سهم استان‌های ایران از ششمین روز جشنواره‌ تئاتر فجر


در ششمین روز از سی و هفتمین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر فجر پنج نمایش در بخش صحنه‌ای از استان‌های مازندران، خراسان شمالی، گیلان، خراسان رضوی و لرستان و چهار نمایش در بخش خیابانی از استان‌های گیلان (دو اثر)، آذربایجان غربی و کردستان میزبان علاقه‌مندان می‌شوند.

به گزارش تئاتر فستیوال به نقل از روابط عمومی سی و هفتمین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر فجر، سهم استان‌های ایران منهای تهران از ششمین روز جشنواره‌ی سی و هفتم، شنبه ۲۷ بهمن پنج نمایش در بخش صحنه‌ای و چهار نمایش در بخش خیابانی است.

بر این اساس در بخش صحنه‌ای نمایش‌های «خانه سیاه است» از استان مازندران، شهر آمل، «بازگشت به خانه» از استان خراسان شمالی، شهر بجنورد، «مادر» از استان گیلان، شهر رشت، «رومئو و ژولیت» از استان خراسان رضوی، شهر مشهد و «بازگشت» از استان لرستان، شهر خرم‌آباد روی صحنه می‌روند. همچنین در بخش خیابانی نمایش‌های «دعای آفتاب» از استان گیلان، شهر لاهیجان، «تیک‌تاک» از استان آذربایجان غربی، شهر بوکان، «آغوش بی‌مهر زمین» از استان گیلان، شهر سیاهکل و «دایره، مربع، مستطیل» از استان کردستان، شهر سنندج میزبان علاقه‌مندان می‌شوند.

نمایش «خانه سیاه است» به نویسندگی و کارگردانی محسن اردشیر از آمل با مدت زمان ۶۰ دقیقه در دو نوبت ۱۷ و ۲۰ در سالن اصلی مجموعه‌ی تئاتر شهر روی صحنه می‌‌رود.

محسن اردشیر در این نمایش که در بخش مهمان اجرا می‌شود با بهره‌مندی از زندگی و اشعار فروغ فرخزاد به دنبال آن است تا دغدغه‌های خود را در زمانه‌ی اکنون روی صحنه بیاورد.

«بازگشت به خانه» به نویسندگی محسن براتی و محمد شاکری و کارگردانی محمد شاکری از بجنورد با مدت زمان ۶۵ دقیقه در دو نوبت ۱۸:۳۰ و ۲۰:۴۵ در قالب بخش «مسابقه‌ی ایران دو» در تالار چهارسوی مجموعه‌ی تئاتر شهر روی صحنه می‌رود.

در خلاصه نمایش «بازگشت به خانه» آمده است: نرگس و مجید به زودی مجبور خواهند شد که از یکدیگر جدا شوند، اما زمان تفسیر دیگری از این جدایی دارد.

نمایش «مادر» به نویسندگی فلوریان زلر و کارگردانی مجید کاظم‌زاده‌مژدهی از رشت با مدت زمان ۷۰ دقیقه در دو نوبت ۱۷ و ۱۹ در تئاتر مولوی روی صحنه می‌رود.

این نمایش در بخش «مسابقه‌ی تئاتر بین‌الملل» اجرا می‌شود و در خلاصه داستان آن آمده است: یکشنبه جشن تولد مادر است و شوهرش باید به سمیناری در دیژون برود و پسرش پیش الودی است. این هراس از تنهایی و فراموشی، مادر را به سمت خودکشی سوق می‌دهد و…

نمایش «رومئو و ژولیت» به نویسندگی میلاد کاشانی و مسعود صفری از مشهد با مدت زمان ۸۰ دقیقه در دو نوبت ۱۸ و ۲۰:۳۰ در تالار حافظ روی صحنه می‌رود.

این نمایش در بخش «مسابقه‌ی ایران یک» اجرا می‌شود و اقتباسی آزاد از نمایشنامه «رومئو و ژولیت» ویلیام شکسپیر است.

نمایش «بازگشت» به نویسندگی امین ابراهیمی و کارگردانی احسان ملکی‌راد از خرم‌آباد با مدت زمان ۷۰ دقیقه در دو نوبت ۱۷ و ۱۹ در تماشاخانه‌ی سرو روی صحنه می‌رود.

این نمایش در بخش «مسابقه‌ی ایران دو» اجرا می‌شود و در خلاصه‌ داستانش آمده است: زن و مردی برای زیارت به کربلا می‌روند و در پی وقوع یک عملیات انتحاری، تمام مدارک شناسایی‌شان را گم می‌کنند و به یک خرابه پناه می‌برند.

در ششمین روز از سی و هفتمین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر فجر در بخش تئاتر خیابانی چهار نمایش اجرا می‌شود.

نمایش «دعای آفتاب» به نویسندگی و کارگردانی محمدعلی صادق‌حسنی از لاهیجان با مدت زمان ۲۰ دقیقه نخست ساعت ۱۰:۳۰ در ایوان انتظار متروی میدان ولیعصر (عج) و سپس ساعت ۱۶ در محوطه‌ی مجموعه‌ی تئاتر شهر اجرا می‌شود.

در خلاصه داستان «دعای آفتاب» آمده است: مردم گیلان معتقد بودند زمانی که باران زیاد می‌بارد و محصولات کشاورزی آنان نابود می‌شود، باید دست به دعا ببرند و از خداوند طلب آفتاب کنند.

نمایش «تیک‌تاک» به نویسندگی الناز غفاری و کارگردانی نازیلا امینی از بوکان با مدت زمان ۳۰ دقیقه نخست ساعت ۱۱ در ایوان انتظار متروی میدان ولیعصر (عج) و سپس ساعت ۱۶:۳۰ در محوطه‌ی مجموعه‌ی تئاتر شهر اجرا می‌شود.

این نمایش در شش اپیزود با لهجه‌های مختلف به بیان معضلات و مشکلات جامعه از قبیل طلاق، مشکلات اقتصادی، معضل کولبرها، دور ماندن خانواده‌ها از یکدیگر، اتلاف وقت و… می‌پردازد.

«آغوش بی‌مهر زمین» به نویسندگی و کارگردانی محمود فرضی‌نژاد از سیاهکل با مدت زمان ۲۵ دقیقه در محوطه‌ی خانه‌ی هنرمندان ایران اجرا می‌شود.

این نمایش درباره‌ی مبارزه‌ی مادران و دختران کرد است که در کمرکش‌ کوه‌ها به جای پوشیدن رخت زندگی، در مقابل نیرنگ اربابان جور و تفنگ قرار گرفته‌اند و در مسیر زندگی ناچار به کوچ می‌شوند.

محوطه‌ی خانه‌ی هنرمندان ایران در این روز همچنین میزبان «دایره، مربع، مستطیل» به نویسندگی و کارگردانی افشین خدری از سنندج می‌شود که با مدت زمان ۲۰ دقیقه میزبان علاقه‌مندان خواهد شد.

این نمایش سعی دارد بخشی از سیاست‌های ابرقدرت‌های دنیا (بریتانیا، فرانسه، روسیه و امریکا) را برای غارت نفت خاورمیانه نشان دهد.

سی و هفتمین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر فجر از ۲۲ بهمن تا چهارم اسفند به دبیری نادر برهانی‌مرند در جریان است.

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *