حاشیه های یک شادپیماییِ گرم که می توانست بهتر مدیریت شود .

برپایی شادپیمایی عروسک ها به امید برگزاری در استادیوم آزادی


شادپیمایی عروسکی هفدهمین جشنواره تئاتر عروسکی تهران مبارک ، برخلاف سالهای گذشته که معمولا از تالار وحدت تا مجموعه تئاتر شهر طی می شد ، امسال در یک اقدام خلاقانه و بهتر در بوستان آب و آتش برگزار شد . اما مشکل ، در پیش بینی نکردن میزان استقبال از این مراسم و بلاتکلیفی خانواده ها پیش از شروع آن بود . حاشیه های افتتاحیه هفدهمین جشنواره تئاتر عروسکی تهران مبارک را در ادامه بخوانید :

 • جشنی که با حضور جمع کثیری از بچه های ایران و عروسک ها روز گذشته ، سی و یکم مرداد ماه و همزمان با عید سعید قربان ، به هفدهمین دوره از جشنواره تئاتر عروسکی رسمیت بخشید .
 • بچه ها از همه جا و به هر وسیله ای که بود ، خود را به شادپیمایی عروسک ها رسانده بودند . برخی با اسکیت ، برخی با دوچرخه ، برخی با کالسکه ، برخی قلمدوش والدین شان ، برخی با ماشین برقی و بقیه هم با پای پیاده .

 • این شادپیمایی از گنبد مینا آغاز شد و با طی کردن مسیری نسبتا طولانی به آمفی تئاتر بوستان آب و آتش رسید؛ در طول این مسیر صدها کودک به همراه خانواده هایشان، از دیدن عروسک های کوچک و بزرگ ذوق زده شدند و با آنها عکس یادگاری گرفتند . نواهای موسیقی هم رنگ زیباتری به این جشن بخشیده بود. جالب آنکه پدر و مادر ها و پدربزرگ و مادربزرگ ها هم از دیدن عروسک ها هیجان زده بودند و بچه ها و نوه هایشان را همراهی می کردند .

 • بادبادک های رنگی ، تابلوهای نقاشی با شعرهای زیبای کودکانه ، شاخه ی  گل ، عروسک های رنگارنگی که به استقبال بچه ها آمده بودند و مهربانانه با آنها عکس می گرفتند ، از جمله بخش هایی بود که مسئولین جشنواره برای بچه ها در نظر گرفته بودند .

 • اما هوای گرم ، طولانی بودن مسیر ، کمبود شیر آب آشامیدنی و طولانی شدن مدت زمان مراسم و شادپیمایی برای برخی از بچه ها و خانواده هایشان خسته کننده شده بود و کلافه شده بودند .

 • مشکل اصلی اما برگزاری مراسم اصلی افتتاحیه در آمفی تئاتر بوستان بود .جایی که تنها محل نشستن مسقف و نزدیک به سنِ اجرا ،  به میهمانانِ مراسم اختصاص یافته بود ! و بچه ها ، مرارتِ نشستن در هوای گرم عصر تابستانی روی زمین ( ! ) را به همراه خانواده هایشان به جان خریدند تا بتوانند از مراسم لذت ببرند !!
 • این ناهماهنگی باعث شد تا پیش از شروع مراسم ، خانواده ها برای دقایقی بلاتکلیف باشند و ازدحام جمعیت به سمت سن آمفی تئاتر ، ترافیک شدیدی ایجاد کرد . تا این که خود مردم به این نتیجه رسیدند که بهتر است در هر نقطه ای نسبت به سن قرار دارند ، روی زمین ( ! ) بشینند . به نظر می رسید مسئولین برپا کننده ی مراسم هم انتظار چنین جمعیتی را نداشتند !!
 • مشکل آنجا بود که در این بین عده ای همکاری نمی کردند و همچنان به صورت ایستاده مراسم را نگاه می کردند و مانع دید بقیه شده بودند . تا اینکه عده ای از مردم به صورت یکصدا داد زدند : “بشینید ! بشینید ! ” پسر جوان دیگری شروع کرد به شمردن : “یک ، دو ، سه “، و جمعیت جواب میدادند “بشینید ! ” . خلاصه سردرگمی خانواده ها و بچه ها ، اینگونه مدیریت شد !

 • مرضیه برومند – دبیر هفدهمین جشنواره تئاتر عروسکی – با ابراز خوشحالی از استقبال مردم از برنامه شادپیمایی، این حضور را دور از انتظار دانست و گفت: ” دوره بعد  این برنامه را در استودیوم آزادی برگزار می کنیم . “
 • هنرمندانی زیادی برای شرکت در این مراسم حاضر بودند . هنرمندانی باربط به حوزه تئاتر کودک و بی ربط به این حوزه : من جمله مریم سعادت ، آزاده پورمختار ، رضا فیاضی ، مجید قناد ، عادل بزدوده ، هرمز و الکا هدایت ، منیژه حکمت ، مهیار مجیب ، محمد لقمانیان ، پوپک عظیم پور ، رامین ناصرنصیر ، علیرضا ناصحی ، مانی نوری و رحمت امینی ، میترا حجار ،  گلاره عباسی و … که اغلب شان با حضور روی سن ، برای بچه ها آرزوی دوستی و صلح کردند . (لینک گزارش تصویری هنرمندان در این مراسم )
 • از چهره های سیاسی و مدیریتی هم ، سید عباس صالحی – وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرام کرمی – مدیر کل هنرهای نمایش ، علیرضا تابش – مدیر بنیاد سینمایی فارابی، احمد مسجدجامعی – عضو شورای شهر تهران و … خود را به این مراسم رساندند .
 • بعد از صحبت های کوتاه مرضیه برومند  و برخی از هنرمندان که به روی صحنه آمدند ، با آتش بازی مختصر و اجرای موسیقی مجموعه های خاطره انگیزی مانند شهر موش ها ، خونه مادر بزرگه ، کلاه قرمزی ، خوشحال و شاد و خندانم و …. جشنواره هفدهم نمایش عروسکی ، آغاز به کار کرد .
 • بعد از مراسم هم لذت آب بازی زیر فواره های آبِ  بوستان آب و آتش ، خوشی بچه ها را چند برابر کرد .

 • جالب است بدانید که عروسک ها حتی بعد از تمام شدن مراسم افتتاحیه و تا بعد از تاریک شدن هوا هم در نقاط مختلف پارک حضور داشتند و با بچه ها و خانواده هایشان عکس می گرفتند . در ادامه هم آتش بازی دوباره ای در پارک راه انداختند و به این شکل جشنواره تئاتر عروسکی آغاز به کار کرد .
 • در پایان یادآور می شویم که نمایش های صحنه ای و خیابانی هفدهمین جشنواره تئاتر عروسکی از امروز ، یکم شهریور ماه تا شش روز دیگر در سالن های مختلف تئاتر اجرا می شود و به قول دبیر جشنواره : ” با هر سلیقه ای که باشید می توانید نمایش مورد علاقه خود را در این جشنواره پیدا کنید. “

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *