان دانشجویی به نام «راسکولنیکُف» را روایت می‌کند که به خاطر اصول مرتکب قتل می‌شود. بنا بر انگیزه‌های پیچیده‌ای که حتی خود او از تحلیل‌شان عاجز است، زن رباخواری را همراه با خواهرش که غیرمنتظره به هنگام وقوع قتل در صحنه حاضر می‌شوند، می‌کشد و پس از قتل، خود را ناتوان از خرج کردن پول و جواهراتی که برداشته، می‌بیند و آن‌ها را پنهان می‌کند. بعد از چند روز بیماری و بستری شدن در خانه راسکولنیکف این تصور را دارد که همه به او مظنون هستند و با این افکار کارش به جنون می‌رسد…

فئودور میخاییلوویچ داستایوفسکی نوامبر ۱۸۲۱ در روسیه به دنیا آمد. زمستان سال ۱۸۴۵ رمان کوتاه «مردم فقیر» را نوشت و از رهگذر آن با محافل نویسندگان بزرگ روس آشنا شد. این نویسنده در سال ۱۸۴۹ به اتهام براندازی، دستگیر و به اعدام محکوم شد، اما از مرگ جان سالم به در برد.

وی پس از چهار سال حبس با بیماری صرع که تا پایان عمر او را رها نکرد، آرام آرام به زندگی بازگشت تا در ادامه‌ی زندگی‌اش شاهکارهای «جنایت و مکافات»، «ابله»، «براداران کارمازوف»، «جن‌زدگان»،«قمارباز» و آثار متعدد دیگری را خلق کند.

آثار این نویسنده‌ی بزرگ تاکنون بار‌ها از سوی مترجمان متعدد به فارسی برگردانده شده است. داستایوفسکی نهم فوریه‌ی سال ۱۸۸۱ از دنیا رفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *