سهراب سلیمی : نمایش “ناسور” تمام آیین ها را به خدمت درام در آورده است .


نمایش ” ناسور ” به نویسندگی خیرالله تقیانی پور و کارگردانی افسانه زمانی بعد از اجرا در هفدهمین جشنواره نمایش های آیینی – سنتی ، اجرای عمومی خود را در تالار حافظ پشت سر می گذارد . سهراب سلیمی کارگردان پیشکسوت تئاتر یکی از هنرمندانی است که تا به امروز به تماشای این نمایش نشسته است . به همین بهانه نظر وی را در رابطه با اجرای نمایش “ناسور” جویا شدیم که می توانید در ادامه بخوانید :

سهراب سلیمی - نمایش ناسور پیشنهاد می شود

سهراب سلیمی با بیان اینکه اصولا کارهای آقای خیرالله تقیانی پور را دوست دارد ، گفت : در سال گذشته که به عنوان یکی از داوران در جشنواره ی تئاتر فجر حضور داشتم ، نمایش ” بوقلمون ” به عنوان بهترین کار جشنواره شناخته شد و خوشحالم که امروز اثر دیگری از ایشان را بر روی صحنه می بینم .

سلیمی درباره نمایش ناسور توضیح داد : می توانیم تمام شناخت و دقت نظری که خیرالله تقیانی پور روی آیین ها و نمایش های ایرانی ، به خصوص در مناسبات ، مناسک و مراسمات به ویژه صد سال اخیر دارد را در روند عاشقانه و ملودرام این نمایش ببینیم . رمز و راز استفاده ی بهینه ای که از مجلس خوانی ، تعزیه و تمام آیین ها می کند و آنها را کاملا به خدمت درام در می آورد ، برای بازگشایی یک اثر رمانتیک و عاشقانه ، درخور توجه است .

این کارگردان تئاتر با انتقاد از انتخاب سالن حافظ برای اجرای نمایش “ناسور” ، عنوان کرد : به اعتقاد من این اثر در محل اشتباهی اجرا می شود . این نمایش اگر در تناسب و فراخور تالاری مثل چهارسو و قشقایی قرار می گرفت ، به خصوص در این نوع درام ها که متکی به کلام است ، زمینه های ارتباطی بهتری برقرار می کرد که متاسفانه در این سالن با حذف مسائل پژواکی صدا این مسئله را تحت الشعاع قرار داده است  .

این مدرس تئاتر درباره بازی بازیگران و کارگردانی نمایش ناسور ” گفت : من از همه بازیگران این کار شناخت قبلی دارم و با بعضی از آنها هم در صحنه تجربه داشته ام . بازی خانم ها نسیم ادبی و رویا میرعلمی و در نهایت خانم گیتی قاسمی را خوب می شناسم . در این نمایش هر کدام در جای خودشان ارزش ها و توانایی های شان را نشان دادند . در نهایت کارگردانی استرلیزه ای بر کار حاکم بود که بدون شلوغ کردن و تحت الشعاع قرار دادن فرم های بی اساس ، با یک نگاه استرلیزه کار را پیش برد .

  سلیمی در پایان افزود : برای من نمایش “ناسور” کار درخور توجه و قابل قبولی بود . صحبت های من جدای از تاثیرات تبلیغاتی است . این نگاه ، باور من است . به عنوان یک تماشاچی از کار لذت بردم و به عنوان یک اثر جذاب و دوست داشتنی در خاطرم خواهد ماند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *