پس از بازگشایی سالن‌های تئاتر؛

«حادثه‌ای در شهر عروسک‌ها» عادل بزدوده دوباره روی صحنه می‌رود


نمایش عروسکی «حادثه‌ای در شهر عروسک‌ها» به کارگردانی عادل بزدوده که اولین بار حدود ۵۰ سال پیش در مرکز تئاتر کانون پرورش فکری به اجرا در آمد، برای سومین بار روی صحنه می‌رود.

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، عادل بزوده درباره اجرای مجدد نمایش «حادثه ای در شهر عروسک ها» توضیح داد: «حادثه‌ای در شهر عروسک‌ها» به‌ عنوان اولین تئاتر عروسکی مدرن برای کودکان در سال‌های ۵۰-۵۱ به کارگردانی واتک اجرا شد. این نمایش از سال ۱۳۵۱ تا ۱۳۵۶ در مراکز کانون سراسر کشور و همچنین بر روی تریلی تئاتر سیار کانون برای مناطقی که کانون کتابخانه نداشت، به‌صورت رایگان اجرا شد.

وی گفت: این سومین بار است که این نمایش را با همان تکنیک عروسک دستکشی بازتولید می‌کنم چون  پیش از این، ۲ بار در دهه‌ ۷۰ با زنده یاد کامبیز صمیمی‌مفخم و گروهی از هنرمندان در مرکز تولید تئاتر کانون اجرا شد. هدف از احیای این نمایش، نشان دادن اهمیت تاریخی آن و معرفی قدرت و توانمندی نمایش عروسکی به علاقه‌مندان این حوزه‌ نمایشی است. همچنین دومین دلیل برای اجرای مجدد آن حیاتی است که این نمایش دارد.

وی با اشاره به اینکه یک گروه بلغارستانی این نمایش را ۳۰ سال در کشورهای مختلف اجرا کرده است، افزود: این نمایش پر از حوادث دوست داشتنی، پندهای خوب و موقعیت‌های پرکشش برای کودکان است. شرکت لحظه‌به‌لحظه و مداخله به‌ جای تماشاگران در طول نمایش از دلایل موفقیت این نمایش در بین مخاطبانش است و مطمئنم کودکان امروز هم از آن لذت می‌برند.

این مدرس تئاتر در مورد قصه این نمایش یادآور شد: در شهر عروسک‌ها همه شاد و خوشحال هستند اما در این شهر کسی زندگی می‌کند که دوست ندارد زود از خواب بیدار شود و سرکار برود. او با تندخویی و بی‌نظمی‌اش باعث بر هم زدن آرامش مردم شهر می‌شود. کم‌کم این رفتارهای او باعث بروز اتفاق‌هایی در شهر عروسک‌ها می‌شود. عروسک‌ها هم تصمیم می‌گیرند برای حل این مشکل از عروسک‌ساز کمک بگیرند و این داستان با مداخله تماشاگران و تصمیم‌هایی که بچه‌ها روی صحنه می‌گیرند، ادامه می‌یابد.

بزدوه با تاکید بر این‌که اجرای این نمایش فرقی با گذشته نکرده است، عنوان کرد: حتی از دکور و عروسک‌های قدیمی این نمایش هم دوباره استفاده شده است. ۲ عروسک و تعداد محدودی از آکسسوار صحنه را از ورژن سال ۵۱ و برخی عروسک‌ها و دکور را از نسخه دهه ۷۰ در اجرای تازه استفاده می‌کنم.

این عروسک‌ساز در پایان سخنانش گفت: گروه بالای ۸۵ درصد آماده و دکور هم تا حدودی آماده است و قرار بود ۲۰ فروردین اجرای خود را آغاز کنیم که متأسفانه با شیوع ناگهانی بیماری کرونا کار متوقف شد که امیدوارم هر چه زودتر دوباره به رونق سالن‌های تئاتر کودکان برگردیم. هر چند این نمایش را با تغییراتی در نحوه اجرا می‌توانیم برای اجرای آنلاین هم به دست مخاطب برسانیم اما با توجه به شکل مداخله‌گر و مشارکت‌پذیری آن در هنگام اجرا، بهتر است روی صحنه و در مقابل تماشاگر حقیقی اجرا شود.

این نمایش قرار است پس از بازگشایی سالن‌های تئاتر در مرکز تئاتر و تئاتر عروسکی کانون در پارک لاله روی صحنه برود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *