حاشیه هایی از پنجمین روز جشنواره تئاتر فجر


سی و سومین جشنواره بین المللی تئاتر فجر مثل هر رخداد هنری و اجتماعی با حاشیه هایی همراه است ، حاشیه هایی که خواندن آنها هم برای مسئولین و هم برای مخاطبین و  رصد کنندگان فرهنگی و هنری خالی از لطف نیست .

حاشیه نگاری های اختصاصی خبرنگاران تئاتر فستیوال را هر روز دنبال کنید .

حاشیه های روز پنجم

تئاتر فستیوال

– جشنواره بین المللی تئاتر فجر پنجمین روز خود را نیز پشت سر گذاشت ولی همچنان هیچ خبری از بولتن جشنواره نیست .

– دکتر مسعود دلخواه ، بهروز بقایی ، مریم معترف ، گلاب آدینه ، شیرین بینا ، اردلان شجاع کاوه ، مهدی رسولی ، حمیدرضا صدر و محمود دولت آبادی در پنجمین روز جشنواره تئاتر فجر به دیدن نمایش ” من ” به کارگردانی فرهاد تجویدی در تماشاخانه ایرانشهر نشستند ، همچنین نمایش ” فقط به خاطر من ” به کارگردانی چیستا یثربی میهمانانی چون رضا آشفته ، سیروس همتی ، کیهان ملکی ، سید علی تدین صدوقی داشت .

-دو نمایش ” کسوف ” به کارگردانی ابوالفضل فرهادی و ” فقط به خاطر من ” به کارگردانی چیستا یثربی در پنجمین روز جشنواره فجر مورد استقبال زیادی قرار گرفتند .

– پذیرایی گروه عمان در پنجمین روز جشنواره بی نظیر بود ، این گروه در بین گروه های شرکت کننده در جشنواره فجر بیشترین احترام را برای تماشاگران قائل شد . قبل از اجرای نمایش ” بازار ” ، عوامل این نمایش به تماشاگران حاضر در سالن بروشوری از کارهای گروه به همراه معرفی بازیگران و همچنین خلاصه ای از داستان نمایش و پیکسلی با آرم پادشاهی عمان اهدا کرده و از تماشاگران با قهوه عربی و حلوا پذیرایی کردند .

– دکتر محمدرضا خاکی که در مصاحبه خود با تئاتر فستیوال بیان کرده بود حتما از بین کارهای جشنواره به دیدن نمایش گروه عمان می رود ، امروز در تک اجرای نمایش ” بازار ” دیده نشد .

– عملکرد اشتباه آقای ” ع . س ” یکی از مسئولین مجموعه تئاتر شهر در نمایش ” فقط به خاطر من ” کاری از چیستا یثربی باعث اعتراض تماشاگران شد ، چرا که ایشان در حالیکه تعداد زیادی از تماشاگران برای دیدن نمایش مجبور شده بودند در سه ردیف روی زمین بنشینند و محدودیت جا باعث جا به جایی در دکور نمایش شده بود ، یک صندلی از سالن چهارسو را برای آقای ” ر . الف ” ، یکی از منتقدین نام آشنای تئاتر نگه داشته بودند .

–  عبید رستمی کارگردان نمایش ” کفش هایم را قدم بزن ” پس از پایان اجرای نمایش گفت : می خواستم این نمایش را به دخترم تقدیم کنم ولی آن را به تمام زنان کوبانی و بنگالی تقدیم می کنم .

– نمایش ” ضربه فنی ” به کارگردانی هانی النصار با ۳۰ دقیقه تاخیر به روی صحنه رفت و میزبان گلاب آدینه و شیرین بینا بود .

– نمایش ” کسوف ” توانست ارتباط زیادی با مخاطبان خود برقرار کند و آن ها را در طول مدت نمایش تحت تاثیر قرار دهد و با تشویق مداوم و ۵ دقیقه ای مخاطبان روبرو شود .

– ابوالفضل فرهادی کارگردان نمایش ” کسوف ” پس از پایان اجرای نمایش به تماشاگران گفت : انرژی مثبت شما به ما رسید ، کاش داوران اجرای دوم ما را داوری می کردند .

– فرهاد تجویدی کارگردان نمایش ” من ” اجرای دوم خود را به محمود دولت آبادی تقدیم کرد .

– در اجرای شب دوم نمایش ” من ” مشخص شد که اجرای شب گذشته با مشکل نور مواجه بوده است ، چرا که در وسط اجرا در پرده زلزله ، کارگردان به نشان شکایت مسئول نور را صدا می زند ، در صورتی که این کار در اجرای امشب تکرار نشد .

– خندیدن مداوم تماشاگری در وسط نمایش ” فقط به خاطر من ” به کارگردانی چیستا یثربی باعث بر هم زدن نظم نمایش شد زیرا او پس از خندیدن در حین اجرای نمایش ناگهان از جایش بلند شد و در گوشه ای از سالن نمایش ایستاد ، که باعث برخورد صحیح و به جا حراست سالن چهارسو با او شد .

– شنیده ها حاکی ست گروه های شهرستانی ، تنها یک روز پس از اجرای نمایش خود می توانند میهمان ستاد جشنواره فجر باشند و از امکانات اقامت استفاده کنند  . همچنین به گفته گروه های شهرستانی سوپ و سالاد از منوی غذایی آنها حذف شده است .

– گویا حاشیه های پوستر جشنواره هنوز تمامی ندارد چرا که تازه ترین انتقادها به پوستر این دوره از جشنواره این است که در نوشتار پوستر ، غلط املایی وجود دارد یعنی کلمه تئاتر در این پوستر بدون درج همزه نوشته شده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *