خانه موزه انتظامی میزبان “هملت در روستای مردوش سفلی” می شود


نمایش “هملت در روستای مردوش سفلی” از ۱۸ مرداد ماه در خانه موزه انتظامی به روی صحنه می رود .

تئاتر فستیوال
به گزارش تئاتر فستیوال ، نمایش “هملت در روستای مردوش سفلی” به نویسندگی ایوو برشان و کارگردانی مهرداد خامنه اى از ۱۸ مرداد ماه در خانه موزه انتظامی به روی صحنه می رود .
مهرداد خامنه ای ، کارگردان نمایش “هملت در روستای مردوش سفلی” درباره این اثر می نویسد : “سیاست همواره در هر دوره ی تاریخی موضوعی غیر قابل اجتناب در تئاتر بوده است. عواملی که باعث شد تا آشیل، اورستیا، اولین نمایش ثبت شده در تاریخ را در سال ۴۷۲ قبل از میلاد  بنویسد، همان عاملی است که الهامبخش ایوو برشان در نوشتن “نمایش هملت در روستای مردوش سفلی” در عصرماست. تاریخ تئاتر جهان در حقیقت با تئاتر سیاسی آغاز میگردد که برای اولین بار پس از اجرای تراژدی یاد شده آشیل در یونان باستان، راه را برای نویسندگان دراماتیکی چون سوفوکل و اوریپید به عنوان بنیان-گذاران تئاتر سیاسی هموار نمود. در قرن پنجم قبل از میلاد، تنها تراژدی بیانگر تئاتر سیاسی نبود، بلکه کمدی نیز پابه پای آن در این عرصه ایفای نقش می‌کرد وکمدی نیز چون تراژدی به موضوعات سیاسی روز می پرداخت. آریستوفان از یازده اثر کمدی که از وی به جای مانده، شش اثر خود را تنها به موضوعات سیاسی اختصاص داده است. به عبارت دیگر، سیاست همواره بخشی از زندگی انسان بوده، چرا که انسان همواره به نوعی به عوامل سیاسی و اقتصادی دوران خود وابسته بوده و هست. همانطور که برتولت برشت میگوید:”برای تهیه‌ی نان شب، هرکسی باید از سیاست جهانی آگاه باشد.”
نمایش “هملت در روستای مردوش سفلی” بدون توجه به زمان و نظام سیاسی که این اثر فرم خود را در آن بازیافته، در واقع نمایشی است درباره‌ی زندگی امروزی ما و وجود شخصیت‌هایی چون “بوکاره” که همچنان در اطراف ما هر روز زاده می‌شوند و با موفقیت روش خود را پیش می‌برند ، شاهدی بر این امر است.”
المیرا پارسا ، حنانه جعفری نژاد ، فاطمه سعدی ، لیلی شجاعی ، محمد شفائی ، مریم صیاد مقدم ، طهورا کریم خانی ، محمدمصطفی ملک ، الهه موذن ، شیوا نائری بازیگرانی هستند که در این نمایش به ایفای نقش می پردازند .
 دیگر عوامل اجرایی این نمایش عبارتند از : شیرین میرزانژاد : دستیار کارگردان و طراح لباس ، منصور میرزابابایی: بازی گردان ، یوریک کریم مسیحی : طراح گرافیک و مشاور هنری ، آزیتا کارخانه : مشاور روانشناسی ، سارا ثقفی، فرشته حسینى :مدیر صحنه ، معین غفارى: دستیار صحنه ، کارین کریم مسیحی، رضا جاویدی: عکاس .
نمایش “هملت در روستای مردوش سفلی” هر روز به غیر از شنبه ها ساغت ۱۹ در خانه موزه انتطامی به روی صحنه می رود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *