در مصاحبه اختصاصی با تئاتر فستیوال :

دکتر مسعود دلخواه : “مگس” ارتباط خوبی با تماشاگر برقرار می کند


نمایش « مگس » به نویسندگی اشتفان اُرکنی و ترجمه کمال ظاهری به کارگردانی توحید معصومی از ۲۳ تیرماه سال ۹۸ در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر اجرا می شود . متن این نمایش توسط ایوب آقاخانی و توحید معصومی دراماتورژی شده است و ایوب آقاخانی، سامان دارابی، مرضیه صدرایی و الهه زحمتی ، بازیگران این نمایش هستند . خبرنگار تئاتر فستیوال در گفت و گویی با دکتر مسعود دلخواه ، کارگردان و بازیگر شناخته شده تئاتر ، نظر او را درباره این نمایش جویا شده است که می توانید در ادامه بخوانید :

دکتر مسعود دلخواه ، بازیگر و کارگردان مطرح تئاتر ، درباره نمایش مگس به خبرنگار تئاتر فستیوال گفت : در دو ماه اخیر که دوستان برای دیدن تئاتر از من دعوت کرده اند ، آثار نسبتا زیادی دیده ام ، شاید هفته ای یک یا دو تئاتر می بینم . « مگس » یکی از معدود تئاترهایی است که اگر بخواهم دوباره آن را ببینم ، بازهم از دیدن آن لذت خواهم برد . چون متن خوبی دارد و دراماتورژی خوبی روی آن صورت گرفته است .

او ادامه داد : مهم ترین مسئله در نمایش “مگس” این است که با تماشاگر ارتباط خوبی برقرار می کند و طنز اثر درآمده است بدون آنکه لوث شود . در آثار کمدی و طنز ، مرز باریکی وجود دارد که اگر طنز آن بیشتر شود ، نمایش را خراب می کند ولی خوشبختانه طنز این نمایش درآمده است . طراحی صحنه این نمایش را بسیار دوست داشتم چرا که بسیار ساده است و به فضا سازی کمک می کند .

او همچنین درباره بازی بازیگران روی صحنه توضیح داد : بازی ها در این نمایش بسیار هماهنگ است . یک انرژی هماهنگ از جانب بازیگران روی صحنه وجود دارد که بسیار مهم است . چون بعضی اوقات دیده می شود  که در برخی آثار ، چهار بازیگر روی صحنه حضور دارند که انرژی دو نفر از آن ها با دیگری فرق می کند . فکر می کنم مهمترین کاری که قطعا به کمک کارگردان در این نمایش انجام شده ، این است که انرژی هایشان هماهنگ شده بود و به گونه ای انرژی های یکدیگر را حمایت می کردند و تماشاگر آن را حس می کرد و از آن لذت می برد .

در ادامه این کارگردان تئاتر گفت : « مگس » یک تئاتر حرفه ای با یک متن خوب است و مهم ترین مسئله این است که با تماشاگر ارتباط برقرار می کند و این مهم تر از هر چیزی است . برخلاف آثاری که روی صحنه می رود و پس از تماشای آنها این سوال پیش می آید که اساسا چرا این اثر را کار کرده اند ؟ یا بازی هایی در آن وجود دارد که بیشتر به داد و فریاد و سر و صدا تبدیل شده اند و اصلا ربطی به بازیگری ندارد !! ، در نمایش « مگس » خوشبختانه ، « لحظه » ساخته می شود و بازی بازیگران ، طراحی صحنه ، کارگردانی و حتی نورپردازی بسیار هماهنگ است و در کل من آن را یک اثر خوب تلقی می کنم.

دکتر دلخواه در پایان با بیان اینکه از تماشای این نمایش لذت برده است ، اضافه کرد : به نظر من حیف است ، کسانی که دوست دارند نمایش خوبی را ببینند و از دیدن اثری لذت ببرند ، دیدن این نمایش را از دست بدهند . تشویق می کنم برای دیدن این نمایش بیایند و به نظرم در حال حاضر ، یکی از آثار خوب روی صحنه است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *