برای حمایت از تولید و اجرای آثار نمایشی ،

یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان به تئاتر استان ها پرداخت شد .


مهدی شفیعی مدیر کل هنرهای نمایشی از پرداخت یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان به انجمن هنرهای نمایشی استان های کشور خبرداد.

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال به نقل از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی ، مهدی شفیعی در گفت و گویی که درباره حمایت اداره کل هنرهای نمایشی از گروه های نمایشی استان ها داشت اعلام کرد: سال ۹۵ نزدیک به ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بابت فعالیت تئاتری به استان ها کمک کرده ایم و امروز نیز پرداخت یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان مبلغ حمایت از تولید و اجرای آثار نمایشی در استان های مختلف کشور از طریق انجمن هنرهای نمایشی آغاز شده است.
وی در این خصوص توضیح داد: سال ۹۵ با تغییر آیین نامه انجمن هنرهای نمایشی استان ها، انتخاب هیات مدیره از بین گروه های ثبت شده و فعال انجام شد و ۸۰ در صد استان ها با ترکیب جدید که متشکل از هنرمندان است فعالیت می کنند. برای تکمیل این اتفاق تفاهم نامه ای برای حمایت از فعالیت استان ها منعقد شد و قرار شد مجری آن انجمن هنرهای نمایشی باشد که در بخش های مختلف متناسب با تعداد و فعالیت گروه های نمایشی از آن ها حمایت شود.
وی با اشاره به این که در از اعتبار سال گذشته تئاتر، ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بابت کمک به فعالیت-های تئاتری استانها پرداخت شده افزود: بخشی از آن از طریق ابلاغ به ادارات کل بوده و بخشی نیز به صورت مستقیم به حساب انجمن ها واریز شده است.
مهدی شفیعی گفت: پرتال انجمن هنرهای نمایشی که در یکی دو سال اخیر فعال شده، انعکاس فعالیت های استان را انجام می¬دهد و این ظرفیت را دارد که با تشکیل بانک اطلاعات تماشاگران، فروش بلیط و … گسترش پیدا کند.
وی ادامه داد: برخی از استان ها از گذشته جشنواره های موضوعی دارند که ما همچنان از آنها حمایت می کنیم. برخی از جشنواره ها هم برایمان اهمیت زیادی دارند مانند جشنواره تئاتر خیابانی مریوان، جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان، جشنواره تئاتر رضوی بجنورد و مقاومت خرمشهر خوزستان که حمایت ویژه از آن می کنیم.
وی در ادامه توضیح داد: برخی از استانها برای میزبانی حمایت می شوند مانند هفت استان که میزبان جشنواره فجر بوده اند. در عین حال کارگاه تخصصی تئاتر خیابانی را در چند استان برگزار کردیم که همچنان ادامه دارد. حمایت از اجرای عمومی آثار جشنواره تئاتر رضوی، عروسکی و صاحبدلان نیز انجام شده است. آثاری را که با این موضوعات در استان ها تولید شده بود و به اذعان کارشناسان قابلیت اجرای عمومی و عرضه برای مخاطب داشت در تفاهم نامه مورد حمایت قرار گرفت.
شفیعی درباره رویکرد این اداره کل برای سال ۹۶ تاکید کرد: حمایت از تئاتر استان ها همچنان پررنگ و با همفکری استان ها ادامه خواهد داشت. یکی از برنامه هایی که در تفاهم نامه بود و در تفاهم نامه سال ۹۶ به طور جد به آن توجه خواهد شد تقویت به زیر ساخت های نمایشی استان ها و تجهیز پلاتو ها مشابه آنچه در کرمان اتفاق افتاد است. احداث پلاتوهای مشارکتی با سایر نهادها اتفاقی بود که در بوشهر و کرمان هم افتاد و در کردستان انشا الله طی تفاهم نامه پیش خواهد رفت. پلاتو هایی که در اختیار گروه های نمایشی قرار بگیرد حتما در بخش تجهیز مشارکت می¬کنیم. اعتقاد داریم که باید حلقه تشکیل انجمن هنرهای نمایشی از بین گروه ها، حمایت مالی از تولیدات نمایشی و مکان های عرضه آثار کامل شود. در این صورت فعالیت مستمر و مداوم تئاتر اتفاق خوبی را برای هنرمندان و مخاطبان رقم می زند.
وی درپاسخ به این سوال که میزان سهم هر استان از مبالغ حمایت چه قدر است ، گفت: حمایت ها بسته به میزان گروه های ثبت شده، میزان فعالیت هایی که استان دارد، جشنواره های موضوعی مورد توافق در استان و پلاتوهایی که تأسیس شده یا در حال تأسیس است مشخص می¬شود.
شفیعی در پاسخ به این پرسش که سهم استان ها چند در صد اعتبار هنرهای نمایشی است ، نیز گفت: امسال شاهد افزایش سهم استان ها از اعتبار تئاتر هستیم به طوری که نزدیک به ۳۰ درصد از اعتبارات را به استان ها اختصاص داده ایم. آنچه مسلم است ادارات کل استان ها هم منابع مستقلی برای حمایت از تئاتر در فصل پنج دارند. کمک های معاونت و مرکز به نوعی کمک مکمل محسوب شود و همه اعتبار نیست. بخشی از کمک به استان ها مستقیم است و یک بخش نیز از طریق حمایت از حضور گروه ها در رویدادهای تئاتری کشور و اعزام ها انجام می شود. تفاهم نامه ها این را تضمین می کند و می شود با برنامه ریزی مشترک کمک های ساختارمند و با برنامه انجام داد.
مدیر کل هنرهای نمایشی درباره این مطلب که آیا ارزیابی فعالیت ها درباره صرف این اعتبار وجود دارد ، نیز تصریح کرد: این ارزیابی وجود دارد. هرچند این کمک ها باید به نسبت فعالیت های خوب استان و نیازمندی-ها افزوده شود ولی برنامه ریزی شده که کمک ها به جلب مخاطب برای تئاتر، فاصله گرفتن از اتفاقات موسمی و جشنواره ای، تولید تئاتر و یک اتفاق مداوم در استان ها کمک کند. خوشبختانه در بسیاری از استان ها این اتفاق افتاده و شاهد این هستیم که تئاتر در تعدادی از استان ها یک اتفاق پیوسته شده و روز به روز مخاطب خود را افزایش می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *