در گفت و گوی اختصاصی با تئاتر فستیوال :

سید علی موسویان : مهم ترین رکن تئاتر ، تماشاگر است .


نمایش “آقا دلبر” به نویسندگی و کارگردانی سید علی موسویان در تماشاخانه سنگلج اجرا می شود . به همین بهانه خبرنگار تئاترفستیوال گفت و گویی با کارگردان این نمایش انجام داده است که می توانید در ادامه بخوانید :

در رابطه با ایده ی اولیه  نوشتن متن ” آقا دلبر”  برای مخاطبانمان توضیح دهید ؟

همیشه دغدغه ی این را داشتم که نمایشی با موضوع ناصرالدین شاه قاجار کار کنم. بار ها تصمیم گرفته ام که این کار را انجام دهم ولی قسمت نمی شد تا اینکه یک نوبت اجرا در تالار سنگلج داشتم  .به دلیل این که این تالار ، قدیمی است و معمولا نمایش های ایرانی و کمدی در آن اجرا میشود ، تصمیم گرفتم که نمایشنامه ای با این موضوع به روی صحنه ببرم .

تحقیقات و پژوهش آن حدود یک ماه و نیم زمان برد و یک ماه هم برای نوشتن آن وقت گذاشتم . بعد از ارائه به تماشاخانه سنگلج پذیرفته شد و تمریناتمان را هرچند دیر ، آغاز کردیم .

در این مدت مدیریت تالار سنگلج عوض شد . آقای علی عابدی ، مدیریت قبلی تماشاخانه و مدیریت فعلی سرکارخانم مقتدی و همکاران عزیزشان زحمت بسیاری کشیدند . حالا دیگر اجرای نمایش مان شروع شده است . از همه ی مخاطبین تئاتر دعوت میکنم که از کل جریان تئاتر و اجراهای تئاتر حمایت کنند و در کنار حمایت هایشان حتما نمایش “آقا دلبر” را هم در دستور کارشان قرار دهند .

شما تجربه اجرای چندین نمایش ایرانی را دارید . علاقه تان به چه دلیل است ؟

به خاطر این که فضای نمایش کمدی ایرانی را بیشتر می پسندم  و احساس میکنم مخاطب ما مخصوصا مخاطب عام ، آن را بیشتر میفهمد و روی خوش به آن نشان میدهد . از سوی دیگر تالار سنگلج نیز تالاری است که بیشتر مخاطب عام از آن استفاده میکند . بنابراین باید نمایشی در آن اجرا شود که همسو با فرهنگ ما باشد .

البته حرف من نافی این نیست که نمایش و پی اس های خارجی و حتی کمدی های خارجی در آن جا اجرا نشود . اما من ترجیح می دهم اگر قرار است نمایش کمدی اجرا کنم نوعی باشد که برخواسته از فرهنگ و پیشینه تئاتری خودمان باشد .

در رابطه با شکل گیری گروه نمایش تان و انتخاب بازیگران این نمایش توضیح دهید ؟

گروه تئاتر “تلنگر” از سال ۱۳۸۴ به صورت حرفه ای تئاتر کار میکند و بسیاری از مخاطبین گروه ما را می شناسند. تعدادی از بازیگران مثل حسین شفیعی ، هدی آهنگر ، سروش طاهری و محمد بی ریا در این گروه ثابت هستند و متناسب با نمایشی که کار می کنیم ، با این بازیگران همکاری می کنیم . بعضی از دوستان را هم به صورت مهمان به گروه دعوت می کنیم . در این اجرا سخت ترین انتخاب من ، انتخاب بازیگر نقش “کوچول آقا” بود . چون می خواستم فردی باشد که  قد بسیار کوتاهی داشته باشد و پیدا کردن بازیگری خوب با فیزیک بسیار خاص خیلی سخت بود . ولی خدا را شکر این اتفاق افتاد و بسیار راضی هستم . امیدوارم مخاطبی هم که نمایش را می بیند راضی باشد .

تا به حال بازخورد مخاطبینی که به دیدن اجرایتان آمده اند چگونه بود ؟

مهم ترین ارکان تئاتر برای من و اهالی تئاتر ، تماشاگر است . خدا را شکر مخاطبان در هفته ی اول ، اجراهایمان را دوست داشتند . بسیاری از تماشاگران بودند که بیش از دو بار به دیدن نمایش مان آمده اند . امیدوارم تا پایان اجراهایمان سالن پر از تماشاچی باشد و از تمام تئاتر ها حمایت کنند .

تصمیم دارید این نمایش را در جشنواره نمایش های آیینی سنتی هم اجرا کنید ؟

برنامه ای برای آن ندارم ولی اگر که بشود میخواهم فیلم این اثر را برای شرکت در جشنواره تئاتر فجر ارائه بدهم . در ماه های آینده هم شاید در یک سالن خصوصی اجراهایمان را ادامه دهیم .

و صحبت پایانی ؟

یک صحبت تکراری با مخاطبان تان دارم : ذره ای بیشتر با تئاتر آشتی کنیم . این فرهنگ را یاد بگیریم که برای دیدن تئاتر برویم و بلیط بخریم . این تصمیم را از خودم شروع کرده ام . حدود یک سال است برای دیدن هر تئاتری می روم حتی اگر رفیق من باشد ، بلیط می خرم . امیدوارم این فرهنگ جا بیفتد . خودمان از خودمان بلیط بخریم و از تمام تئاترهای روی صحنه چه در تالارهای خصوصی و چه دولتی حمایت کنیم .

۶ نظر ثبت شده است .

 1. علیرضا شمسایی گفت:

  دمت گرم ، یه بار رفتیم تئاتر دیدیم حال کردیم بالاخره

 2. ت ی ا ت ر گفت:

  لایک

 3. ترانه عباسی گفت:

  وااای خیلی خندیدیم . خسته نباشید میگم . عااالی💗💗💗

 4. امیر گفت:

  Ajab shaahi bood in shaahe nemayesh ♥️♥️♥️

 5. توانا گفت:

  خیلی خندیدیم این تیاترای ایرانی خیلی خوبن

 6. سلیمان گفت:

  خسته نباشید آقای موسویان. خندوندن مردم در این شرایط واقعا ثواب داره دمتون گرم♥️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *