در گفت و گو با تئاتر فستیوال :

دکتر محسن مرادی : در حد توانم از گروه تئاتر پاپیون حمایت می کنم ./ اول آبان ماه مدرسه تئاتر درمانی افتتاح می شود .


دکتر محسن مرادی ، مدیر عامل و بنیانگذار موسسه فرهنگی هنری سپیده دم هنر اندیشه که پیش از این اسپانسری مراسم جشن بازیگر خانه تئاتر را بر عهده داشت و تاکنون هزینه های بسیاری من جمله اهدای قطعه زمینی در دماوند را برای هنرمندان متقبل شده است . در مراسم جشن گروه تئاتر پاپیون حضور یافت . وی به تازگی مدرسه تئاتر کاربردی را برای هنرمندان معلول پرتوان کشورمان احداث کرده است . به این بهانه خبرنگار تئاتر فستیوال با وی در رابطه با فعالیت های گروه تئاتر پاپیون به سرپرستی حسین رحیمی و همچنین حمایت های او از این گروه به گفتگو نشست که خلاصه آن را در ادامه می توانید بخوانید :

تئاتر فستیوال

دکتر محسن مرادی در رابطه با فعالیت های گروه تئاتر پاپیون گفت : من سال گذشته اجرای نمایش “صندلی ها” این گروه را دیدم . به جرات می توانم بگویم که این بازیگران از کسانی که سلامت کامل جسمی و روحی دارند ، بهتر بازی کردند . در سال گذشته این گروه برگزیده جشنواره های خارجی شدند و من به این گروه زمین های ۷۵ متری به همراه ساخت آن را هدیه دادم .

وی با اشاره به اینکه کار کردن با بیماران سندروم داون کار دشواری است ، گفت : آقای رحیمی برای این بچه ها سنگ تمام گذاشته است و کار ایشان بسیار ارزشمند است . من پزشک هستم و می دانم که کار کردن با بیماران سندروم داون اصلا ساده نیست .

دکتر مرادی با بیان اینکه متعهد شده است که به گروه تئاتر پاپیون ، مدرسه تئاتر درمانی یا تئاتر کاربردی هدیه دهد ، در این باره توضیح داد : در مدرسه تئاتر درمانی یا تئاتر کاربری قرار است علاوه بر گروه پاپیون ، گروه های دیگری من جمله بچه های اوتیسم و نابینا نیز حضور داشته باشند . قرار است من یکی از ملک هایم را به عنوان مدرسه تئاتر و سینما در اختیار افرادی همچون حسین رحیمی بگذارم تا امکانات داشته باشند و از لحاظ شرایط مالی مشکل نداشته و بتوانند به این بچه ها را آموزش دهند .

وی یادآور شد : گروه تئاتر پاپیون در جشنواره لهستان از بین ۲۲ گروه و ۱۱ کشور برگزیده شد و همه می دانیم که داوری در این جشنواره بسیار دقیق و حساب شده است و به این گروه ها به دلیل معلولیت ، ترحم نمی کنند . همچنین باید گفت موضوعی که این گروه برای اجرا انتخاب کرده بودند نیز بسیار مهم و تاثیرگذار بود .

محسن مرادی با اشاره اینکه مهران قندهاری از بازیگران معلول پرتوان گروه تئاتر پاپیون اجرای مراسم جشن را بر عهده داشت ، گفت :  مهران قندهاری به عنوان مجری ، این مراسم را بسیار عالی ، بدون تپق و حتی بهتر از آدم های سالم اجرا کرد . آقای رحیمی بسیار خوب با این بچه ها کار می کنند و باید از ایشان تقدیر و حمایت شود ولی متاسفانه وزارت ارشاد اسلامی نه تنها از این بچه ها بلکه از حرفه ای ها هم حمایت نمی کند .

وی در پاسخ به اینکه چه حمایت هایی لازم است صورت بگیرد ، گقت : این گروه مهم تر از هر چیز مکان برای تمرین می خواهند . البته یک فرهنگسرا از شهرداری در اختیار گروه آقای رحیمی است . ولی به عنوان مثال گروه هایی همچون نابینایان و اوتیسم به پلاتو برای تمرین احتیاج دارند ، ولی امکاناتش را ندارند و باید جایی را اجاره کنند تا بتوانند کار کنند . انشالله مدرسه تئاتر درمانی در اول آبان افتتاح می شود و محیط خوبی برای تمامی این گروه ها خواهد بود . همچنین قرار است هزینه ای را صرف ساخت مرکز خیریه ای کنم تا بچه های کار تحت پوشش خود آموزش دهد . علاوه بر مدرسه تئاتر درمانی ، این ساختمان نیز قرار است ساخته شود ولی زمان بهره برداری از آن هنوز مشخص نیست .

دکتر محسن مرادی تاثیر تئاتر درمانی در جامعه را فوق العاده دانست و گفت : تئاتر درمانی موضوعی اثبات شده است . یعنی به بیماری که از همه جا نا امید شده ، بگوییم که تو می توانی و این توانایی را برای او به منصه ظهور برسانیم . این فرد در کشورهای اروپایی نیز برگزیده می شود  .

ایشان در رابطه با اینکه گروه تئاتر پاپیون بار دیگر در جشنواره پروکانترای لهستان برنده جایزه بزرگ شده است ، گفت : من دست کارگردان این گروه و بازیگرانش را می بوسم زیرا کار بسیار سختی انجام می دهند . کار این کارگردان بسیار سخت و شایسته است ، ما چون طبیب هستیم ، مدام با بیمار سر و کار داریم و سختی این کار را می دانیم .

وی افزود : من تا جایی که بتوانم پشت این گروه هستم . انشالله ماه آینده مدرسه را به آنها تحویل می دهیم . قرار است که آقای رحیمی فراخوان دهند و گروه های دیگر را نیز در این مکان دور هم جمع کنند و گروهی ۷۰ نفره را برای آموزش آماده کنند .

وی در پایان ضمن خواهش از تمام هنرمندان بالاخص سینما و تئاتر ، خطاب به آن ها گفت : وقتی یک غریبه وارد این مجموعه ها می شود و قصد حمایت از شما را دارد ، درست نیست که شایعه سازی کنید . حال که کسی پیدا شده و قصد حمایتی سنگین دارد ، اینکه آنقدر او را اذیت کنید که اساتید هنر همچون آقای جمشید مشایخی و بهزاد فراهانی و … بابت عملکرد یک عده هنرمند نما عذرخواهی کنند ، خیلی بد است . من نمی دانم در رابطه با آسیب هایی که در این مدت به من رسیده ، چه بگویم . ولی بسیار از این افراد گله مند هستم . این چنین افرادی حاشیه فراوان دارند ، ولی خواهش من این است که حاشیه ها را دور بریزند . هنر ، فقیر است ، اما حقیرش نکنید . خود هنرمندان هستند که هنر را حقیر می کنند . حال که کسی آمده و می خواهد قدمی بردارد و فقر را از هنر دور کند ، درست نیست که شایعه سازی کنید و تهمت بزنید ، با آنکه این موضوع کمی برایتان سنگین است ولی نباید بابت عملکرد نادرست شما ، وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت حقوقی آن اظهار عذرخواهی کنند .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *