خیرالله تقیانی پور : ” ما نگاهی مدرن به نمایش ایرانی داریم “


نشست خبری نمایش «بوقلمون» ظهر امروز یکشنبه ۲۹ آذرماه ۱۳۹۴ در سالن مشاهیر مجموعه تئاتر شهر با حضور خیرالله تقیانی پور کارگردان این نمایش، سیروس همتی، مه‏لقا باقری ، محمد صادق ملک و پیمان یاحقی مدیر رسانه ای گروه نقاب برگزار شد.

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال ، محمدصادق ملک در ابتدای نشست خبری نمایش «بوقلمون» گفت: «شرایط فعلی تئاتر به اندازه ای نگران کننده است که پیشنهادی به ذهن من نمی رسد. مجموعه حمایت ها برداشته شده و زمان اجراها کاملا شناور است؛ حتی وقتی اثری با کیفیت تولید می شود نمی دانیم می توانیم آن را اجرا کنیم یا نه کسی از آن حمایت می کند یا اصلا حمایتی نیست .»

وی با اشاره به جایزه یک و نیم میلیون تومانی جشنواره فجر برای بازیگر مرد آن را نشانه‌ای برای دریافت وضعیت تئاتر دانست. ملک با تصریح این نکته که امضای مدیران تئاتری کارآیی ندارد، گفت: «تئاتر محتاج حضور تماشاگر است. مساله به یک ضرورت رسیده است. گروه‌های نمایشی هیچ حامی‌ای ندارند. امیدوارم به هر روشی که ممکن است تئاتر مخاطب جذب کند.»

بازیگر نقش بوقلمون تاکید کرد : « امیدوارم مخاطبان بدانند تئاتر و نمایش ما به شدت محتاج حمایت تماشاچی است مساله به ضرورت رسیده است و اگر مخاطب حمایت نکند گروه های تئاتری از هیچ حمایتی برخوردار نیستند؛ تهیه کنندگی در تئاتر نیز به گروه های معدودی محدود شده است.»

خیرالله تقیانی‌پور، کارگردان نمایش با بیان آنکه «بوقلمون» در دوره گذشته جشنواره تئاتر فجر جوایز متعددی از جمله بازیگری، کارگردانی و نویسندگی را از آن خود کرده است، گفت: «تصور می‌کردیم طبق یک قانون نانوشته برای اجرای عموم با ما تماس خواهند گرفت. در پیگیری متوجه شدیم که چهارسو قرار است در نیمه دوم سال زیر تعمیر رود و مجموعه اعلام کرد که شش نمایش با انتخاب شورای هنری برای اجرا در نیمه اول سال انتخاب شده است و همه چیز را منوط به اجرا نشدن یک نمایش خواندند.»

تئاتر فستیوال

وی با اشاره به اینکه نمایش «بوقلمون» جایگزین نمایش حمید امجد شده است تاکید کرد که چهارسو هنوز تعطیل نشده است و مشخص نیست شورای هنری چه چیستی در مجموعه دارد. حمید امجد یکی از شش کارگردانی بود که در لیست انتظاری چهارسو حضور داشت و در این مدت نمایش‌های حاضر در چهارسو در اواخر سال ۹۳ اعلام نشده بودند.

تقیانی پور در ادامه با بیان آنکه هنرمند و مسئول هر دو نسبت به وضعیت کنونی تئاتر مقصرند، تاکید کرد : «هنرمند تئاتر تنبلی می‌کند و با اظهار آنکه نه پولی است و نه وقت مطالعه به سراغ نمایشنامه ترجمه شده می‌رود. »

نویسنده «دو روی روایت نادری» با خاطرنشان کردن تاکید گروه نقاب روی آیین‌های ایرانی تصریح کرد هدفش احیای هویت ایرانی است. وی با اشاره به برخی نمایش‌ها که نگاه موزه‌ای دارند به عروسک مبارک پرداخت و گفت: «تمام عروسک‌های دنیا مدرن شدند و مبارک ما هنوز لب نمی‌زند. مبارک کی قرار است مدرن شود؟ هدف ما احیای یک هنر غنی است. می‌دانیم دولت کمک نمی‌کند ولی دلمان می‌خواهد مردم حمایت کنند.»

وی با اشاره به نبود منابع کافی برای پژوهش در حوزه تئاتر ایرانی، به تعریف تئاتر خصوصی معاونت امور هنری اعتراض کرد و گفت: «چون پول نیست می‌گویند تئاتر خصوصی.»

وی افزود: «می‌دانیم مرکز وضعیت مالی خوبی ندارد و این حرف‌ها برای آن است که به گوش وزیر برسد و از آن طرف به گوش ریاست جمهور.»

تقیانی‌پور علت سادگی دکورش را به سادگی آیین‌های ایرانی ربط داد و تصریح کرد نقال یک آدم است که هر جا می‌تواند اجرا کند. وی افزود: «در این نمایش تلنگری می‌زنیم به این مسائل و معتقدم ار عنصر بازیگری را از تئاتر حذف کنیم دیگری چیزی از تئاتر باقی نخواهد ماند.»

سیروس همتی با معرفی شخصیت خود در این نمایش به گوشه‌هایی از همکاری خود با خیرالله تقیانی‌پور اشاره کرد و این سابقه را به نمایش «الکت» مرتبط دانست و در این باره گفت : « کار کردن با تقیانی پور و گروه نقاب همواره برای من افتخارآفرین بوده است؛ زیرا باعث بازآفرینی بهترین تمرین های بیان و بدن، یادآوری آیین ها و سنت های ایرانی و خوانش قوی متن ها است. پشت پرده نمایش نیز به اندازه صحنه تئاتر برای من لذت بخش است وهمواره همین گونه بوده است.»

تئاتر فستیوال

وی با اظهار اینکه در گذشته پیش از اجرا برآورد بودجه می‌شد، ادامه داد : «الان نمی‌دانیم چه وضعیتی مالی داریم. نمی‌دانیم چقدر مخاطب خواهیم داشت و این توقع بی‌جا نیست.»

مه‌لقا باقری نیز «بوقلمون» را اثری با وجوه نمایش ایرانی معرفی کرد که موجب جذابیت اثر شده است . وی که نقش کولی پری را در نمایش ایفا می کند دلیل پذیرش این نقش را فضای ایرانی داستان به طور کلی دانست و گفت: « این فضا جزء جذاب ماجراست و خود نقش نیز از جذابیت های دراماتیکی برخوردار بود.»

تئاتر فستیوال

تقیانی پور در این مورد که چرا سالن چهارسو را برای اجرای این نمایش انتخاب کرده است با توجه به اینکه این نمایش از جمله نمایش های آیینی و سنتی است و سالن سنگلچ مناسب تر به نظر می رسد نیز گفت: من بر اساس ظرفیت های سالن چهارسو از ابتدا میزانسن ها را طراحی کرده ام، مثلا بالکن و عمق سالن چهارسو در اجرا در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: «کار ما نمایش ایرانی است ولی نگاه مدرن به نمایش ایرانی داریم. از همین رو سالن چهارسو ، سه سویه است و بهترین فضا را می تواند برای این نمایش فراهم می کند..»

قابل ذکر است نمایش بوقلمون به نویسندگی و کارگردانی خیرالله تقیانی پور و تهیه کنندگی جواد نوری با بازی سیروس همتی، مه لقا باقری، محمد صادق ملک، جواد پور زند، وحید نفر، سامان دارابی، محمد هادی عطایی، حسین شفیعی، ابوالفضل حاجی علیخانی، محمد شکری، مهدی پناهی، میلاد ابراهیمی و محسن سلیمانی از یکشنبه ۲۹ آذر در سالن چهارسوی تئاترشهر به روی صحنه می رود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *