خداحافظی “تیستو سبز انگشتی” در دومین روز جشنواره نمایش عروسکی


دومین روز از جشنواره نمایش عروسکی با اجرای ۱۱ نمایش به کار خود پایان داد.

تئاتر فستیوال

به گزارش خبرنگار تئاتر فستیوال ، جشنواره نمایش عروسکی در دومین روز خود میزبان ۱۱ نمایش بود که از این تعداد ۳ نمایش در بخش بین الملل قرار داشت . نمایش “آن دورها ” از کشور صربستان ، نمایش “هینینگ” از کشور چین و نمایش ” سولوی دماغ” از آلمان مهمان های خارجی امروز پانزدهمین جشنواره نمایش عروسکی بودند .

نمایش “آن دورها ” از صربستان به کارگردانی و نویسندگی آملا واسنویچ نمایشی موزیکال بود که عروسک ها در تمام مدت نمایش در حال رقصیدن بودند  با آنکه عروسک گردانان تسلط خوبی در به حرکت درآوردن عروسک ها داشتند  اما با همه ی این اوصاف نمایش به گونه ای بود که مخاطبان را خسته می کرد و حتی دیدن ۴۰ دقیقه رقصیدن عروسک ها نمی توانست برای کودکان نیز سرگرم کننده باشد و آن ها را خسته می کرد.

از ۸ نمایش دیگری که همگی از تهران در جشنواره نمایش عروسکی شرکت کرده بودند ، نمایش “بادهایی که به ساحل نمی رسند” در تماشاخانه سنگلج و “خیمه شب بازی سنتی” در موزه استاد انتظامی که همزمان با آغاز پانزدهمین جشنواره تئاتر عروسکی افتتاح شد ، در بخش جنبی و نمایش “زال و سیمرغ ” و “اپرای عروسکی لیلی و مجنون” در بخش میهمان حضور داشتند که “اپرای عروسکی لیلی و مجنون” پیش از این در سی و دومین جشنواره تئاتر فجر نیز حضور داشته است.

در دومین روز جشنواره عروسکی در بخش صحنه ای شاهد اجرای نمایش ” آهای تو دیگه کی هستی” به کارگردانی عادل بزدوده که دومین شب اجرای خود را در جشنواره نمایش عروسکی پشت سر می گذاشت ، بودیم . این نمایش که پس از ۲۲ سال بار دیگر به روی صحنه رفته است ، داستان غازی را روایت می کند که دوست دارد از برکه ماهی بگیرد ولی نمی تواند . قو را می بیند و گردنش را قرض می گیرد ، مرغ سقا را می بیند و منقارش را قرض می گیرد …. آنقدر به این کار ادامه می دهد که دیگر شبیه غاز نیست …. در اجرایی که سال ۷۲ به روی صحنه رفت اساتیدی چون بیژن نعمتی شریف ، کامبیز صمیمی مفخم و حمید حمزه شرکت داشتند که در اجرای جدید این نمایش ، یاد این ۳ عزیز گرامی داشته شده است.

“تیستو سبزانگشتی” یکی از نمایش هایی بود که امروز به روی صحنه رفت و مورد استقبال بسیاری از جانب مخاطبان قرار گرفت . آزاده پورمختار که ما زی زی گولو را با صدای او شناختیم و عاشقش شدیم ، کارگردانی این اثر را که نغمه ثمینی نویسنده آن است ، بر عهده داشته است .

نمایش “کنار ستاره‌ها برمی‌گردم”  به کارگردانی زهره بهروزی نیا که ویژه گروه سنی بزرگسال بود و  نمایش “حکایت حاکمی که دیگر حاکم نیست” نیز به کارگردانی اکرم ابوالمعالی از دیگر نمایش هایی بودند که در دومین روز جشنواره نمایش عروسکی به روی صحنه رفتند .

گفتنی است پانزدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران – مبارک تا ۲۹ شهریور ماه در تهران ادامه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *