در گفت و گو با تئاتر فستیوال :

سامان ارسطو : امیدوارم سال آینده در تئاتر شهر اجرا بروم .


در سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر ، سامان ارسطو نمایش ” همان باش که نیستی ” را در تماشاخانه فانوس به روی صحنه برد . خبرنگار تئاتر فستیوال ، به همین بهانه گفت و گوی کوتاهی با او انجام داده است که می توانید در ادامه بخوانید :

%d8%b3%d8%a7%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d8%b1%d8%b3%d8%b7%d9%88-%d8%aa%d8%a6%d8%a7%d8%aa%d8%b1-%d9%81%d8%ac%d8%b1

سامان ارسطو درباره ی علت حضور خود در سی و پنجمین جشنواره تئاتر فجر به خبرنگار تئاتر فستیوال گفت : اگر در بخش به علاوه فجر حضور پیدا کرده ام فقط به خاطر تماشاخانه فانوس بوده است چرا که یکی از بهترین سالن هایی است که من دیده ام و دو آدم خوب و فرهیخته خانم دکتر شاهرخی و آقای یونس زاده آن را مدیریت می کنند .
او در خصوص عدم حضور این نمایش در بخش اصلی جشنواره توضیح داد : به خاطر کم لطفی آقای سعید اسدی که پارسال ما را در بخش مرور تئاتر ایران جا نداد ، در بخش اصلی جشنواره حضور ندارم . این پیغامی به آقای سعید اسدی است که مدعی هستند استاد دانشگاه تربیت مدرس و حامی تئاتری ها هستند ولی متاسفانه فقط تئاتر های کلیشه ای را می پسندند .  چون آقای اسدی اهل نیشگون گرفتن نیستند . تئاترهایی که از متن و بطن اجتماع می آید و حرفی برای گفتن دارند و به قول معروف یک نیشگون می‌گیرند ، را دوست ندارند .

وی با تاکید بر اینکه حضور او در این دوره از جشنواره تئاتر فجر فقط به خاطر تماشاخانه فانوس بود ، اذعان داشت :  سال گذشته هم به من گفتند در بخش ” به علاوه فجر ” و در تماشاخانه سه نقطه اجرا بروم ولی من انصراف دادم چون نمایش مرا در بخش مرور تئاتر فجر ایران رد کرده بودند . امسال  هم اصلاً در این بخش شرکت نکرده ام و کارم را ارائه ندادم . فقط چون تماشاخانه فانوس در بخش به علاوه فجر حضور داشت من هم نمایش ” همان باش که نیستی ” را به روی صحنه برده ام .

ارسطو با ابراز امیدواری به اجرای نمایشی در مجموعه تئاتر شهر در سال آینده ، در خصوص مشکلات خود گفت :  امیدوارم که در سال ۹۶ در تئاتر شهر اجرا بروم . می‌خواهم این پیغام را به وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی بدهم که حق من است که در تئاتر شهر اجرا بروم . حق بچه های من است از آن پولی که بعضی ها می گیرند و بیلبوردهای میلیونی دارند ، از بودجه ای که می گیرند من هم حق دارم که فقط یک سالن خالی در تئاتر شهر داشته باشم . همانطور که سال گذشته وقتی سالنی در اختیار من قرار دادند ، نمایش من با استقبال بسیار خوبی رو به رو شد و سالن پر از تماشاگر بود .

او راجع به اضافه شدن بخش به علاوه فجر به جشنواره افزود : نظر خاصی در این رابطه ندارم چرا که بچه ها دارند به صورت خودجوش بخش به علاوه فجر را اجرا می‌کنند و تفاوتی با شرایط عادی ندارد . اگر قرار است عدالتی وجود داشته باشد که تساوی اتفاق بیفتد ، قرار نیست این کلان بودجه ها فقط در جیب کسانی برود که در ایرانشهر ، تئاتر شهر و تالار وحدت اجرا می روند . قرار است این بودجه های کلان بین همه تقسیم بشود .

در پایان کارگردان نمایش همان باش که نیستی ” ادامه داد : شما می توانید در مورد نمایش من حرف بزنید و نقد کنید که زحمتی که این کار دارد و جنس تمریناتی که انجام می دهیم چقدر سخت تر است تا یک کاری که کپی است و آقایان بودجه های آنچنانی می گیرند . البته بعضی وقت‌ها می‌گویم که چرا باید گله کنم . جای گله ای نیست همین است یا باید با همین وضعیت کار کنیم یا نه .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *