جزئیات برگزاری بخش مناطق جشنواره تئاتر دانشگاهی اعلام شد


شهاب الدین حسین پور معاون اجرایی و مناطق هجدهمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران با تشریح جزئیات برگزاری بخش مناطق این جشنواره از حضور گروه های خیابانی و برپایی کارگاه های آموزشی خبر داد.

تئاتر فستیوال

به گزارش تئاتر فستیوال ، شهاب الدین حسین‌پور معاون اجرایی و مناطق هجدهمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی ایران درباره برپایی بخش مناطق این جشنواره گفت: بخش مناطق جشنواره تئاتر دانشگاهی چند سالی بود که از این جشنواره حذف شده بود اما خوشبختانه امسال هم من و هم دبیر جشنواره همه تلاشمان را کردیم تا این بخش مجددا به جشنواره بازگردد.

وی ادامه داد: در نهایت بهترین اتفاق برای بخش مناطق جشنواره رخ داد و قرار شد بخش مناطق جشنواره تئاتر دانشگاهی از ۵ تا ۱۰ اردیبهشت ماه در جزیره کیش برگزار شود. از بین ۳۰۰ متقاضی اولیه، فیلم‌نمایش های ۱۵۰ اثر توسط هیات انتخاب شامل شهرام کرمی، نیما دهقان و ناصح کامگاری بررسی شد که در نهایت ۲۰ اثر نمایشی از استان های مختلف برای حضور در بخش مناطق جشنواره برگزیده شدند.

حسین پور درباه مستقل برگزار شدن این بخش عنوان کرد: از آنجایی که عادلانه نبود که نمایش هایی که از استان های متفاوت برای حضور در جشنواره انتخاب شده اند با آثار استان تهران و البرز که از امکانات بیشتری برخوردارند به رقابت بپردازند تصمیم گرفتیم آثار شهرستان های مختلف با خودشان رقابت داشته باشند و در نهایت برگزیدگان این بخش به بخش مسابقه جشنواره راه یابند و با آثار تهران و البرز رقابت کنند.

وی درباره حمایت منطقه آزاد کیش از برگزاری بخش مناطق جشنواره در این جزیره بیان کرد: با حمایت محمد محب خدایی معاون گردشگری منطقه آزاد کیش که بسیار به جشنواره لطف داشتند و در واقع حامی اصلی ما هستند و همین طور حجت الاسلام حقانی رابط فرهنگی دانشگاه آزاد کیش و حمایت های معنوی بنیاد خیریه «کمک» که متعلق به کتایون ریاحی است توانستیم بخش مناطق جشنواره را در جزیره کیش برگزار کنیم. من واقعا به سطح شعور و همراهی مهندس خدایی که در واقع میزبان ما است دست مریزاد می گویم که پذیرفتند اسکان، رفت و برگشت، اجرای آثار و … همه مهمانان و گروه های نمایشی شرکت کننده در جشنواره را بر عهده بگیرند.

این کارگردان جوان تئاتر درباره نحوه اسکان گروه های شرکت کننده در جشنواره توضیح داد: با کمک دوستان در منطقه آزاد کیش کمپی در کنار ساحل احداث شده که شامل سوییت های کوچک با امکانات کامل است که گروه های نمایشی در آنجا اسکان داده خواهند شد.

حسین پور درباره نحوه اجرای آثار این بخش گفت: قرار است ۲۰ نمایش طی این ۵ روز و در ۵ سالن نمایشی به صحنه بروند. همه چیز تا امروز به شکلی منظم و از روی برنامه ریزی مدون در حال انجام است. البته هنوز ساعت اجرای آثار مشخص نشده اما به دلیل شرجی بودن هوا آثار از بعدازظهر در سالن های مختلف به صحنه می روند. همچنین یکی دیگر از برنامه های این بخش برگزاری کارگاه های آموزشی مختلف است که زیر نظر اساتید معتبر ایرانی و خارجی که به زودی نامشان اعلام می شود، برپا خواهد شد.

وی درباره دیگر برنامه هایی که در این بخش وجود دارد، یاداور شد: همچنین از چند گروه خیابانی نیز دعوت کردیم تا در میادین اصلی جزیره و کنار ساحل به اجرای تئاتر بپردازند البته این گروه های به صورت غیر رقابتی در جشنواره حضور خواهند داشت. در نظر داریم جدا از تیم داوری یک تیم منتقد نیز برای حضور در جشنواره دعوت کنیم تا آثار این بخش را به صورت تخصصی نقد و بررسی کنند. همچنین افراد شناخته شده ای در عرصه مدیریت فرهنگ و هنر و همچنین هنرمندان معتبری در این چند روز مهمان ما خواهند بود.

معاون اجرایی جشنواره درباره زمان برگزاری مراسم اختتامیه این بخش عنوان کرد: اختتامیه بخش مناطق ۱۰ اردیبهشت ماه در جزیره کیش برگزار خواهد شد. در این بخش آثاری از استان هایی چون آذربایجان شرقی، خراسان شمالی، مازندران، فارس، هرمزگان، کهکیلویه و بویراحمد، اصفهان، سمنان و … حضور خواهند داشت که برگزیدگان این بخش در تهران به رقابت خواهند پرداخت.

وی در پایان صحبت هایش متذکر شد: تا به حال سابقه نداشته که یک جشنواره تئاتری در یک منطقه آزاد برگزار شود به همین دلیل و چون برای اولین بار است که ما این کار را انجام می دهیم مطمئنا برگزاری این بخش با ازمون و خطا همراه خواهد بود اما همگی دوستان در جشنواره تلاششان را کرده اند تا این بخش به بهترین وجه ممکن برگزار شود. امیدوارم بتوانیم در سال های آتی ضعف های این دوره را جبران کنیم و تجربیاتمان را در دوره های دیگر به کار بگیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *