شماره‌ مهرماه‌ مجله‌ شفاهی صفیر برگزار شد


عصر روز گذشته ، جلسه‌ مجله‌ انجمن شفاهی توکا در موزه‌ خیمه‌ شب‌ بازی برگزار شد.

به‌ گزارش تئاترفستیوال به نقل از روابط‌عمومی‌ خانه‌ تئاتر، عصر روز گذشته‌، شنبه‌ ، ششم مهرماه‌ ، کانون تئاتر عروسکی خانه‌ تئاتر در موزه‌ خیمه‌ شب‌ بازی گرد هم آمدند تا مجله‌ صفیر را ضمن بازدید از این موزه‌ برگزار کنند.

در این جلسه‌هنرمندان این حوزه‌ از جمله‌ مرضیه‌ محبوب، سهیلا احمدفر، آذر اخوت، مجتبی کاظمی، عادل بزدوده، سیاوش ستاری و شهرزاد مبرهن حضور داشتند.

در ابتدای این جلسه‌ حامد ذبیحی روابط‌ عمومی‌ انجمن نمایشگران خانه‌ تئاتر با یادی از درگذشتگان این انجمن گفت: تصمیم گرفتیم تا این شماره‌ از مجله‌ صفیر را در موزه‌ خیمه‌ شب‌ بازی برگزار کنیم ، تا هم بازدیدی از موزه‌ داشته‌ باشیم وهم صحبت‌های مدیر موزه‌ را در خصوص شرایط این موزه‌ بشنویم.

سپس سیاوش ستاری مدیر موزه‌ خیمه‌ شب بازی، کارگردان تئاتر و سرپرست گروه‌ نمایشی عروسکی ساینا با حدود ۲۷ سال سابقه‌ پژوهش و فعالیت در زمینه‌ خیمه‌ شب‌بازی گفت: این موضوع را به‌ اتفاق ستاره‌ اسکندری و  شهرزاد مبرهن راه‌اندازی کردیم، موضوع این موزه‌ روایت زنده‌ خیمه‌ شب‌ بازی است چرا که‌ خیمه‌ شب‌ بازی به‌ شکل رسمی‌ در ایران وجود ندارد و یا اگر جایی عروسک‌های این رشته‌ وجود داشته‌ باشد هم در جایی اشتباه‌ نگهداری می‌شود که‌ سبب از بین رفتن عروسکهایی شود که‌ گاه‌ تا دویست سال قدمت دارند.

او ادامه‌ داد: شرایط کنونی عروسک‌های خیمه‌ شب‌ بازی جای بسی تاسف دارد و این موزه‌ می‌بایست زودتر از این اتفاق می‌افتاد تا در یک جایی اسناد این هنر محافظت شود. اکنون در این موزه‌ آثار زیادی نداریم و تنها چهار مجموعه‌ داریم که‌ یکی از این مجموعه‌ عروسک‌های امانی هنرمند فقیدی از مشهد است که‌ حدودا شصت سال قدمت دارد، مجموعه‌ دیگر متعلق به‌ استاد محمدزاده‌ با حدود ۴۵ سال قدمت، چند عروسک از استاد نعمتی شریف است و باقی مجموعه‌عروسکی ماست که‌ در طول مدت فعالیت خود در این حوزه‌ جمع آوری شده‌ است.

ستاری همچنین افزود: از ۲۵ اسفند سال گذشته‌ که‌ این موزه‌ افتتاح شده‌ است تاکنون بیش از ۴۰۰ اجرا در این موزه‌ برگزار کرده‌ایم که‌ تمام این اجراها برای مردم رایگان بوده‌ است و سازمان‌ها را مجاب کردیم تا هزینه‌ این اجراها را برای مردم پرداخت کنند. از این تعداد، نود اجرا در سیستان و بلوچستان برگزار شده‌ است، ۲۱۰ اجرا نیز می‌بایست در نیمه‌ دوم سال اجرا کنیم، جاهایی اجرا کرده‌ایم که‌ کودکان حتی تلویزیون نداشته‌اند و جادوی نمایش را بعد از سال‌ها ما آنجا تجربه‌ کرده‌ایم.

او در خصوص روزهای اجرای خیمه‌شب‌بازی در این موزه‌ توضیحاتی این چنین داد: پیش از محرم و صفر روزهای دوشنبه‌ و چهارشنبه ‌اجرای رایگان خیمه‌شب‌بازی برای مردم در این موزه ‌برپا بود که‌علاقمندان تنها می‌بایست به‌دلیل محدودیت جا نسبت به‌رزرو جا اقدام می‌کردند که‌زمان ادامه‌ این اجراها پس از محرم و صفر  متعاقبا اعلام خواهد شد.

این مراسم با بازدید اعضای انجمن نمایشگران عروسکی خانه‌تئاتر از موزه ‌و اجرای نمایش خیمه‌شب‌بازی پایان یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *