آیین افتتاحیه اولین تماشاخانه سیار مستقل ایران برگزار شد؛

شهرام کرمی : «تئاترول» اتفاقی بزرگ در عرصه تئاتر خیابانی است


آیین افتتاحیه اولین تماشاخانه سیار مستقل ایران با عنوان «تئاترول» در محوطه تئاتر شهر با اجرای شاهین جمشیدی، بعدازظهر امروز (شنبه ۱۵ بهمن) برگزار شد.

به گزارش تئاتر فستیوال به نقل از ستاد خبری سی‌و‌هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، در این مراسم شهرام کرمی، مدیر کل هنرهای نمایشی به صحنه این تماشاخانه سیار آمد و گفت: «تئاترول» هنر نمایش را به دل مردم می‌برد و در هر نقطه‌ای از شهر نمایش اجرا می‌کند. این امر اتفاق بزرگی در عرصه تئاتر خیابانی ایران محسوب می‌شود.

او ادامه داد: «تئاترول» ایده شخصی محمود عباس‌زاده بود. او با سرمایه شخصی خود پای این کار ایستاد و برای شکل‌ گرفتنش از هیچ تلاشی دریغ نکرد.

کرمی گفت: تئاتر خیابانی ایران هنرمندان با اخلاقی دارد. در روزهای جشنواره نیز شاهد بودید که این هنرمندان چگونه سعی می‌کنند در شرایط سخت آب و هوایی تئاتر را به دل مردم ببرند و به عشق هموطنانشان اجرا داشته باشند.

او گفت: ما امروز برای راه‌اندازی یک مرکز سیار دور هم جمع شدیم. راه اندازی این سیستم کار سختی بود که هزینه، فکر و وقت زیادی را می‌طلبید. لازم است بگویم که قرار بر این بود روز شنبه (۱۲ بهمن) افتتاحیه این رویداد برگزار شود، اما به دلیل شرایط نامطلوب جوی این افتتاحیه به امروز موکول شد.

کرمی در پایان گفت: امیدوارم این رویداد باعث شود در نقاطی که شرایط اجرای تئاتر میسر نیست و تماشاخانه و سالنی وجود ندارد، اجرای نمایش برقرار شود و با «تئاترول» همه از امکان تماشای تئاتر بهره‌مند شوند.

سپس محمود عباس زاده، بنیان گذار طرح «تئاترول» و یکی از هنرمندان نمایش‌های خیابانی به روی صحنه آمد و گفت: من در این سال‌ها به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرام کرمی زحمات زیادی داده ام. در تمام این مدت شهرام کرمی با روی گشاده از من استقبال می‌کرد. قبل از هر چیز باید بگویم که عضو رسمی بخش خیابانی خانه تئاتر هستم و فکر می‌کنم در شرایط کنونی کشورمان تئاتر خیابانی می‌تواند معجزه کند.

این مراسم با اجرای تئاتر خیابانی از «کارگاه هنر» به پایان رسید.

سامان خلیلیان مدیر بخش تئاتر خیابانی جشنواره تئاتر فجر و جمعی از هنرمندان این حوزه نیز در این مراسم حضور داشتند.

سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند تا ۲۱ بهمن در حال برگزاری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *