در گفت و گوی اختصاصی با تئاتر فستیوال :

شهرام کرمی : از تمام آثار تولید شده در جشنواره عروسکی برای اجرای عموم حمایت می کنیم .


شهرام کرمی ، مدیر کل هنرهای نمایشی در گفت و گو با خبرنگار تئاتر فستیوال از حمایت کامل تمام آثار تولید شده در هفدهمین جشنواره بین المللی نمایش های عروسکی تهران – مبارک خبر داد .

 

شهرام کرمی ، درباره سطح کیفی آثار هفدهمین جشنواره نمایش های عروسکی به خبرنگار تئاتر فستیوال گفت : شما باید درباره جشنواره این دوره قضاوت کنید و سطح آن را با دوره های گذشته مقایسه و ارزیابی کنید . اینکه روند آن چقدر می تواند توجه شما را جلب کند . ما تمام تلاشمان را کرده ایم که این دوره نسبت به دوره های گذشته ، بهتر و با کیفیت تر برگزار شود .

کرمی با ابراز رضایت از آثار اجرا شده در جشنواره نمایش عروسکی امسال ، درخصوص اجراهایی که در این چند روز دیده است ، توضیح داد : نمایش های متفاوتی را در طول جشنواره دیده ام که سه اجرا خوب بوده اند . تا حدودی از کیفیت آثار ، به خصوص نمایش های ایرانی رضایت دارم . البته وقت بیشتری را هم صرف تماشای این نوع نمایش ها کرده ام .

مدیر کل هنرهای نمایشی در خصوص حمایت از آثار عروسکی اظهار داشت : به نظر من هنرمندان خانواده تئاتر عروسکی از بضاعت خوبی برخوردار هستند . البته سختی جنبه های تکنیکی این حوزه باعت می شود که در تولیدات تئاتر عروسکی محدودیت بسیاری داشته باشیم . برطرف کردن بخشی از این محدودیت ها ، وظیفه من است که شرایط را فراهم کنم .

وی در این رابطه افزود : شاید نسبت به امکانات و اعتباری که در اختیار داریم ، نتوانسته ایم بضاعت لازم را ایجاد و باید تلاش بیشتری کنیم . به نظر من آنچه اهمیت دارد این است که هنرمندان ما از جهت تکنیکی ، رشد قابل توجهی داشته اند .

کرمی درباره ی اولویت اجرای عموم نمایش های راه یافته به هفدهمین جشنواره نمایش های عروسکی توضیح داد : رویکردمان این است که نمایش های اجرا شده با فاصله ی زمانی کوتاهی ، اجرای عموم بروند . به تمام مراکز و سالن هایمان ابلاغ کرده ایم که این تولیدات را در برنامه سالیانه خود قرار دهند ، ولی آثار تولید شده زیاد است و این پروسه در یکی دو سال آینده اتفاق می افتد .

او اضافه کرد : بخشی هم به تلاش گروه های نمایشی بر می گردد . ما از تمام آثار تولید شده برای اجرای عموم حمایت می کنیم ، ولی با توجه به اینکه تعداد سالن هایمان محدود است ، برنامه ریزی کمی دشوار می شود . نمی توان توقع داشته باشیم که به تمام این نمایش ها اجرای عموم بدهیم . ولی از همه این تولیدات که حاصل تلاش دو سالانه خانواده عروسکی است ، حمایت می کنیم .

شهرام کرمی درباره برنامه های خود وضعیت تئاتر شهرستان و نبود بودجه و سالن به خبرنگار تئاتر فستیوال گفت : تقریبا بیست درصد از اعتبارات استانی در اختیار اداره کل هنرهای نمایشی است که ما سعی کرده ایم آن را به این موضوع اختصاص دهیم و انجمن ها را فعال کنیم ولی متاسفانه فعالیت در استان های ما کمی متغییر است . در بعضی از استان ها فعالیت ها خوب و قابل توجه است و در بعضی دیگر اینطور نیست  .دلیل آن این است که بسیاری از استان ها چشمشان به اداره کل هنرهای نمایشی است که اتفاقی را شکل دهند ولی بسیاری از استان ها هم خودشان این بضاعت را ایجاد می کنند و از مشارکت سایر نهادها استفاده می کنند یا از مسئولان استان و نهاد های فرهنگی و هنری استفاده می کنند که بتواند تئاتر شهرشان را رونق دهند .

او در این خصوص اضافه کرد : اینکه نگاه کامل آنها به اداره کل هنرهای نمایشی باشد ، نتیجه و روندش این است که اتفاق معمولی در تئاتر استان ها شکل می گیرد ، همه شما واقف هستید که اعتبار مرکز هنرهای نمایشی کفاف این تعداد گروه نمایشی و این همه هنرمند و فعالیت هایشان را نمی دهد . اعتبار مان نسبت به سال گذشته کمتر شده است و این موضوع دشواری های خاص خود را دارد . رونق تئاتر شهرستان به تلاش گروه های نمایشی استان و کمک مسئولان بستگی دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *