رضا گوران با “مده آ” به استونی می رود


رضا گوران برای برگزاری یک کارگاه آموزشی با گروهی از بازیگران استونی راهی این کشور می‌شود.

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال، این کارگردان تئاتر که با همراهی چند کارگردان ایرانی دیگر راهی این سفر می‌شود، درباره این همکاری مشترک به ایسنا، گفت: این سفر به دعوت دو کمپانی «رام» و «موندو» که دو کمپانی در استونی هستند، انجام می‌شود و قرار است طی آن چند کارگاه ۱۰ روزه توسط کارگردان‌های ایرانی برای بازیگران استونی برگزار شود.

او اضافه کرد: قرار است در این کارگاه‌ها بر متون کلاسیک کهن کار کنیم و من نمایشنامه «مده‌آ» اثر «اوریپید» را انتخاب کرده‌ام. این کارگاه‌ به منظور پیش زمینه‌ای برای خلق یک کار مشترک برگزار می‌شود و در حال حاضر مشغول بررسی بیوگرافی، عکس و فیلم‌های بازیگران استونی هستم تا از میان آنها چند نفر را انتخاب کنم.

گوران ادامه داد: از ایران فقط محسن ابوالحسنی همراه من است که قرار است هم در نمایش‌ام بازی کند و هم در کار پژوهش به من کمک خواهد کرد.

به گفته کارگردان نمایش‌های«می‌خوام بخوابم» و «ابرهای پشت حنجره»، این سفر اوایل مهرماه انجام می‌شود و نمایشنامه «مده‌آ» در طول ۱۰ روز در این کارگاه، آداپته و اقتباس خواهد شد.

این هنرمند تئاتر که پیش از این هم نمایش‌نامه‌های دیگری را اقتباس کرده است، درباره شیوه اقتباس خود از نمایش‌نامه«مده آ» توضیح داد: این اقتباس و بازنویسی توسط خودم انجام می‌شود اما برخلاف نمایش‌های دیگرم، کلام و دیالوگ، کمترین حجم اثر را در برمی‌گیرد و اقتباس من بیشتر مبتنی بر تصویر و موسیقی و بعد کلام است.

رضا گوران چندی پیش نمایش «مرداب روی بام» را بر اساس نمایشنامه «دوشیزه رزیتا» اثر فدریکو گارسیا لورکا در تماشاخانه ایرانشهر اجرا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *