در گفت و گو با تئاتر فستیوال :

دیوید دویشویلی : تئاتر پیامی از آزادی و دموکراسی برای مردم است .


نمایش ” در اعماق ” نوشته ماکسیم گورکی و به کارگردانی دیوید دویشویلى از کشور گرجستان یکی دیگر از نمایش هایی است که در بخش بین الملل سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر در تالار وحدت به روی صحنه رفت . به همین بهانه خبرنگار تئاتر فستیوال گفت و گویی با کارگردان این اثر داشته است که می توانید آن را در ادامه بخوانید .

تئاتر فستیوال

دیوید دویشویلی در توضیح نمایش ” در اعماق “ گفت : این نمایش براساس نوشته ماکسیم گروکی ، نمایشنامه نویس شهیر روس است که ما ورژن اصلی نمایشنامه را اجرا کرده ایم . این نمایش درباره انسان هایی است که زیر خط زندگی به سر می برند و تا امروز نسخه های متفاوتی از این نمایشنامه اجرا شده است .

او در ادامه در مورد کمپانی تئاتر خود توضیح داد : کمپانی ما ، کمپانی تئاتر گرجستان است و در سراسر جهان سفر می کنیم . نمایش هایی که اجرا می کنیم قطعا فقط از نمایشنامه نویسان گرجستانی نیست و از نمایشنامه های خارجی نیز استفاده می کنیم ، همچنین ما نویسنده های خودمان را داریم و کمپانی ما فقط در گرجستان مشهور نیست ؛ بلکه در اروپا شناخته شده است .

دویشویلی همچنین در مورد نمایش هایی که در گرجستان به روی صحنه می روند به خبرنگار تئاتر فستیوال گفت : سبک های متفاوتی از تئاتر در گرجستان اجرا می شود ، گاهی نمایش های کلاسیک ،  بعضی وقتها پرفورمنس ، گاهی باله و گاهی نمایش های موزیکال اجرا می شود ، در واقع به این بستگی دارد که تماشاچی چه چیزی بخواهد . ما در آزادی و دموکراسی مطلق به سر می بریم و می توانیم انتخاب کنیم که چه نمایشی را اجرا کنیم . جدای از اینکه کارگردان ها یا تهیه کننده ها چه می خواهند ، تئاتر معنایی دارد که پیامی از آزادی و دموکراسی برای مردم است .

او اضافه کرد : همه ی نمایش های من درباره این است که چه پیامی می خواهیم به انسان ها بدهیم و در این نمایش هم این پیام وجود دارد که همه چیز همان گونه نیست که تو فکر می کنی ،  آدم های این نمایش می خواهند بگویند که چیزهای بسیاری در مورد تفکر و ذهن آدم ها وجود دارد . در واقع تئاتر راه خوبی برای انتقال پیام از طریق درام است.

این کارگردان تئاتر با بیان اینکه در گرجستان مردم تئاتر خوب را دوست دارند ، در مورد استقبال از تئاتر در گرجستان گفت : استقبال از هر نمایش در گرجستان به فرم اجرایی آن ، اینکه مثلا موزیکال ، درام یا کمدی باشد ؛ بستگی ندارد بلکه باید آن تئاتر کیفیت خوبی داشته باشد .

کارگردان نمایش “در اعماق” در پایان گفت : من اولین بار است که به ایران می آیم و به  نظرم شما مردم فوق العاده ای دارید و سپاسگذارم که برای دیدن این نمایش آمدند و بازخورد و واکنش ها در دو روزی که نمایش اجرا شد ،  شگفت‌انگیز و بسیار خوب بود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *