در جشنواره تئاتر فجر

معلولان ذهنی و مبتلایان سندروم داون با ۳ نمایش به روی صحنه می روند


 رسول حق شناس کارگردان تئاتر سه نمایش را با حضور معلولان ذهنی و مبتلایان سندروم داون در این دوره از جشنواره تئاتر فجر اجرا می‌کند.
تئاتر فستیوال
به گزارش تئاتر فستیوال ، این کارگردان تئاتر که سال‌هاست نمایش‌هایی را با حضور معلولان ذهنی و مبتلایان به سندروم داون اجرا می کند، در این دوره از جشنواره نیز با حضور همین افراد، نمایش صحنه‌ای «ننه ماهی ـ چترهای سپید» و نمایش خیابانی «افسانه دشت بی باران» را اجرا می‌کند.
حق شناس در گفتگو با روابط عمومی سی وپنجمین جشنواره بین‌المللی جشنواره تئاتر فجر، درباره تاثیر اجرای نمایش بر توان خواهان سندروم داون و معلولان ذهنی گفت: زمانی اجرای این آثار، تاثیرات مثبتی را به همراه می‌آورد که برای مخاطب عادی اجرا شود تا آنها هم به توانایی این افراد پی ببرند.
وی افزود: درواقع با اجرای این آثار نمایشی می‌خواهیم نگاه ترحم‌آمیز مردم را تبدیل به احترام و ترس خانواده‌ها را به اعتماد تبدیل کنیم چرا که بسیاری از مردم فکر می‌کنند این افراد شخصیت‌های پرخاشگری دارند. درصورتیکه این طور نیست.
حق‌ شناس با بیان اینکه چند سالی برای حضور در جشنواره منتظر شده است، بیان کرد: هربار که به دبیرهای سال گذشته جشنواره تئاتر فجر مراجعه می‌کردیم، آنها برای حضور این هنرمندان ممانعت می‌کردند. به همین دلیل برای حضورمان در جشنواره چند سالی فاصله ایجاد شد.
وی درباره تاثیرات اجرای نمایش این آثار برای خود اشخاص سندروم داون و معلولان ذهنی توضیح داد: خانواده‌هایی بودند که با تماشای این آثار به توانایی‌های فرزندان خود که دچار این مشکل هستند، بیشتر اعتماد کردند و فاصله میان‌شان از بین رفته است.
حق‌شناس به برگزاری چند کارگاه‌ آموزشی در کنار اجرای این نمایش‌ها اشاره کرد و افزود : در این حین کارگاه‌هایی را برپا کرده‌ایم که با دو موضوع «مانیفست تئاتردرمانی و قوانین تئاتردرمانی بایدها و نبایدها» برگزار می‌شود.
گفتنی است اجرای اول نمایش خیابانی «افسانه دشت بی باران» ۴ بهمن انجام شد. این نمایش ۸ بهمن ساعت ۱۸ در محوطه تئاتر شهر اجرا دارد.
همین نمایش ۱۱ بهمن نیز ساعت ۱۸:۳۰ در فضای باز تئاتر شهر اجرای دیگر خواهد داشت.
همچنین نمایش «ننه ماهی ـ چترهای سپید» روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه ۸، ۹ و ۱۰ بهمن ماه در تماشاخانه استاد مشایخی به صحنه می‌رود. این نمایش در تاریخ‌های یاد شده راس ساعت ۱۸ و به مدت ۲۵ دقیقه اجرا دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *