میهمان نوازی زورکی ما ایرانی ها و صندلی هایی که همچنان سهم ما نشد/ حاشیه آخرین روز شانزدهمین جشنواره تئاتر عروسکی


شانزدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران-مبارک همانند هر رخداد دیگر هنری و اجتماعی با حاشیه هایی همراه است ، حاشیه هایی که همیشه برای مخاطبین جذاب تر از متن هستند زیرا خواندن آن ها هم برای مسئولین و هم برای مخـــــاطبین تئاتر و صد البته برای رصد کنندگان رخدادها و امور فرهنـــــگی و هنری خــــالی از لطف نیست .

تئاتر فستیوال

 • هما جدیکار پیش از آغاز اجرای نمایش “سفرنامه طیاره خانم” به روی سن آمد و با تسلیت درگذشت داوود رشیدی رو به مخاطبان گفت : “هرکه دوست دارد برای ایشان صلواتی بفرستد یا فاتحه ای بخواند و یا اینکه یک دقیقه سکوت کند .”
 • جدیکار سپس این نمایش را به کامبیز صمیمی مفخم و بیژن نعمتی شریف تقدیم کرد و گفت : “اگر آن ها نبودند کانون پرورش فکری هم نبود .” یاد این هنرمندان باعث احساساتی شدن هما جدیکار شد و او را به گریه انداخت .
 • زمانی که تماشاچیان برای اجرای نمایش “سفرنامه طیاره خانم” وارد سالن شدند اجازه داده نشد کسی در ردیف دوم بنشیند و اگر کسی در آن ردیف می نشست او را بلند می کردند ، حتی زمانی که همه وارد سالن شده بودند و نمایش می خواست شروع شود . تا اینکه بعد از ۲۰ دقیقه از شروع نمایش دیدیم که مهمان های خارجی این نمایش وارد سالن شدند . نکته جالب توجه این بود که خود این خارجی ها به محض ورود اولین جایی که پیدا کردند روی زمین نشستند ولی با اصرار دوستان هم وطن ما به سر جای خود در ردیف دوم رفتند . میهمان نوازی زورکی ما ایرانی ها باعث می شود صندلی های تماشاگران هم وطنی که به موقع برای تماشای نمایش آمده اند را از آن ها دریغ کند .

 

 • نمایش “شیرین” به کارگردانی محمد آیریک از کشور افغانستان در تالار استاد انتظامی خانه هنرمندان مورد استقبال قرار گرفت که بیشتر تماشاچیان این نمایش افغان های مقیم ایران بودند .

 

 • در آخرین روز جشنواره با آنکه انتظار می رفت نمایش هایی که به نمایش درمی آیند ، به داوود رشیدی تقدیم شود اما این اتفاق نیافتاد و بسیاری از نمایش ها به داوود رشیدی تقدیم نشد .

 

 • در تالار هنر صندلی های ردیف خبرنگاران به فروش رسیده بود که این مسئله باعث اعتراض خبرنگاران شد .

 

 • نمایش “ملاقات با گودو در کافه پایتخت” به کارگردانی غزل اسکندرنژاد جزء نمایش هایی بود که در تالار چهارسو مورد استقبال قرار گرفت .
 • پس از پایان اجرا کارگردان نمایش گفت : “ما می خواستیم این نمایش را به داوود رشیدی تقدیم کنیم اما مریم آشوری (بازیگر-عروسک گردان نمایش “ملاقات با گودو در کافه پایتخت”) صبح امروز پدرش را به خاک سپرد و با این وجود در کنار ما ماند و به روی صحنه آمد . ما این نمایش را به مریم آشوری عزیز تقدیم می کنیم .”

 

 • نمایش خیابانی “اشاره” به کارگردانی حمیدرضا اردلان که بر اساس جدول جشنواره قرار بود ساعت ۱۹ در محوطه باز تئاتر شهر اجرا در ساعت ۲۰:۳۰ اجرا شد . گویا این نمایش برای اجرا نیاز به تاریکی داشت و بر طبق گفته اردلان مسئولان از این موضوع اطلاع نداشتند و به همین دلیل این عدم هماهنگی صورت گرفت .

۵ نظر ثبت شده است .

 1. آرش م گفت:

  نمایش از افغانستان ! نمی دونستم تئاتر کار می کنن

 2. سولماز عطایی گفت:

  همون بهتر که تقدیم نکردند ! این رفتارشون واقعی تره تا احساس صمیمیت های ساختگی و الکی بعد از مرگ هنرمندای معروف که انگار همه باهاشون رفت و آمد خونوادگی داشتن!!

 3. ناشناس گفت:

  بابا نماینده مجلس به خبرنگارش توهین می کنه هیچکی نیست بگه بالای چشت ابروئه …. آخرشم یه عذرخولهی خشک و خالی نکرد ، دیگه صندلی تو جشنواره تئاتر که دیگه این حرفارو نداره دیگه !!!!

 4. راحیل گفت:

  هه هه چه اسم باحالی داره : ملاقات با گودو در کافه پایتخت ?

 5. سعید گفت:

  خیلی خبر بدی بود روز آخری جشنواره …. ضدحال بود فوت آقای رشیدی . خدا رحمتش کنه . هنرمند بزرگی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *