نگاهي به نمايش‌هاي بخش بين‌الملل جشنواره تئاتر فجر :

حضور ترکیه با ۲ نمایش در جشنواره تئاتر فجر


کشور ترکیه با ۲ نمایش «سار» و « تو ماهی نیستی» در سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر حضور  دارند.
%d9%86%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%ae%db%8c%d8%a7%d8%a8%d8%a7%d9%86%db%8c-%d9%81%d8%ac%d8%b1-35
به گزارش تئاتر فستیوال به نقل از سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر ، دو اثر نمایشی از کشور ترکیه که هر دو محصول یک گروه نمایشی هستند، در این دوره از جشنواره تئاتر فجر روی صحنه می‌روند.
بر این اساس، کمپانی «کیپلار آیاکلار» ترکیه به سرپرستی میهران توماسیان با دو نمایش «سار» و «تو ماهی نیستی» در این دوره از جشنواره تئاتر فجر حضور دارد.
در خلاصه داستان نمایش «سار» چنین آمده است: «سار» داستان دو دوست است که از بچگی همسایه بوده‌اند و با هم در استانبول بزرگ شده‌اند. هم اکنون در دهه سوم زندگی خود، خاطرات و مشاهدات خود را با هم مرور می‌کنند. آنها از موسیقی، حرکت و کاغذ برای کاویدن رویاهای خود استفاده می‌کنند و در مورد آینده‌‌شان سوال می‌کنند.
عوامل اجرایی این نمایش عبارتند از : ایده پردازان و بازیگران: میهران توماسیان، سارو اوستا  ، طراح نور: سم ایلمازر ، تکنسین نور: سرحت اوکتو اینان ، تکنیسین صدا: برکانت کیلیچکاپ، پشتیبانی فنی: ایرم آوسی، یاسین گولتپ، دویگو گونگر ، طراح پوستر: آلیکان تِزِر ، عکاس: انگین ایریز.
گفتنی است در این نمایش یک بازیگر حضور دارد که با استفاده از یک کاغذ بزرگ و با بهره گیری از یک شیوه ‌اجرایی ساده و سرگرم کننده، این نمایش را اجرا می‌کند. ضمن اینکه موسیقی و ساخت فضا از اولویت‌های اجرایی این نمایش به حساب می‌آید.
اما دومین نمایش این گروه «تو ماهی نیستی» است که در خلاصه داستان این گونه نوشته شده است: این نمایش داستان کسانی است که در امتداد آب‌ها سرگردانند. چمدانی باز است و اشیا از آن بیرون می‌آیند.
عوامل اجرایی این اثر نمایشی نیز عبارتند ازطراح، کارگردان و بازیگر: میهران توماسیان ، طراح صحنه و نور: سم ییلمازر ، شعر: اکتای ریفات ، موسیقی: نوا هیکاز غازل، محموت سلالتین، بزدیگ ناواگ، روبن هاخوردیان ، مسئول فنی صدا: برکانت کیلیچکاپ ، مسئول فنی نور:  یاسین گولتپه ، پشتیبانی فنی: دویگو گونگور ،طراح پوستر و بروشور: ازگی کاپلان.
گفتنی است نمایش«تو ماهی نیستی» متکی بر اجرای بازیگر و ویدئوپروجکشن است و نمایش با تمهیدی بسیار ساده در استفاده از  پروجکشن، ماجرای خود را پیش می‌برد.
میهران توماسیان متولد سال۱۹۸۰ استانبول و دانش‌آموخته دپارتمان حرکات موزون معاصر از دانشگاه هنرهای زیبای میمار سیناناست . همچنین وی موسس کمپانی حرکات موزون «کیپلار آیاکلار» است و در بیش از ۳۰ اجرا در جشنواره‌های مختلف جهانی روی صحنه رفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *