روند چهار ماهه کارگاه‌های آموزشی به نمایش گذاشته می شود


گلزار محمدی، مسوول بخش کارگاه‌های آموزشی سومین جشنواره تئاترشهر، از تولید و اجرای شش اثر نمایشی در بخش‌های نمایشنامه خوانی و جنبی خبرداد که محصول روند چهار ماهه بخش کارگاه‌های آموزشی را به نمایش می‌گذارند.

تئاتر فستیوال

به گزارش تئا‌تر فستیوال ، محمدی درباره شکل گیری این کارگاه‌ها گفت: «برای برگزاری کارگاه‌ها با استادان مختلفی گفت‌و‌گو شد و آن‌ها شرح درس‌هایی را ارایه دادند که از سطح بالایی نیز برخوردار بودند ولی به دلیل تداخل زمانی با برنامه‌ها امکان همکاری با همه این استادان را نداشتیم. در نتیجه، از میان همه شرح درس‌هایی که از هنرمندان و استادان مختلف دریافت کرده بودیم شش کلاس آموزشی و یا کارگاه به مرحله اجرا رسیدند.»

وی با بیان اینکه بحث مخاطب‌شناسی و نیاز دانشجویان و هنرجویان تئا‌تر دراین کارگاه‌ها مورد توجه بود، ادامه داد: «برای انتخاب موضوعات جلاسات متعددی با دبیرجشنواره و دبیراجرایی داشتیم و نسبت به مخاطب‌شناسی که درباره هر فرهنگسرا و نیازسنجی که از هنرجویان تئا‌تر و دانشجویان هنرهای نمایشی داشتیم کارگاه‌ها را انتخاب کردیم. آموزش کامل یعنی رودرویی مستقیم هنرجویان با یک نمایش و آشنا شدن از پایه تا اجرا، نوشتن طرح، نمایش نامه و بازیگری تا آماده کردن یک نمایش برای اجرا هدف کلی کارگاه‌های آموزشی قرار گرفته و بر همین سیاق به اجرا در آمد.»

وی با اشاره به پروسه چهار ماهه کارگاه‌های آموزشی اظهار داشت: کارگاه «از متن تا اجرا» با حضور داریوش مودبیان را از ۱۲ تیر آغاز کردیم که تا ۲۹ شهریور ادامه داشت، کارگاه «نمایش نامه نویسی» محمد چرمشیر هم که از ۱۴ مرداد آغاز شده تا هشتم مهر ادامه دارد. کارگاه «بازیگر و دغدغه‌ها» فرهاد تجویدی از دوم مرداد تا ۳۰ شهریور برگزار شد، کارگاه آموزشی «تئا‌تر ماسک کامل» غلامرضا شهبازی به مدت سه روز از ۲۳ تا ۲۷ شهریور بود، کارگاه «تئا‌تر و محیط» احسان فلاحت پیشه هم از ۱۱ مرداد تا ۳۱ شهریور ادامه داشت و کارگاه «طراحی و تولید نمایش بیمارستانی» با حضور آرش صادقیان حقیقی، در جدول کارگاه‌های آموزشی جشنواره جا گرفت و در حال برگزاری است.»

محمدی با بیان اینکه خوشبختانه شاهد استقبال مخاطبان در این دوره از کارگاه‌ها بودیم، گفت: «کارگاه استاد چرمشیر با حضور ۶۰ دانشجو در حال برگزاری است و با توجه به درخواست هنرجویان این کارگاه به مدت یک ترم دیگر در فصل پاییز به کار خود ادامه می‌دهد که در صورت قطعی شدن به اطلاع دوستان خواهد رسید.»

وی ادامه داد: «کارگاه «از متن تا اجرا» که با حضور داریوش مودبیان در حال برپایی است در ایام جشنواره سه اجرای نمایش نامه خوانی دارد. در این کارگاه دانشجویان از طرح تا نمایش نامه نویسی و در ‌‌نهایت اجرای نمایش نامه خوانی را یاد خواهند گرفت.»

به گفته محمدی، بازیگری و دغدغه‌های آن یکی از سیاست‌های کاری فرهاد تجویدی است که با حضور ۳۷ نفر علاقه‌مند و دانش آموخته نوجوان و جوان تئا‌تر در حال برگزاری است. این کارگاه یک اجرا در بخش جنبی جشنواره دارد.

وی با این توضیح که کارگاه «تئا‌تر و محیط» که آقای فلاحت پیشه آن را هدایت می‌کند نیز منجر به یک اجرا خواهد شد که در بخش جنبی جشنواره به روی صحنه می‌رود، افزود: «کارگاه «طراحی و تولید نمایش بیمارستانی» نیز در طول برگزاری جشنواره در چند بیمارستان تهران اجرا می‌کند. گروه «نمایش مفید» چند سال است که نمایش‌های برای اجرا در بیمارستان‌ها تولید می‌کند و این بار این اتفاق هنری با همکاری جشنواره «تئاترشهر» قرار است به سرانجام برسد.»

وی همچنین اضافه کرد: «جشنواره فضای مناسبی برای تکمیل داشته‌های علاقه مندان هنر تئا‌تر است. جشنواره «تئا‌تر شهر» اگرچه جوان است ولی در حال برگزاری سومین دوره آن هستیم که با استقبال گروه‌های مختلف نمایشی روبرو بوده. این جشنواره حامی نیروهای جوان، کوشا و با استعداد است و چه خوب که بتوان از این موقعیت به خوبی استفاده کرد.»

اجراهای سومین جشنواره تئا‌تر شهر توسط سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران ۱۱ مهرماه ۱۳۹۳ در مراکز فرهنگی و هنری شهر تهران برگزار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *